Strona www.wojciccy.net jest aktualizowana prawie codziennie. Na tej podstronie można znaleźć informacje o nowych, wartych polecenia rzeczach.

 

-                                                15 lipca 2024 - Na stronie możecie obejrzeć nekrolog z Kuriera Warszawskiego z roku 1901. Mowa jest w nim o śmierci jednej z naszych krewnych. Nekrolog znajdziecie tu.

-                                                12 lipca 2024 - Fulgenty, Edmunda, Zefiryna - takie imiona nadawała dzieciom rodzina Zagrodzkich. Właśnie pojawili się w naszym drzewie. Sprawdźcie gdzie dokładnie - tutaj. Nowe nazwiska w rodzinie to Artwiński, Piotrowski i Raczko.

-                                                12 lipca 2024 - Kolejne osoby są na naszej stronie. I kolejne nazwiska: Łuszczyński, Łaszcz, Łukaszek, Znojek, Tomaszewski i Kotnicki.

-                                       11 lipca 2024 - Autor dodał na stronę kolejnych kilkadziesiąt osób w linii rodziny Weiss, czyli pochodzących od naszych przodków, którzy wywodzili się z Saksonii. Szczegóły znajdziecie tu i tu. Nowe nazwiska to Ruciński, Górczyński, Szkadłubowicz, Plinkiewicz, Barański i Kasiewicz.

-                                       9 lipca 2024 - Tu kolejna warszawska historia związana z potomkami Tauzowskich. Zobaczcie ile informacji udało się wydobyć z dwóch aktów ślubów. Kim byli, z kim się wiązali, gdzie mieszkali. Nowe nazwiska to Gorazdowski, Roguski, Bergiel i Wojewódzki. Przeczytacie o tym tu.

-                                       9 lipca 2024 - Okazuje się, że członków rodziny Tauzowskich trafiło do Warszawy więcej, niż nam się wydawało. Nowe nazwisko w drzewie to Więckus. Sprawdźcie tu.

-                                       8 lipca 2024 - Na stronie możecie już obejrzeć zdjęcia chrzcielnicy w której w roku 1802 chrzczono naszego przodka - Izydora Grodowskiego. Są także zdjęcia wnętrza kościoła w Sobkowie, gdzie chrzest, a także ślubu rodziców Izydora (w roku 1796) miały miejsce. Zdjęcia możecie obejrzeć tu:

-                                       24 czerwca 2024 - Autor odnalazł właśnie kolejne dzieci naszego przodka - Wincentego Grodowskiego. Z ich aktów zgonu dowiadujemy się na co zmarły. Poza tym okazuje się, że Wincenty mieszkał nie tylko w Jędrzejowie, Nidzie i Potoku Wielkim. Znamy też kolejną formę zapisu jego nazwiska. Sprawdźcie  tu.

-                                          7 czerwca 2024 - Mamy nowe, przełomowe informacje w sprawie rodziny Ginglas. Autor odnalazł właśnie właśnie dokument, który daje nam pewność, że Ginglassowie z Brazylii są naszą rodziną. Potwierdza on także, że odnaleziony przez  autora kiedyś akt chrztu dziecka o nazwisku Ginglas - jest aktem chrztu najmłodszego syna jego  prapradziadków. Teraz wiemy też, jak brzmiało jego prawdziwe imię. Ponadto wiemy, jak wyglądała mniej więcej wędrówka Ginglasów z Opolszczyzny do Tomaszowa Mazowieckiego. Wiemy też więcej o okolicznościach wyjazdu przedstawicieli rodziny Ginglas do Brazylii. Szczególy znajdziecie tu.

-                                       10 maja 2024 - Wydawało się niemożliwe, a jednak. Autor odnalazł kolejną naszą pra....babkę w linii Wójcickich / Woźniców. Szczegóły znajdziecie tu.

                                        22 kwietnia 2024 - Dzień urodzin to dobry moment na korektę genetycznej tożsamości. W związku z rozwojem nauki oraz coraz większej popularności genealogii genetycznej (wiekszej liczbie osób testujących się w Europie) okazało się, że przodkowie autora w linii Wójcickich jednak nie byli Wikingami. Wiemy teraz nieco więcej. Udało się ustalić kiedy nasi przodkowie w tej  linii pojawili się na terenach dzisiejszej Polski i kiedy poszli dalej na Mazowsze. Kim byli? Ta historia jest niesamowita. Niesamowite jest też to, ile można dziś wycisnąć z genealogii dzięki testom DNA.  Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym kim byli przodkowie Wójcickich i przekonać sie co mówią najnowsze badania - zapraszam tu.

-                                       15 kwietnia 2024 - Żył w latach 40-215 naszej ery. Mieszkał na terenie dzisiejszej Polski i....... okazało się, że jest naszym krewnym. Jego szczątki znaleziono podczas prac archeologicznych. Sprawdzono DNA i okazało się, że w jednej z linii mamy z nim wpólnego przodka. Gdzie mieszkał ów mężczyzna? Kiedy żył jego i nasz wspólny przodek? Kliknijcie tu i zajrzyjcie na sam dół strony, która się Wam wyświetli.

-                                       19 marca 2024 - Do listy znanych krewnych autor dodał przedstawicieli szwedzkiej rodziny Ostrogotów zwanej House of Bjelbo (Bjälboätten), albo  House of  Folkung (Folkungaätten). Pochodzili z niej królowie Szwecji, trzej królowie Norwegii i jeden król Danii, a także średniowieczni biskupi i jarlowie. O szczegółach przeczytacie tu.

-                                       8 marca 2024 - Na stronę autor dodał akt zgonu swojego przodka w linii Szychowskich. Znajdziecie go tu. Na stronie pojawiły się też nowe informacje dotyczące wnuków tegoż przodka.

-                                       30 sierpnia 2023 - Jedna z naszych pra...babek, której znaliśmy jedynie imię, ma już swoje nazwisko. Autor odkrył je dwa dni temu. Czy dzięki temu odkryciu uda się w końcu poprzeć dokumentami opowieść dziadka macierzystego autora - Bolesława Plucińskiego - o naszym pokrewieństwie z biskupem krakowskim - Kajetanem Sołtykiem? Szczegóły zajdziecie tu.

-                                       29 sierpnia 2023 - Nowi kuzyni i krewni na wojciccy.net. W spisie nazwisk pojawili się przedstawiciele rodów: Łojowski, Poniewierski, Gogulski, Dulejszewski i Łabudziński.

Szczegóły znajdziecie tu:

-                                      25 sierpnia 2023 - Na stronie pojawiły się kolejne nazwiska. Do naszego drzewa dołączyli przedstawiciele Szumańskich, Strzyżowskich, Dąbrowskich i Modelskich. Szczegóły znajdziecie tu.

-                                      24 sierpnia 2023 - Zapraszam Was do działu etymologia nazwisk. Poznajcie historię naszych przodków z okolic Bejsc i Chmielnika. Jakim herbem pieczętowali się nasi przodkowie o nazwisku Wyrzykowski i jak zakończyła się ich przygoda z Heroldią, przed którą szlachta musiała udowodnić swoje szlacheckie pochodzenie. Żeby odtworzyć tę historię musiałem przejrzeć tysiące dokumentów. Warto się jej przyjrzeć. Zapraszam tu.

-                                      24 sierpnia 2023 - Kolejne rodziny pojawiły się na naszej stronie. Nowe nazwiska to Kowalski, Sztankar, Topolski, Ossowski, Wojakowski, Kuberski i Jaruszowski. Szczegóły znajdzcieie tu

-                                      23 sierpnia 2023 - Na stronie pojawili się kolejni przodkowie ze strony mamy autora. Szczegóły znajdziecie tu.

-                                      18 sierpnia 2023 - Kolejna nasza pra...babka - znana z imienia i nazwiska. Wszystko dzięki dokumentom, które zachowały się w archiwum w Kijowie na Ukrainie. Szczegóły znajdziecie tu.

-                                     12 sierpnia 2023 - Nie traćcie nadziei. W genealogii też. Autor właśnie odnalazł naszego kolejnego przodka w linii, w której odszukanie kolejnych pokoleń wydawało się raczej niemożliwe. A to z powodu braku dokumentów, których znaczna część została spalona w czasie II WŚ. Tymczasem na Ukrainie, w archiwum kijowskim zachowały się pewne dokumenty, które pozwoliły na dokonanie tego odkrycia. Kolejne niespodzianki bardzo możliwe. Szczegóły znajdziecie tu

-                                     9 sierpnia 2023 - W Sumariuszu do akt zambrowskich - znajdującym się w archiwach ukraińskich autor odnalazł dwóch nieznanych dotąd braci swojego przodka - Wacława Dmochowskiego - szlachcica żyjącego w wieku XVII w ziemi nurskiej na Mazowszu.

-                                    20 lipca 2023 - Do znanych kuzynów i krewnych dołączył Lew Tołstoj  - powieściopisarz, dramaturg, klasyk literatury rosyjskiej i światowej. Więcej tu.

-                                    5  lipca 2023 - Autor odkrył kolejne informacje o swoim przodku Kazimierzu Dytkowskim i jego żonie. Wszystko dzięki odnalezionemu w księgach notariuszy szydłowskich dokumentowi z roku 1819. Skąd pochodziła żona Kazimierza? Czy uzyskane informacje pozwolą na odkrycie jej przodków. Sprawdźcie tu. Nowe informacje autor zaznaczył na niebiesko.

-                                    4  lipca 2023 - Autorowi udało się potwierdzić miejsce urodzenia brata jego pradziadka - Romualda Plucińskiego. Wiemy także gdzie i kiedy brał on ślub ze swoją żoną. Udało się także ustalić imię jakie małżonka ta otrzymała na chrzcie (na co dzień używała innego). Znamy też profesje obojga.

-                                    18 kwietnia 2023 - Do znanych kuzynów i krewnych dołączył Ludwik van Beethoven - niemiecki kompozytor i pianista uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszechczasów. Więcej tu.

-                                    23 marca 2023 - Na stronie pojawił się Samuel Finley Breese Morse - amerykański wynalazca, prekursor telegrafii, jeden z twórców alfabetu Morse'a, malarz marynista, rzeźbiarz. Sprawdźcie czy też jesteście z nim spokrewnieni.

-                                     24 grudnia 2022 - Dziś kolejny z obiecanych prezentów świątecznych. Autor ma  dla Was uzupełnioną historię protoplasty Wójcickich - Macieja (ur. ok. 1655). Ta historia nie była uzupełniana od 20 lat, czyli od czasu wydania pracy magisterskiej autora o genealogii rodziny. Dzięki najnowszym ustaleniom autora zawęża się znacznie liczba potencjalnych protoplastów żyjacych dziś, a wywodzących się z Mistowa Wóycików-Wójcickich. Mamy też więcej informacji o Macieju. Ale to nie wszytko. Autor ma  też dla Was coś absolutnie fantastycznego. Spis mieszkańców Mistowa z końca XVII wieku. Jakie nazwiska się tam pojawiały? Czy potomkowie tych osób żyją dziś? Miłej lektury. Szczegóły są tu (nowe informacje autor oznaczył kolorem brązowym).

-                                     21 grudnia 2022 - Mam dziś dla Was coś niezwykłego! Dokument z przełomu XVII i XVIII wieku  dotyczący rodzinnego gniazda Wójcickich.  To opis wsi Mistów i mistowskiego folwarku. Zobaczcie jak wyglądał w czasach, gdy w Mistowie rodziły się dzieci protoplasty rodu Wójcickich - Macieja. W jakim stanie były zabudowania, ile było bydła i innych zwierząt? Jak wygladała studnia, stodoły. Ile było uli?  Zajrzyjcie do historii Mistowa - nowy fragment zapisałem w kolerze niebieskim by łatwiej było go Wam odnaleźć. Tam też jest link do oryginalnego dokumentu.

-                                     16 grudnia 2022 - Księdza Aleksandra Wóycickiego kojarzy wiele osób w naszej rodzinie. A widzieliście kiedyś jak pisał? Jakim językiem? Zajrzyjcie koniecznie i przeczytajcie przedsłowie do wydanej w roku 1909 książki autorstwa księdza Aleksandra zatytułowanej "Związek chłopski w Belgii i Holandyi". To krytyczna ocena rzeczywistości polskiej wsi skreślona pięknym językiem. Przedsłowie znajdziecie tu.

-                                    12 grudnia 2022 - Na stronie jest już uzupełniona o najnowsze odkrycia historia rodziny Karczewskich. Zajrzyjcie tu.

-                                            10 grudnia 2022 - Marcin Parol. To nasz kolejny przodek o którym wiemy dziś nieco więcej. Dotąd znaliśmy tylko jego imię i nazwisko. Sprawdźcie tu.

-                                     9 grudnia 2022 - Do tej pory znaliśmy jedynie jego imię i nazwisko i wiedzieliśmy, że jest najstarszym znanym nam przodkiem w linii rodziny Wocial. Dziś wiemy o nim więcej. Mało tego. Pojawiła się szansa, by tę linię wydłużyć w drzewie o co najmniej jedno pokolenie. Sprawdźcie tu co nowego wiemy o naszym przodku Stanisławie Wocialu (ur. ok. 1670 roku).

-                                     8 grudnia 2022 - Adam Gawryałek z Zamienia w parafii mińskiej. To kolejny z naszych przodków, o którym wiemy dziś nieco więcej dzięki dokumentowi, o którym wspominałem we wpisie z 6 grudnia. Szczegóły znajdziecie tu.

-                                     7 grudnia 2022 - Na stronie pojawił się akt zgonu pra...babki autora - Marianny Dytkowskiej.

-                                     7 grudnia 2022 - Kim był, jakie miał zobowiązania wobec dworu i co posiadał żyjący w Mistowie około roku 1700 jeden z naszych przodków - Paweł Słomka? Jaką funkcję pełnił w Mistowie? Sprawdźcie tu.

-                                     6 grudnia 2022 - Na Mikołajki mam dla Was coś absolutnie sensacyjnego.Takiego odkrycia w gałęzi rodziny Wójcickich i rodzin z parafii mińskiej nie było od lat. Od dziś aż do   Sylwestra będę publikował na naszej stronie wojciccy.net informacje, jakie znalazłem w dokumencie, który trafił w moje ręce niedawno. Dotyczy szeroko parafii mińskiej (dziś Mińsk Mazowiecki), wsi Mistów oraz rodziny Wójcickich i wielu rodzin z Wójcickimi spokrewnionych. Nie uwierzycie ile informacji, także potwierdzających moje ustalenia sprzed 20 lat udało się odnaleźć. Jeśli podkreślimy, że będą to dane dotyczące rodzin chłopskich ( a więc opisanych w dokumentach historycznych szczątkowo w porównaniu z rodzinami szlacheckimi), a ponadto będą to informacje pochodzace z przełomu XVII i XVIII wieku - ranga odkrycia jeszcze rośnie. Przygotujcie się na dużo genealogicznych prezentów i zaskoczeń. Zachęcam też do wpierania moich poszukiwań co możecie robic tu: https://www.wojciccy.net/wsparcie.htm  Zróbcie bliskim prezent od Mikołaja. Zapewnijcie im i sobie dostęp do wojciccy.net i przyłączcie się do zabezpieczania rodzinnej spuścizny.

-                                24 listopada 2022 - W drzewie są kolejne osoby związane z rodziną Ginglas. Nowe nazwiska to Kujawski, Jabłoński, Dziok i Migalski. Sprawdźcie  tu i tu.

-                                9 listopada 2022 - W naszym drzewie pojawiła się włoska rodzina Marconich. To działający w Polsce w XIX i XX wieku architekci, malarze i rzeźbiarze. Sprawdźcie tutaj gdzie pojawiają się w naszym drzewie. 

-                                3 listopada 2022 - Autor dodał do drzewa kolejne osoby ze strony Wójcickich. To rodzeństwo pra...babki autora - Rozalii z Zagórskich Woźnicowej.

-                                2 listopada 2022 - W drzewie pojawiło się ponad 20 nowych osób ze strony rodziny Wójcickich w linii związanej z rodziną Woźniców. Nowe nazwiska w rodzinie to Szulik, Odolak, Kielak, Skolimowski, Kucharski i Przyłuski. Sprawdźcie tu.

-                                1 listopada 2022 - W rubryce "Znani kuzyni" pojawiła się kolejna osoba. To piosenkarka - Sanah.

-                                1 listopada 2022 - W drzewie pojawiło się kilkadziesiąt nowych osób. Są to nasi krewni i kuzyni związani z Józefem Wójcickim i Katarzyną z Woźniców. Okazuje się, że Katarzyna, która jest prapraprababką piosenkarki Sanah ma z autorem wspólnych przodków. Pokrewieństwo ze wspomnianą  artystką występuje zatem nie tylko przez linię Wójcickich ale także Woźniców. Nowe nazwiska w drzewie to Kędzierski, Łysik, Hajdacki i Auguściński. Szczegóły sprawdzicie tu.

-                                31 października 2022 - W naszym drzewie są kolejni Karczewscy. Sprawdźcie tu.

-                                30 października 2022 - Kolejni nasi krewni z lonii Karczewskich pojawili się w drzewie. To dzieci Franciszka Maksymiliana Edwarda Karczewskiego.

-                                24 października 2022 - W drzewie pojawili się kolejni krewni. Nowe nazwiska to Zuchow, Chipkow i Dallabernardina. Sprawdzcie tu.

-                                24 października 2022 - W naszym albumie możecie już obejrzeć pierwsze zdjęcia naszych nowo odkrytych krewnych w linii Karczewskich. Zdjęcia dzięki uprzejmości Olesa Fiedlera.

-                                22 października 2022 - Na stronie jest już akt ślubu naszego niedawno odnalezionego przodka z jego drugą żoną. To dzięki temu aktowi autor zaczął poszukiwania naszych przodków na dawnych Kresach (dziś środkowa Ukraina). Druga żona naszego przodka wywodziła się z bardzo starej i zamożnej rodziny z Podola. Sprawdźcie tu.

-                                20 października 2022 - Do działu "Odzyskani" autor dodał naszego krewnego - Olesa. Dzięki badaniom DNA jakie Oles wykonał sobie i swoim krewnym i porównaniu ich z wynikami testów DNA autora i jego krewnych udało nam się przeskoczyć barierę w poszukiwaniu przodków w linii Karczewskich, wynikającą z braku dokumentów (spłonęły podczas II wojny). Przeczytajcie tu jak to wszystko wyglądało.

-                                20 października 2022 - Od tego co Wam autor teraz przekaże, może rozboleć głowa, gdy spróbujecie sobie to wyobrazić. Otóż okazuje się, że świeżo odkryty przeze autora  bratanek naszej pra...babki - Marianny z Karczewskich Tauzowskiej, ożenił się z kobietą, która była pasierbicą córki tejże Marianny. Mało tego. Drugą macochą żony bratanka Marianny Karczewskiej, była druga córka Marianny, a młodsza siostra pierwszej. W rezultacie druga macocha była młodsza od swojej pasierbicy, czyli żony bratanka Marianny Karczewskiej. (P.S. A autor musiał to wszystko rozrysować :) Łatwiej pewnie będzie, gdy zerkniecie na szczegóły tu.

-                                20 października 2022 - Na stronie pojawiło się odnalezione niedawno rodzeństwo naszej pra...babki - Marianny z Karczewskich Tauzowskiej i rodziny tegoż rodzeństwa. Nowe nazwiska na stronie to Możdżeński, Szymański, Budzyński, Mulikowski, Bańkowski, Karwiński i Zacharski. Szczegóły tu.

-                                17 października 2022 - W dziale podpisy jest już podpis naszego odnalezionego ostatnio przodka o nazwisku Karczewski. Znajdziecie go tu

-                                10 października 2022 - Do naszego drzewa dodano polską malarkę - Tamarę Łempicką

 -                               10 października 2020 - W wyniku moich najnowszych odkryć w rodzinie pojawiły się kolejne nowe nazwiska. Są to Wyrzykowski, Niemirycz, Łempicki, Ożarowski. Bukszycki, Lubowidzki, Kolumna-Walewski.

-                                 10 października 2022 - Takiego przełomu w naszych poszukiwaniach genealogicznych jeszcze nie było! Dzięki opłacanym przez autora badaniom DNA jego i DNA jego krewnych udało się odnaleźć kolejnych przodków w linii Karczewskich!!!  Przez ostatnich 20 lat nie było to możliwe ponieważ dokumenty, które mogłyby sprawę wyjaśnić spłonęły w czasie II Wojny Światowej. Szczegóły znajdziecie tu.

-                                 2 października 2022 - Niesamowite odkrycie! Hipoteza autora dotycząca jego przodków - Tauzowskich - a dotycząca pochodzenia ich nazwiska wydaje sie coraz bardziej prawdopodobna. Przeczytacie o tym tu. Nowy fragment autor zapisał zieloną czcionką.

-                                 28 września 2022 - Na stronie pojawił się 32 prezydent Stanów Zjednoczonych - Franklin Delano Roosevelt. Sprawdźcie czy też jesteście z nim spokrewnieni. Więcej tu.

-                                 12 września 2022 - Na stronie pojawili się nowi członkowie rodziny.  Nowe nazwiska w drzewie to Zajączkowski, Czyżowski, Bołaszewski, Piątkowski, Skatucki i Rączkosz.

-                                 2 września 2022 - Kilka dni temu dowiedziałem się, że popularna wśród młodzieży piosenkarka Sanah - jest naszą krewną. Sprawdźcie jak jest z nami spokrewniona (tutaj.)

-                                 21 lutego 2022 - Po nawiązaniu ze mną kontaktu przez jednego z naszych krewnych, wróciłem do sprawy pochodzenia naszych przodków o nazwisku Krzyżanowski (parafia Mińsk i Jakubów). Jeśli jesteście ciekawi o co chodzi i w czym tkwi problem - sprawdźcie tu

-                                12 lutego 2022 - W dziale Stare Listy jest list od Marii z Tauzowskich Wilmanowej do siostry, Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej. Maria przesyła siostrze życzenia imieninowe i martwi się losem niejakiego Stasia, prawdopodobnie swojego syna.

-                                30 stycznia 2022 - Za kilka dni ten list będzie miał dokładnie sto lat. Pisze go do rodziny dziadek macierzysty autora - Bolesław Pluciński.  Bolesław pisze o swojej pracy. Pracuje nie tylko w dzień ale i w nocy. Prosi o podesłanie kilku książek. Wiemy jakich języków się uczył, ale też jakie buty sobie kupił, za ile, jakiego koloru i kto mu je doradził. Pyta też o pewną sowę... Szczegóły znajdziecie tu i w dziale Stare Listy.

-                                 20 stycznia 2022 - W którym miejscu nad rzeką Liwiec pobudował się krótko przed rokiem 1789 nasz przodek - Walenty Piotrowski (linia Wójcickich)? Jakie miał zobowiązania wobec dworu w Liwie? Mam już dla Was zdjęcia dokumentó, które nas o tym informują. Sprawdźcie na podstronie poświęconej Walentemu tutaj.

-                                19 stycznia 2022 - Księgi sądowe ziemi nurskiej. Żadnych innych dokumentów nie przeglądałem tak długo jak tych. Zajęło mi to wiele lat. Około 200 opasłych ksiąg przejrzałem dwukrotnie, a niektóre nawet trzykrotnie. Z tej ziemi pochodzi wielu naszych szlachetnych przodków. Pieńkowscy, Godlewscy, Skłodowscy, Uścieńscy, Ryszewscy, Świerzewscy, Rosochaccy, Zalescy, Zarembowie. Niemirowie, Dąbrowscy, Tryniszewscy, Rostkowscy, Dmochowscy, Janczewscy, Zakrzewscy, Budziszewscy, Konarzewscy, Kietlińscy, Podgórscy, Boguccy, Woytkowscy, Szulborscy, Grodzcy, Ponikiewscy, Załuskowie, Grabińscy, Krzeczkowscy, Tymińscy czy Sutkowscy. Wszyscy oni w sprawach urzędowych jeździli do miasta Nur. Właśnie znalazłem opis tegoż miasta i jego mieszkańców z początku XVII wieku. Możecie obejrzeć go tu.

-                                18 stycznia 2022 - Wiemy już przy jakiej ulicy w mieście Liw na Mazowszu mieszkał w roku 1789  brat naszego przodka - Tomasz Piotrowski. Wiemy też, jak wyglądały domy w mieście.

-                                18 stycznia 2022 - Gratka dla potomków rodziny Plucińskich z Opatowca. Na stronie jest już skan spisu mieszczan z końca XVIII wieku, w którym wymieniani są nasi przodkowie. Tu podano gdzie mieszkali i czym się zajmowali.

-                                8 stycznia 2022 - Autor rozwiązał kolejna zagadkę. Wiemy już kim był Augustyn Spaczyński, o którym mowa była nieco niżej. Jest już w naszym drzewie w linii Wójcickich.

-                                7 stycznia 2022 - Wiemy już pod jakim numerem we wsi Mistów mieszkał  w roku 1797 nasz przodek - Franciszek Wójcik. Autor odkrył to dziś. Sprawdźcie tu.

-                                7 stycznia 2022 - Na stronie pojawiła się rodzina siostry przodka autora - Jakuba Wójcickiego (ur. 1786). Autor odnalazł jej akt ślubu. W dokumencie tym pojawia się niejaki Augustyn Spaczyński, którego zapisano jako stryja panny młodej (mężczyzna o nazwisku Spaczyński stryjem (a więc bratem rodzonym ojca) panny o nazwisku Wóycicczanka!), a jednocześnie bratem rodzonym jej matki (Spaczyński bratem rodzonym Marianny z domu Kot!). Czego nie zrozumiał spisujący dokument i kim był tak naprawdę Augustyn Spaczyński? To kolejna zagadka do rozwiązania.

-                                6 stycznia 2022 - Autorowi udało się odnaleźć kolejną z rodu Oliwińskich (Olewińskich). To bratanica pra...babki autora - Tekli z Oliwińskich (Olewińskich) Tauzowskiej. W akcie ślubu tejże bratanicy jest wskazówka do dalszych poszukiwań. Zobaczcie kto był świadkiem na ślubie ze strony panny młodej. Nowe nazwisko w drzewie to Plechowski (szlachta) z okolic Sochaczewa.

-                                6 stycznia 2022 - Na stronie sa kolejni Szypniccy - w linii Tauzowskich. Autor odnalazł też akt ślubu kolejnego Tauzowskiego. Rodził się z Sosnowcu a ślub brał w Skarżysku Kamiennej. Zobaczcie kim był z zawodu.

-                                5 stycznia 2022 - Tatarski, Łukowski, Sowa - to nowe nazwiska w rodzinie. Autor odnalazł akt ślubu jednej z córek Józefa Tauzowskiego, a także kolejną jego córkę i jej akt ślubu.

-                                4 stycznia 2022 - Pamiętacie naszego krewnego - Króla Czekolady, twórcę dzisiejszej firmy Wawel, Adama Piaseckiego? Autor odnalazł właśnie jego ciotkę. Nowe nazwiska w rodzinie to Szypnicki i Gorzkowski z Chęcin.

-                                21 grudnia 2021 - Jeden z braci przyszedł na świat jako Wójcicki. Drugiego zapisano na chrzcie jako Wójcika. Obaj byli z Mistowa. W aktach slubów nazwiska zapisano tak jak przy chrzcie. W rezultacie panowie dali początek dwóm rodzinom o innych nazwiskach. Porównajcie Jana i Adama.

-                                21 grudnia 2021 - Ona miała na nazwisko Wóycicka, on Wocial. Oboje mieli z autorem wspólnych  przodków. Na stronie pojawiły się ich dzieci.

-                                21 grudnia 2021 - Autor dodał właśnie potomków brata naszego przodka - Jakuba Wójcickiego (ur. 1786). Ich nazwisko brzmi dziś jednak inaczej niż autora.

-                                20 grudnia 2021 - Na stronie pojawiło się kilkadziesiąt osób skoligaconych z naszymi Michałowiczami i Stroińskimi. Autor odnalazł akty ślubów jedenaściorga bratanic i bratanków naszej pra...babki - Eleonory Michałowicz i siostrzenic i siostrzeńców jej męża, Andrzeja Stroińskiego. Nowe nazwiska w rodzinie to: Biesaga, Bratler, Cielecki,  Cziencka,  Etewicz, Faflik, Fiszer, Gotwald, Gralewski, Jeżyński, Kołodziejczyk  Lalewicz, Laskowski, Leszewski, Petzold, Piotrowski, Potykowski, Stokowski, Strzelecki, Suwalski, Śniady, Troszczyński, Wienckowski i Zielinski. Kilka nazwisk pochodzi z Czech.

-                                18 grudnia 2021 - On był bratem pra...babki autora, ona siostrą pra...dziadka. Pobrali się w roku 1842 (autor znalazł właśnie ich akt ślubu). Dotąd znaliśmy tylko jedno ich  dziecko. Teraz w drzewie jest ich trzynaścioro. Marianna ze Stroińskich Michałowiczowa rodziła dzieci do 47 roku życia! Sprawdźcie tu. Mamy też dokładną datę urodzin męża Marianny. Wiemy też nieco więcej o ojcu Wawrzyńca, naszym przodku - Józefie.

-                                17 grudnia 2021 - Na stronie możecie już obejrzeć akt zgonu naszej pra...babki - Rozalii z Ławickich Michałowiczowej z 1834 roku.

-                                17 grudnia 2021 - Wiemy już w jakich latach sprowadzili się w okolice Łodzi nasi przodkowie o nazwisku Stroiński. Jeden odnaleziony wczoraj przez autora dokument pozwolił nam zawęzić ten okres do plus minus 5 lat. Wcześniej wiedzieliśmy jedynie, że Stroińscy trafili tu  między rokiem 1819 a 1838. Co udało się teraz ustalić? Sprawdźcie tu.

-                                16 grudnia 2021 - Są kolejni krewni w drzewie. Udało się odnaleźć nieznzną nam dotąd siostrę naszej pra...babki - Marianny ze Stroińskich Szychowskiej  - Annę. Wiemy za kogo wyszła za mąż. Nowe nazwiska w rodzinie to Benesz i Klima. Wiemy już też z kim ożenił się jeden z bratanków  Marianny ze Stroińskich Szychowskiej i za kogo wyszła córka tegoż bratanka. Nowe nazwiska w drzewie: Lejnert, Kanicki, Kasprowicz Dąbrowski.

-                                15 grudnia 2021 - Na stronę dodano kolejnych krewnych z linii Stroińskich. Nowe nazwiska to: Krzesiewski, Antczak, Witczewski, Józinkiewicz, Maciejewski.

-                                15 grudnia 2021 - W naszym drzewie pojawiła się znana polska aktorka i modelka - Katarzyna Śmiechowicz. To jak jest z nami spokrewniona - sprawdzicie tu. Nowe nazwiska w rodzinie to Śmiechowicz, Leconte, Puczyński, Bródka, Czerwczak, Warsiński, Kwaśniewski i Woźnicki.

-                                15 grudnia 2020 - Są kolejni członkowie rodziny ze strony Stroińskich. Nowe nazwiska to Przybył, Bleżynek, Owsiak, Pilaczyk, Łecki i Strzebiecki.

-                                14 grudnia 2021 - Na stronie jest już obiecany przez autora biogram jego prapradziadka - Franciszka Szychowskiego. Wiedzieliśmy o nim tyle, ile autorowi udało się ustalić na podstawie genealogicznej kwerendy. Dzięki informacjom od Krystyny Pogonowicz-Perlińskiej, prawnuczce Franciszka, która ostatnio skontaktowała się z autorem,  wiemy o Franciszku znacznie więcej. Co miał zawsze przy sobie? Czego nie tolerował? Czego się obawiał? Czym był ćwibak i kruczuś które zawsze u Szychowskich w domu musiały być? Jaki miał Franciszek sposób na krowy wchodzace w szkodę? Jak uspokajał wnuczki szalejące przy stole? Odpowiedzi na te pytania i wiele, wiele innych znajdziecie tu.

-                                      13 grudnia 2021 - Na stronie pojawiło się kilkadziesiąt osób w linii Kacprzyków. Są  nowe nazwiska  na stronie: Kempisty, Świątkowski, Szymański, Cygan, Wysocki, Błazek, Dyszczyk,  Ogrodnik, Przychodzień, Brzeziński, Olszewski, Romański, Maleszewski, Wołowiec, Jasionek, Urbanek, Rostkowski, Lemański, Dąbkowski, Kamrat i Obrycki.

-                               13 grudnia 2021 - Udało się znaleźć pierwsze dwie osoby z rodzeństwa pra...babki autora - Agnieszki z Michalaków Kacprzykowej.

-                               13 grudnia 2021 - Na stronie są kolejne nowości dotyczące rodziny Kacprzyk. To akt zgonu żony Cypriana Kacprzyka i dwaj nieznani nam wcześniej synowie Fabiana Kacprzyka oraz ich żony i dzieci.

-                              13 grudnia 2021 - Autor odnalazł właśnie akt zgonu swojej prababki - Marianny z Zackowskich Michalakowej.

-                              12 grudnia 2021 - Czas na odświeżenie linii Kacprzyków. Na początek nowo odnaleziony synowiec przodka autora - Piotra Kacprzyka - który był jedynie 3 lata młodszy od swojego stryja.

-                              10 grudnia 2021 - W drzewie są kolejni Sobolewscy. Nowe nazwiska  to: Drożdźewski, Dąbrowski, Piasecki, Badowski, Gaszczyński, Antczak, Piasecki, Ignaczak, Struziński, Suś, Ostrowski i Wroński. W drzewie pierwszy raz pojawiło się imię Rafalina.

-                              10 grudnia 2021 - Na stronie są nasi kolejni krewni o nazwisku Sobolewski. To potomkowie Mateusza, najstarszego brata naszej pra...babki - Elżbiety. Mateusz (ur, ok 1801) spłodził tylko jednego syna i zmarł rok po jego urodzeniu a dwa lata po ślubie. Jego syn postanowił przedłużyć ród i dobrze się o to postarał. Z dwiema żonami spłodził samych synów, których potomkowie - wszystko na to wskazuje - żyją w okolicach Łodzi do dziś. Nowe nazwiska w rodzinie: Przybył, Śniada, Wojciechowski, Kabziński, Starosta.

-                              10 grudnia 2021 - Na stronie są już właśnie odnalezieni synowiec i synowica naszego przodka - Antoniego Szychowskiego. Są też teściowie jego brata - Konstantego - którzy pochodzili z okolic Pabianic. Nowe nazwiska w rodzinie to Dębski, Langier, Białoskórski, Iwanek, Adam, Szmit i Gorzyń.

-                              9 grudnia 2021 - Autor odnalazł kolejne dzieci swojego przodka - Franciszka Szychowskiego spłodzonych z jego pierwszą żoną, a pra...babką autora. Wiemy też dlaczego Franciszek zdecydował się dać imię Władysław dwóm swoim synom. Wiemy także, że w roku 1890 rodzina Franciszka przeżyła dramat. Jaki? Przeczytacie o tym tutaj. (nowe nazwiska w rodzinie to Rzepecki i Świerczyński).

-                              9 grudnia 2021 - Do drzewa autor dodał informacje o dwóch siostrach naszego przodka - Antoniego Szychowskiego: Stefanii-Gebryeli i Bronisławie. Nowe nazwiska w drzewie to Wiśniewski, Szczepaniak, Chmiel i Śmiechowicz.

-                                    8 grudnia 2021 - Na stronie są nasi kolejni krewni ze strony Szychowskich. W dziale "Odzyskani" pojawiła się Krystyna Pogonowicz-Perlińska. Krystyna (pokolenie rodziców autora) jest skarbnicą wiedzy o tej części rodziny. Skontaktowała się z autorem w listopadzie tego roku i podała nam mnóstwo ciekawych informnacji, które autor będzie sukcesywnie umiesczał na stronie. Historie z życia Szychowskich - jakich nie znacie. Pojawią się tu wkrótce. A nawet więcej, bo autor jest cały czas w kontakcie z Krystyną i spisuje dla Was jej kolejne opowieści :)

-                                   8 grudnia 2021 - W dziale "Stare listy" znajdziecie list Heleny Tauzowskiej do brata, Bogusława. Helena pisze z Suchedniowa . Wspomina o strzelaninach, napadzie na pociąg i utrudnienach w podróżowaniu. Mówi o stanie zdrowia członków rodziny i swojej pracy z dziećmi. Jak spędza cza? Za czym tęskni?

-                            7 grudnia 2021 - W dziale "Miejscowości" znajdziecie już zdjęcia z parafii Sosnowiec-Zagórze, gdzie był chrzczony między innymi dziadek macierzysty autora - Bolesław Pluciński. Zdjęcia te autor robił w maju tego roku. Kosciół parafialny jest absolutnie wyjątkowy. Sprawdźcie dlaczego.

-                            7 grudnia 2021 - Są nowi krewni z Mistowa w linii Wójcickich ( wiek XVIII). Na stronie są także nowe dokumenty w liniach Wocialów, Judaszów i Ryszków.

-                            6 grudnia 2021 - Kolejne dokumenty na naszej stronie. To akty chrztu między innymi w linii Wocialów, Kotów i Słomków.

-                            1 grudnia 2021 - Na stronie możecie obejrzeć już dwa akty chrztu naszych przodków w linii Wójcickich: Piotra Ryszki (1685),  Andrzeja Parola (1692) i Jadwigi Lepy (1693)

-                            24 listopada 2021 - Wreszcie udało się autorowi odnaleźć akt zgonu jego prapradziadka - Franciszka Szychowskiego. Wiemy gdzie i kiedy zmarł. Wiemy też o ile przeżył swoją pierwszą żonę, a naszą praprababkę. Szczegóły tu.

-                            23 listopada 2021 - Na stronie jest już przyrodnie rodzeństwo naszego przodka - Antoniego Szychowskiego. Nowe nazwiska w rodzinie to Strzelecki, Biesaga i Wieczorek.

-                            23 listopada 2021 - Niespodziewana wiadomość i zaraz potem telefon. Dzwoni Krystyna z pokolenia rodziców autora, z którą autor ma wspólnych przodków w linii Szychowskich. Kiedyś przeglądała ze swoim kuzynem naszą stronę rodzinną wojciccy.net. Godzina rozmowy i już wiemy kim są - zapamiętane przez mamę autora i jej siostrę - postaci z Bronisina i Gałkówka pod Łodzią. Kim była Laka o której wspominają Skąd jej imię? Czyją była córką?  Nie uwierzycie ile dzieci miał nasz przodek Franciszek Szychowski ( do tych o których autor wie  musi dodać jeszcze kilkoro i kilkoro jeszcze odnaleźć w dokumentach).  Gdzie Franciszek kupił ogromny obszar ziemi? Od kogo? Co ma z nami wspólnego łódzki Król Piwa?  Dużo tego ale wkrótce autor postara się to uporządkować.  Niewykluczone, że w albumach rodzinny pojawią się nowe stare zdjęcia. Czy uda się odnaleźć podobiznę Franciszka Szychowskiego? Na początek autor ma  dla Was rozwiązanie zagadki pochodzenia kuzynki Laki z Bronisina. Szczegóły znajdziecie tu.

 

-                                        24 października 2021 - Autor rozwikłał tajemnicę naszego przodka - Adama Włodkowskiego - pisarza żup wielickich. Szlachcic to był czy mieszczanin? Okładka kięgi z przełomu XVI i XVII wieku okazała się pomocna. Pojawił się też kandydat na ojca Adama...

-                                         8 października 2021 - W dziale Stare listy jest karta/list Klementyny z Plucińskich Tauzowskiej do syna, Bogusława z roku 1938.

-                                        6 października 2021 - Autor właśnie odkrył datę i miejsce ślubu brata jego przodka - Andrzeja Tabaszowskiego herbu Prus I z krewniaczką późniejszego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szczegóły tu.

-                                        3 października 2021 - Takiej zagadki fotograficznej na naszej stronie jeszcze nie było W albumach rodzinnych nie zachowała się podobizna pradziadka autora - Karola Plucińskiego. W roku 1904 - po narodzeniu dziadka autora - Karol został wcielony do armii rosyjskiej i wysłany na wojnę rosyjsko-japońską, gdzie zginął pod Mukdenem w Mandżurii. Czy na zdjęciu, które pojawiło się właśnie na stronie może być Karol? Czy to raczej jeden z jego synów? A może ktoś zupełnie inny? Zajrzyjcie tu i porównajcie członków rodziny Plucińskich i dajcie znać autorowi co sądzicie.

-                                        27 września 2021 - Są kolejne zdjęcia  w dziale Zagadki. To numery 20 i 21. Na jednym zdjęciu młoda para. Ona w pięknie zdobionej sukni i wiązanką kwiatów w ręce. On  w białych rękawiczkach i z cylindrem w dłoni, z fryzurą, która obroniłaby się i dziś. Na kolejnym zdjęciu trzy młode kobiety w fantastycznych kapeluszach i czepcach. Kim są? Wiecie? Piszczcie.

-                                        20 września 2021 - W dziale "Zagadki" znajdziecie dwie kolejne fotografie, na których są osoby, których nie znamy. Chodzi o zagadki numer 18 i 19. Pokażcie te zdjęcia seniorom naszej rodziny. Piszcie do autora jeśli wiecie kim są te osoby. Zwróćcie uwagę na fantastyczne detale na jednym ze zdjęć. Szczegóły tutaj.

-                                        19 września 2021 - W albumach rodzinnych Tauzowskich i Plucińskich znajdziecie nowe zdjęcia. Autor kończy skanowanie zdjęć z albumu, który wypożyczyła nam nasza kuzynka - Beata z Michalskich Walewska. Wkrótce w albumach pojawią się kolejne zdjęcia. Część z nich trafi do działu "Zagadki". Może Wam uda się rozpoznać widniejące na zdjęciach osoby.

-                                        14 września 2021 - Autor dodał nowe zdjęcia do albumów rodzinnych Wójcickich, Tauzowskich i Plucińskich.

-                                        26 sierpnia 2021 - Na stronę autor dodał zaproszenie na raut, jakie od prezydenta Mościckiego otrzymał w roku 1927 ksiądz Aleksander Wóycicki. Zwróćcie uwagę na formę i to jak niewiele dowiadujemy się o pani prezydentowej.

-                                         16 sierpnia 2021 - Autor odnalazł właśnie akt ślubu siostry swojej prababki - Zofii Kacprzyk z Janem Sokołowskim. Ten dokument daje nam dużo nowych informacji o rodzinie Sokołowskich i samej Zofii. "Mokotów pod Warszawą" - dziś brzmi dziwnie ale w 1917 było inaczej.  Szczegóły znajdziecie tu.

-                                        11 sierpnia 2021 - Udało się odnaleźć kolejnych krewnych w linii Włodkowskich. Nowe nazwiska w rodzinie to Jędrzejowski i Wojciechowski.

-                                                2 lipca 2021 - Autor odnalazł właśnie akt ślubu jednego z siostrzeńców swojego przodka - Walentego Tauzowskiego. Zwróćcie uwagę gdzie się rodził, gdzie brał ślub, a gdzie rodziło się jedyne znane nam dziś dziecko tegoż siostrzeńca. To pokazuje dlaczego badania genealogiczne są często takie trudne.

-                                                15 czerwca 2021 - Na stronie możecie obejrzeć zdjęcia autora zrobione w Koziegłowach w maju tego roku. Koziegłowy to siedziba parafii związanej z naszymi przodkami o nazwiskach Tauzowski i Szweykowski.

-                                        2 czerwca 2021 - Na stronie możecie zobaczyć już zdjęcia Czeladzi - siedziby parafii związanej z naszymi przodkami, które to zdjęcia  autor robił w maju tego roku. Tu zaczyna się - póki co - historia naszych przodków o nazwiskach Tauzowski i Barański. Tu dokonał żywota nasz przodek - Władysław Pluciński. Zobaczcie Czeladź dziś i na początku XX wieku. Dwa światy. Szkoda tego który odszedł. Zwłaszcza XVI wiecznego kościoła. Poznajcie też historię czeladzkiej czarownicy.

-                                       1 czerwca 2021 - Autor dodał na stronę nowych przodków. Ich odnalezienie zajęło wiele lat ale udało się.

-                                       28 maja 2021 - Na stronie możecie już przeczytać uzupełnioną o kolejne fakty historię naszych przodków o nazwisku Czuynowicz.

-                                        25 maja 2021 - Zawsze fascynowały autora przesłania z przeszłości. Czy to listy w butelce wyławiane z morza po latach., czy zamurowane w ścianach informacje o mieszkańcach żyjących w danym domu czy robotnikach wznoszacych daną budowle. Tajemnicze zapisy na marginesach książek, teksty ukryte w dziełach sztuki. Form mnóstwo. Miejsc do ich ukrycia też.  Autor odkrył właśnie  zupełnie niespodziewanie przesłanie jakie miał dla nas brat jednego z naszych przodków. Chciał, żebyśmy wiedzieli o pewnych wydarzeniach,  które dla niego były istotne, niecodzienne.  Gdzie zamieścił  przekaz do którego autor dotarł po niemal 300 latach od jego napisania? O czym brat naszego przodka, chciał nam powiedzieć?  Szczegóły wkrótce tu. 

-                                                20 maja 2021 - Autor otrzymał właśnie zlecone wcześniej  tłumaczenie z łaciny kolejnego dokumentu z XVIII wieku. W roku 1727 nasza pra...babka -  Katarzyna Sochańska zapisała swoim synom pewną sumę pieniędzy.

-                                       19 maja 2021 - Autor odnalazł akt zgonu jednej z naszych pra...babek.

-                                       18 maja 2021 - Na stronie możecie już obejrzeć kolejny dokument - to akt zgonu jednego z naszych przodków ( z roku 1761). Tytułowano go wielmożnym i posiadał on część wsi, która leży dziś tuż przy katowickim lotnisku.

-                                       14 maja 2021 - Na stronie pojawiło się rodzeństwo naszych przodków. Autor wyłuskał je przeglądając akty chrztów i ślubów parafii Sączów.

-                                               14 maja 2021 - Autor przegląda od kilku dni księgi metrykalne parafii Sączów w dawnym Księstwie Siewierskim, które to księgi sfotografował w parafii kilka dni temu. Metodyczne i cierpliwie przeglądanie ksiąg akt po akcie daje efekty. Sprawdźcie czego udało się dowiedzieć o bracie naszego przodka - szlachetnym Stanisławie Franciszku Czuynowiczu, proboszczu sączowskim. I zobaczcie gdzie te informacje były ukryte! 

-                                       23 kwietnia 2021 - Na naszej stronie dbamy o prawdę historyczną. Nie pudrujemy, nie pielęgnujemy romantycznych legend rodzinnych, według których pradziadkowie tracili majątki na wyścigach albo popełniali mezalianse. Autor ma dla Was kolejną próbę zmierzenia się z historią. Herbarze kontra dokumenty. Co z tego wyniknie? Szczegóły tu, w etymologii nazwiska Włodkowski (nowość). Jest tu także - w pewnym sensie - chichot historii, a kluczem nazwisko - Nekanda-Trepka.

 -                                      7 kwietnia 2021 - Pewna zagadka, którą wspólnie z autorem próbowaliście rozwiązać została dziś definitywnie rozwiązana. I okazuje się, że intuicja nas nie zawiodła. Trochę zachodu było z dotarciem do źródła tej informacji, ale dzięki pomocy pewnej miłej Pani, z pewnej biblioteki powiatowej, w pewnym mieście w Małopolsce autor może już opublikować nowe, rewelacyjne informacje dotyczace jednego z naszych przodków. Mało tego. W dokumencie który znajdziecie juz na stronie są wskazówki, które mogą nam pomóc rozwikłać kolejną zagadkę. Szczegóły tu.

-                                       5 kwietnia 2021 - Jedną z naszych prababek była Barbara z linii Piastów. Tak podają herbarze. Sprawdź w której linii się pojawiła.

-                                      23 marca 2021 - Sa nowe zdjęcia w albumach rodzinnych Szychowskich, Tauzowskich, Ginglasów i Plucińskich.

-                                      16 marca 2021 - Przeglądając stare gazety można znaleźć ciekawe informacje z życia naszych krewnych i przodków. Tak jak my gubili dokumenty, albo bywali okradani. Tak jak dwaj bracia jednej z pra...babek autora. Przeczytacie o tym tutaj.

-                                               11 marca 2021 - Autor szuka obecnie przodków w linii Pieńkowskich. Znalazł właśnie trzech poddanych jednego z naszych przodków (w roku 1608) oraz miejscowość z jakiej pisał się ówże przodek.

-                                       4 marca 2021 - W drzewie są kolejne osoby z linii Wójcickich. Ich losy były bardzo skomplikowane, a historia trudna do odtworzenia. Ale udało się. O naszych krewnych o nazwisku Lipka i Szczepański przeczytacie tutaj.

-                                      3 marca 2021 - Na stronie pojawiły się dwa akty zgonu naszych przodków ze strony Wójcickich - Filipa Parola i jego żony Julianny z d. Wocial.

-                                      2 marca 2021 - Autor dodał na stronę kolejnych krewnych ze strony Wójcickich. Pojawiło się ponad 20 osób o nazwiskach Bartnicki, Woydyga, Nowicki i Fabiańczyk.

-                                      1 marca 2021 -  Autor trafił ostatnio na pewien ślad, który może nam pomóc w rozwiązaniu zagadki pochodzenia, bardzo dziś rzadkiego nazwiska naszych przodków - Tauzowski. To kolejna mozliwość po innej, wcześniej już prezentowanej. Informacje znajdziecie  tu (nowy fragment zanaczono niebieskiem kolorem).

-                                      18 lutego 2021 - Na stronie pojawiło się kilka kolejnych osób z rodziny Tauzowskich. Między innymi nieznany nam dotąd syn Edwarda.

-                                     17 lutego 2021 - Jest rok 1636. Trwa Jarmark w Sączu. W jednej z gospód dochodzi do zwady między dwoma szlachcicami.  Dobywają szabel. Zadają sobie rany. Słychać rżenie koni którymi stronnicy jednego osaczają drugiego. Białogłowy nawołują do spokoju. Jednym z uczestników zajścia jest nasz przodek.  Więcej przeczytacie tutaj.

-                                     16 lutego 2021 - Na stronie są kolejne okruchy wspomnień. Przeczytajcie niesamowitą historię Jadwigi z Krupczyńskich Plucińskiej spisaną przez jej synową - Weronikę z Zarzyckich Plucińską. Co ma wspólnego z naszą rodziną Most Kierbedzia? Historia z nim związana jest dramatyczna. Tu też potajemny ślub, zerwane więzi i tragiczne doświadczenia wojenne. .

-                                     15 lutego 2021 - Szukając informacji  o naszych przodkach i krewnych autor odnajduje rzeczy zupełnie nieoczekiwane. Tak jak ten nekrolog z roku 1920 w jednej z gazet Zagłębia.

-                                    10 lutego 2021 - W albumie rodzinnym Szychowskich są kolejne zdjecia, które dotarły do autora od rodziny z Kanady. Rodzina Bertholdów i Pelagia Szychowska jakiej nie widzieliście. Miłego oglądania.

-                                   9 lutego 2021 - Na stronę autor dodał 6 nowych zdjęć księdza Aleksandra Wóycickiego. Cztery są służbowe. Dwa to zdjęcia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który ksiądz Wóycicki współtworzył (prawdopodobnie inauguracja w roku 1918). Dwa kolejne są ze Zgromadzenia Ligi Narodów w Genewie w roku 1927. Zwróćcie uwagę na stroje i miejsce organizacji bankietu i klimat tamtych czasów. Dwa zdjęcia są prywatne. Pierwsze to grupowe zdjęcie z absolutnie fantastycznym starym samochodem. Drugie zdjęcie z innym księdzem wykonane w Grodnie. Zdjęcia są zostawione w większej rozdzielczości, żeby można się im było przyjrzeć z bliska.

-                                    9 lutego 2021 - Podczas ostatniej rozmowy z autorem Wuj Józef Pawlik z Sosnowca ( wnuk Edmunda i Marianny z Plucińskich Tauzowskich) wspominał o rodzinie Czarneckich, którzy mieszkali koło Miechowa i byli z nami spokrewnieni przez Tauzowskich, ale Wuj nie wiedział jak. Autor przeprowadził poszukiwania i już wie. Sprawdźcie w którym miejscu w drzewie pojawiają się Czarneccy. Jest kolejny nauczyciel w rodzinie.

-                                    9 lutego 2021 - Na stronie znajdziecie ciąg dalszy wspomnień Cioci Weroniki z Zarzyckich Plucińskiej. Tym razem o jej bratowej, Halinie z Plucińskich Misiaczkowej.

-                                    6 lutego 2021 - Do autora dotarła pierwsza część zdjęć z dalekiego Vanderhoof w Kanadzie ( niedaleko Alaski). Mieszka tam nasza kuzynka ze strony Szychowskich, z którą autor nawiązał ostatnio kontakt. Fotografie możecie obejrzeć w albumie rodzinnym Szychowskich. Tu poznacie członków rodziny Berthold.

-                                    5 lutego 2021 - Autor odnalazł i dodał na stronę mężów dwóch naszych krewnych. Katarzyny Tabaszowskiej (która miała wspólnych przodków z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim - autor pisał niedawno o jej siostrze) oraz Teresy Salomei z Wierusz Oliwińskich. Nowe nazwiska w drzewie to panowie szlachta - Wiktor i Rabsztyński

-                                    5 lutego 2021 - Na stronie jest juz uzupełniona część drzewa z potomkami  Waldemara Plucińskiego i Ewy z Tomkiewiczów. Ewa przysłała nam także zdjęcia swoich dzieci i wnuków. Do obejrzenia w albumie rodzinnym Plucińskich.

-                                    3 lutego 2021 - Pra...dziadek autora - Wojciech Gądecki został  uwolniony w roku 1606 od zarzutu przywłaszczenia sobie dóbr materialnych po zmarłym Marcinie Chronowskim. Tłumaczenie dokumentu znajdziecie tutaj.

-                                    2 lutego 2021 - Na stronie pojawili się nasi kuzyni, którzy w świętokrzyskie przybyli w XIX wieku z Litwy. Nowe nazwiska to Nowicki, Górski, Horst i Maszewski.

-                                    1 lutego 2021 - Na stronie znajdziecie ciąg dalszy wspomnień Cioci Weroniki z Zarzyckich Plucińskiej. Tym razem o niej samej, mężu i dzieciach.

-                                    30 stycznia 2021 - W drzewie pojawiła się Pani Walewska - Maria z Łączyńskich Walewska, metresa Napoleona Bonaparte.

-                                    29 stycznia 2021 - W albumie rodzinnym Plucińskich są nowe zdjęcia.

-                                    28 stycznia 2021 - Ciocia Weronika z Zarzyckich Plucińska spisała właśnie, na prośbę autora - historię swojej najbliższej rodziny. Na początek postać jej teścia - Henryka Plucińskiego (który był bratem dziadka macierzystego autora). Znaliście romantyczną ale i trudną historię jego ślubu?


-                                    25 stycznia 2021 - Do czego jest zdolna kobieta, gdy chce wydać swojego syna za upatrzoną pannę. Przekonacie się czytając dokument, który autor dodał właśnie na stronę. Nasza pra...babka w roku postanowiła syna ożenić. Wiemy o tym z dokumentu z roku 1593. Czy dopięła swego? Przeczytacie tu.

-                                    24 stycznia 2021 - To dopiero zapowiedź ogromnego zastrzyku starych zdjęć z archiwum rodzinnego jednej z naszych krewnych z Łodzi. A albumie Plucińskich czekają na Was prawdziwe perełki.

-                                            23 stycznia 2021 - W albumie rodzinnym Tauzowskich sa kolejne stare zdjęcia.

-                                    18 stycznia 2021 - Macie dość koronawirusa, ograniczeń i wszystkich tych niedogodności? Rok 2020 niektórzy okrzyknęli już najgorszym w historii. Przeczytajcie to. W  dziale "Stare listy" jest  list od Zygmunta Plucińskiego do brata - Bolesława - i jego rodziny. Jest rok 1942. Zygmunt ma trudną sytuację bo jest bez pracy. Opisuje jak sobie radzą z żoną. W Łodzi brakuje jedzenia. Polakom jest bardzo trudno. Zygmunt po wyjściu z więzienia (zapewne przy ulicy Sterlinga, gdzie naziści utworzyli więzienie policyjne, w którym  odbywały się przesłuchania) podupadł na zdrowiu. Myśli o wyjeździe z Łodzi. Boi się, że może jednak pogorszyć swoją i tak trudna sytuację. Ma jedno pragnienie. Widać, że jest w złej formie psychicznej. Marzy o końcu wojny. Nie wie, że będzie trwała jeszcze 3 lata, co do dnia (zobaczcie datę listu).

-                                    15 stycznia 2021 - Na stronie jest już list Bolesława Plucińskiego do żony, Heleny. Bolesław jest na jakimś szkoleniu. Tęskni za żoną i szuka jasnych punktów tej rozłąki. Opisuje warunki w jakich nocuje i jedzenie. Wspomina swoje dwie córki. Z wyników w nauce jednej z nich nie jest zadowolony. Poznajemy kolejne zdrobnienie, jakim zwracał się do żony. 

-                                    13 stycznia 2021 - Są nowe zdjęcia w albumie rodzinnym Kacprzyków.

-                                            13 stycznia 2021 - Tym razem w dziale "Stare listy" znajdziecie ten pisany przez  Henryka Plucińskiego do brata - Bolesława i jego żony. Długi, poruszający i ciekawy list.  Henryk wspomina swoje dzieciństwo, które skradła mu strata ojca. Musiał godzić pracę z nauką. Henryk pisze sporo o swoim zdrowiu, chorobach i operacjach jakie przebył i jakich zaniechał. Ma raka. Wie, że nie zostało mu wiele życia. Ten list jest  jak pożegnanie. Henryk wspomina zmarłego wcześniej młodszego brata. Mówi tez o dobrym sercu i gościnności  bratowej (babki macierzystej autora). Henryk pozdrawia wszystkich krewnych i ma kilka próśb. Między innymi o fotografie.

-                                            13 stycznia 2021 - W dziale "Miejscowości" możecie obejrzeć juz zdjęcia Chronowa koło  Bochni, który jest gniazdem rodowym naszych przodków. Autor był tam latem 2019 roku.   

-                                            12 stycznia 2021 - Kolejna pamiątka w dziale "Stare listy". To list Anieli (Neli) z Plucińskich Michalskiej do brata - Bolesława Plucińskiego. Nela pisze o radości swojego syna z pewnego powodu. Zdradza gdzie się w najbliższym czasie wybiera ze swoja bratową  Jest tez wykaligrafowany fragment listu syna Neli - Zenona juniora do wujka. Koniec tego fragmentu rozczula.

-                                            12 stycznia 2021 - W dziale Stare Listy są krótkie życzenia noworoczne 1912/1913 od Józefa Tauzowskiego z rodziną dla brata - Edwarda Tauzowskiego.  Dzięki temu liścikowi wiemy gdzie w roku 1912 pracował Edward Tauzowski. Zwróćcie uwagę na adres na kopercie. Na pierwszy rzut oka wygląda na żart.

-                                           10 stycznia 2021 - W dziale "Stare listy"  możecie przeczytać już list  Zygmunta Plucińskiego do brata - Bolesława - i jego rodziny. Zygmunt dziękuje za gościnę, opisuje przymioty swojej bratowej - Heleny z Szychowskich Plucińskiej i wspomina jej córkę (mamę autora) - Hannę. Ocenia też odbudowę warszawskiej starówki.

-                                    9 stycznia 2021 - Powitajcie pierwszego Czecha w naszej rodzinie. Zobaczcie w której części drzewa się znajduje i  jakich latach. Nowe nazwiska to Wawra i Bergram.

-                                    8 stycznia 2021 - Kolejni kuzyni na stronie. Nowe nazwiska to Kobzyński oraz Wodka alias Wodczyński.

-                                   7 stycznia 2021 - Dodałem na stronę kolejnych naszych kuzynów. Nowe nazwiska to Piwowarczyk i Moniczewski.

-                                   6 stycznia 2021 - Kolejni krewni na naszej stronie i kolejny  przykład na używanie przez naszych krewnych nie pierwszego, ale drugiego czy trzeciego imienia danego na chrzcie. Zwróćcie uwagę na nazwisko teściowej Wawrzyńca. Brzmi znajomo? Zobaczcie też kogo urodziła po żonie naszego krewnego?

 -                                   5 stycznia 2021 - Ile dzieci mieli nasi przodkowie Józef i Franciszka Oliwińscy? Okazuje się, że nie możemy mieć pewności, mimo że autor znalazł właśnie ich brakujące akty chrztu. Zobaczcie ich wszystkie imiona i skąd biorą się wątpliwości.

-                                   5 stycznia 2021 - Mozolne przeglądanie dokumentów daje zawsze więcej informacji. Potomkowie Sokołowskich z Księstwa Siewierskiego - dzięki wnikliwości autora - wiedzą już skąd rodzina pochodziła i jak trafiła do tej części Polski. Informacje autor odkrył dość niespodziewanie. Znalazł też akty chrztu dzieci Franciszka i Agnieszki Sokołowskich i ich wszystkie imiona oraz akty zgonu małżonków Sokołowskich. W jednym z aktów, które nie dotyczyły naszej rodziny, w jednej z cudownie odnalezionych ostatnio ksiąg metrykalnych, autor odkrył ważne informacje dotyczące naszej pra...babki - Tekli, która była siostrą Agnieszki Sokołowskiej. Przeczytacie o tym tu.

-                                          4 stycznia 2021 - Autor mozolnie przegląda odnalezione ostatnio księgi metrykalne z terenu Księstwa Siewierskiego. Przeglądanie ksiąg akt po akcie trwa bardzo długo ale czasem udaje się w ten sposób wyłuskać ważne informacje. Autor właśnie znalazł rodzeństwo swoich przodków, co może pozwolić na odnalezienie kolejnych pokoleń w drzewie. Nowe nazwiska w rodzinie to Zacharowski i Kakowski.

                                      31 grudnia 2020 - Kończymy kolejny rok poszukiwań naszych przodków. Autor przypomina, że poszukiwania naszych przodków są żmudne. Dlatego ponawia apel o to, byście namawiali kuzynów i krewnych do wspierania naszych poszukiwań i strony wojciccy.net. W rok 2021 wchodzimy z zaledwie 17 zalogowanymi użytkownikami. Oby  w  roku 2021 było  nas więcej, a poszukiwania i zarchiwizowanie tego, co udało się odnaleźć, będzie mogło przyspieszyć. Wspierać poszukiwania możecie też na bieżąco.  https://www.wojciccy.net/wsparcie.htm. Wszystkim krewnym i kuzynom autor życzy żeby 2021 rok był pełen dobrych ludzi, dobrych emocji, i dobrych wieści. Niech po prostu będzie dobry. Dla nas wszystkich :)

-                                    28 grudnia 2020 - W dziale Stare listy jest list Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej do syna, Bolesława. Bronisława wspomina pozostałych synów. Pisze o tym jak pociesza żonę Bolesława, która tęskni za poślubionym miesiąc wcześniej mężem. Bronisława wspomina także swojego małego, czteromiesięcznego wnuka - Zenona Michalskiego. O tym czego by chciała Bronisława, co dostała od synowej i jak się czuje - przeczytacie tu. 

-                                    27 grudnia 2020 - W dziale stare listy znajdziecie poruszający list Anny z Wilmanów Cugowskiej do brata ciotecznego - Bolesława Plucińskiego i jego żony, Heleny. Anna opisuje swoją trudną sytuację i prosi rodzinę o pomoc.

  -                                  27 grudnia 2020 - Możecie już obejrzeć kolejny dokument. To akt ślubu naszych przodków. Autor szukał go długo w wielu parafiach bo księga w której go ostatecznie odnotowano miała nie zachować sie do naszych czasów. Teraz cudownie odnaleziona dała nam informacje o naszych przodkach. Choć sam dokument zawiera błąd. Jaki? Przeczytacie o tym tu. ( nowy fragment zaznaczony na niebiesko). Tu z kolei znajdziecie sam dokument.

-                                    26 grudnia 2020 - Na stronie jest już kolejny dokument dotyczący naszego przodka, odnaleziony dzięki odkryciu, o którym autor pisał w poprzednim wpisie. Ten akt daje nam kilka nowych informacji. Autor pisze o nich tu (nowa treść pisana jest czerwoną czcionką). Tu z kolei znajdziecie wspomniany akt chrztu. Autor uzupełnił tez historię rodzin Wierusz-Oliwińskich, Tauzowskich i Szweykowskich.

-                                     25 grudnia 2020 - Autor miał nadzieję, że to kiedyś nastąpi, ale informacje z archiwów nie dawały nadziei.  Teraz okazało się, że kilka ksiąg metrykalnych z dwóch parafii w dawnym Księstwie Siewierskim, w których chrzczeni byli i pobierali się nasi przodkowie zachowały się do naszych czasów!!!! Odnalezione dziwnym trafem w jednej ze śląskich instytucji. W archiwach w których są inne księgi z tych kolekcji zdają sie o tych właśnie odnalezionych nie wiedzieć. Co więcej - księgi potwierdzają założenia autora, które musiał poczynić nie mając dokumentów, jakie teraz odnalazł. Przed autorem wiele dni przeglądania dokumentów ale już widać, że będzie sporo  nowych danych. Niektóre wymuszą kolejne poszukiwania. Inne dadzą nam nowe informacje o przodkach - wykażą np. jakie były okoliczności ich ślubu. Na początek akt ślubu z roku 1773. Widać wyraźnie formę nazwiska naszej prababki. Mamy też informację, która może pozwolić nam odkryć pochodzenie jej rodziny. Szczegóły tu.

-                                    22 grudnia 2020 -  Czy hipoteza postawiona przez autora prawie 20 lat temu w jego pracy magisterskiej w sprawie etymologii nazwiska Wójcicki była prawdziwa? Jakie jest pochodzenie naszego nazwiska? Wyniki badań genetycznych zdają się dawać nam odpowiedź na to pytanie. Sensacyjną! Szczegóły tu. (nowy fragment pisany niebieską czcionką)

-                                            21 grudnia 2020 - W dziale "Etymologia nazwisk" znajdziecie próbę wyjaśnienia pochodzenia nazwiska naszych przodków Szweykowskich. Autor trafił wczoraj na dziwny zapis, który dał mu do myślenia i sprowokował do próby odtworzenia historii Szweykowskich. Szczegóły znajdziecie tu.

-                                            18 grudnia 2020 - Miał 3 żony pochodzące z różnych części Polski. Był burmistrzem kolejno w dwóch sąsiadujących miastach (łącznie ponad 30 lat). Ostatnie dziecko płodził w wieku prawie 60 lat. Jego dwa śluby miały tylko po jednej zapowiedzi a  dyspensy od drugiej i trzeciej udzielali mu biskupi krakowscy. Poznajcie siostrzeńca naszej pra...babki - Tekli z Wierusz-Olewińskich Tauzowskiej.

-                                    16 grudnia 2020 - Ona była córką ekonomów w majątku w parafii Kazimierza Mała i siostrzenicą naszego przodka, a on pracował w tym majątku we  dworze. Pobrali się w roku 1828. Poznajcie nowe osoby w naszym drzewie.

-                                        15 grudnia 2020 - Miały nie zachować się do naszych czasów (informacje z parafii i archiwum) a jednak są. Odnalazły się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Księgi metrykalne parafii Chruszczobród koło Siewierza z XVIII wieku. Dzięki temu autor mógł zweryfikować część informacji o naszych przodkach o nazwisku Wierusz-Olewiński. Sprawdźcie zaktualizowaną etymologię tego nazwiska (link na stronie głównej). Tu z kolei możecie zobaczyć naszych nowych krewnych w tej linii ale o nazwisku Sokołowski. Zobaczcie ile imion nadawali dzieciom.

-                                        14 grudnia 2020 - Na stronie są nowi cżłonkowie rodziny Tauzowskich. Autor odnalazł ponadto akt zgonu siostry swojego przodka - Antoniny z Tauzowskiej Piaseckiej. Udało się też uporządkować historię Apolonii z Tauzowskich Żelazowskiej i jej potomków. Nie było łatwo bo żyli i mieszkali  w świętokrzyskiem, w Małopolsce i na Mazowszu w kilkunastu parafiach. Zadania nie ułatwiał fakt, że jej potomkowie posługiwali się w dorosłym życiu nie tylko swoimi pierwszymi imionami, ale bywało, że używali wyłącznie drugiego, co utrudniało poszukiwania.

-                                   11 grudnia 2020 - Czy w linii Wójcickich możemy sięgnąć dalej w przeszłość? Jeśli się nad tym zastanawialiście - to właśnie sie udało zrobić kolejny krok. Dzięki wielu bardzo zaawansowanym i kosztownym  badaniom genetycznym, które autor przeprowadził udało sie odnaleźć naszego krewnego, z którym mamy wspólnych przodków około roku 1500. Zdziwicie się jak ma na nazwisko nasz kuzyn. Zwłaszcza jeśli znacie etymologię naszego nazwiska. Autor pisze na ten temat w dziale "Genealogia Genetyczna". Nowy fragment pisany jest niebieską czcionką.

-                                          10 grudnia 2020 - W albumie rodzinnym Wójcickich autor dodał kilka zdjęć ze zbioru Cioci Lidii z Wójcickich Wocialowej. Jest pra...babka autora - Józefa z Woźniców Wójcicka na niezwykle klimatycznym zdjęciu. Jest fotografia czterech braci Wójcickich. Jest wreszcie zdjęcie na którym są członkowie rodzin Wójcickich i  Kacprzyków. To ostatnie trafiło do działu "Zagadki". Może pomożecie rozpoznać gromadkę dzieci które stoją w środku? Zajrzyjcie do albumu Wójcickich i do działu zagadki (zdjęcie numer 17).

-                                   10 grudnia 2020 - W roku 1885 brat przodka autora - Edward Tauzowski - dostał zaświadczenie o tym, że był ekonomem w Niezwojowicach. Możecie je obejrzeć klikając tutaj.

-                                   10 grudnia 2020 - Na stronie znajdziecie już nowych członków naszej rodziny z Kanady.

-                                   9 grudnia 2020 - W albumie Szychowskich czeka na Was kilkanaście nowych zdjęć naszych krewnych w tej linii.

-                                   9 grudnia 2020 - Na stronie możecie już obejrzeć akt zgonu naszej pra..babki - Marianny z Kotów Wójcickiej.

-                                   7 grudnia 2020 - W dziale "Stare listy" jest list Heleny Tauzowskiej do brata, Bogusława Tauzowskiego. Helena pisze z Suchedniowa. Mówi sporo o stanie zdrowia swoim i najbliższych członków rodziny, wspomina swoich braci wujecznych ( synów Edmunda Tauzowskiego) oraz żonę jednego z nich, która musi iśc do szpitala ( zmarła 3 miesiące później). Wuj Heleny znalazł nową interpretację liczby z "Dziadów" Mickiewicza. Jaką? Szczegóły w liście.

-                                   6 grudnia 2020 - Na stronie możecie obejrzeć dwa dokumenty dotyczące naszych przodków ze strony Wójcickich. To akt urodzenia naszej pra...babki - Elżbiety z Izdebskich Śmiechowej i akt zgonu pra...dziadka - Walentego Krzyżanowskiego. Pamiętacie kim był Walenty w Mistowie?

-                                   5 grudnia 2020 - Autor dodał na stronę rodzeństwo jego pra...babki ze strony Wójcickich - Elżbiety z Izdebskich Śmiechowej (pierwsza połowa XIX wieku)

                                 5 grudnia 2020 -    Możecie już przeczytać wyraźny akt ślubu naszych przodków - Józefa Woźnicy i Katarzyny ze Śmiechów z roku 1877.

-                                   5 grudnia  2020  -  W dziale "Stare listy" jest kolejny list z roku 1883 pisany przez Klementynę Plucińską do jej przyszłego męża Edwarda Tauzowskiego. Ależ oni byli zakochani :)

-                                   30 listopada 2020 - Kolejny list w dziale Stare Listy. Henryk Kamiński  pisze w 1922 roku do Zenona i Anieli z Plucińskich Michalskich.

-                                   29 listopada 2020 - Jest kilkanaście nowych zdjęć w albumach rodzinnych Plucińskich i Szychowskich.

-                                   26 listopada 2020 - W albumie rodzinnym Tauzowskich są nowe zdjęcia. W dziale Stare Listy jest kolejny list Edwarda Tauzowskiego do jego przyszłej żony - Klementyny Plucińskiej (list z roku 1883). Robi nam się prawdziwe Love story. Ułożone chronologicznie listy mówią nam o rosnących uczuciach narzeczonych przed ślubem i tuż po nim. Wkrótce pojawią się kolejne listy tej pary W tej chwili są trzy.

-                                   25 listopada 2020 - W czasach kiedy podróżowanie jest mocno ograniczone mam dla Was niespodziankę. Obejrzyjcie paszport sprzed niemal 100 lat. To świadectwo poselskiej aktywności księdza profesora Aleksandra Wóycickiego jako posła w latach 1927-28 (czyli dwóch ostatnich latach jego kadencji). Ile tu stempli i to jakich!

-                                   25 listopada 2020 - Kolejny list w dziale "Stare Listy". To list Jadwigi z Tauzowskich Kamińskiej do siostry - Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej z 1936 roku. Kto za kim tęskni, kto poszedł wcześniej do szkoły, kto musiał wyjechać do Warszawy no i kiedy ożeni się Henryk?

-                                   24 listopada 2020 - W dziale " Stare listy" znajdziecie list dziadka autora - Bolesława Plucińskiego do matki, Bronisławy z Tauzowskich Plucińskich. Napisany z Warszawy w 1922 roku. Gdzie i w jakich warunkach mieszkał Bolesław, z kim z rodziny się widział? Jakiego języka się uczył? Ile kosztował chleb i inne rzeczy w roku 1922?

-                                  19 listopada 2020 - Ta miejscowość okazała się kluczem do rozwiązania zagadki połączenia się w pary małżeńskie aż 12 dzieci trzech małżeństw  - Plucińskich, Kamińskich i Tauzowskich. To Młyny koło Buska Zdroju. Możecie już sobaczyć jak wyglądają. Autor odwiedził je w lipcu tego roku. 

-                                  18 listopada 2020 - W dziale "Zdjęcia miejscowości" możecie obejrzeć kolejne miejsce związane z naszymi przodkami. To Kopernia k. Pińczowa.

-                                 18 listopada 2020 - Na stronie są już kolejne zdjęcia miejscowości związanej z naszym przodkami. To Pińczów, gdzie ślub brali w roku 1859 Władysław Pluciński z Angellą Grodowską. Autor spędził w Pińczowie swego czasu setki godzin na poszukiwaniach w miejscowym archiwum.

-                                 17 listopada 2020 - Autor ma dla Was kolejne zdjęcia w dziale Miejscowości. Zrobił je w lipcu tego roku. Tym razem obejrzyjcie Turnawiec, gdzie rodził się nasz przodek Kacper Tauzowski, Czarnocin, gdzie był chrzczony oraz Teresów, gdzie był ekonomem i gdzie zmarł.

-                                16 listopada 2020 - Na stronie w dziale Miejscowości możecie obejrzeć już zdjęcia zrobione przez autora w lipcu tego roku w Chrobrzu. To miejscowość związana z naszym przodkami o nazwisku Tauzowski.

-                                16 listopada 2020 - Na stronie w dziale Miejscowości możecie obejrzeć już zdjęcia zrobione przez autora w lipcu tego roku w Jędrzejowie. W mieście tym w wieku XVIII i XIX mieszkali nasi przodkowie ze strony Plucińskich o nazwiskach Grodowski, Kasprzycki i Lisowski.

-                                13 listopada 2020 - Autor musi przyznać, że nasz odkryty właśnie przodek Stanisław Tabaszowski gromadząc majątek i dziedzicząc go po przodkach sprawił, że jego synowie stali się atrakcyjnymi partiami dla panien z dobrych domów na wydaniu. Jego wnuczka - Anna Borowiczowa - wywiodła w roku 1726 wraz z siostrą swoją genealogię w procesie o ogromny majatek po ich krewnym, staroście oświęcimskim - Adamie Józefie Lubowickim, zmarłym bezpotomnie. Autor odkrył, że obie były potomkiniami Andrzeja Niewiarowskiego, który był prapradziadkiem...ostatniego króla Polski. I tak to mamy w drzewie połączenie z królem Stasiem nie tylko przez Wójcickich (ze strony Pieńkowskich) ale także Plucińskich (przez Tauzowskich). Szczegóły tu.

-                               12 listopada 2020 - Na stronie jest herb jakim posługiwali się odkryci właśnie nasi przodkowie. Znajdziecie go także w dziale "Herby". Szczegóły tu.

-                               11 listopada 2020 - Po ponad 2 latach poszukiwań, przejrzeniu łacznie 1024 opasłych łacińskich  ksiąg sądowych województwa krakowskiego (od kilkuset do 2 tysięcy stron każda) z XVI, XVII i XVIII wieku autor w końcu wyprowadził korzenie naszych przodków Tabaszowskich do XVI wieku ( i to nie koniec). Autor tracił powoli nadzieję, ale udało się. Szczegóły znajdziecie tu.

-                                4 listopada 2020 - Autor dodał do działu Genealogia Genetyczna tekst o porównaniu swojego DNA z DNA widniejących w światowej bazie genetycznej krewnych. To 3 kuzynki ze strony taty autora. Co wynika z tego porównania? Przeczytacie o tym tu. (nowy fragment zaznaczyłem na zielono). Zachęcam krewnych ze strony mamy do przeprowadzenia takich badań. W razie czego podpowiem o jakie badania chodzi i gdzie je można zrobić.

-                               30 października 2020 - Autor ma dla Was propozycję na czas pandemii. Zbliżają się Zaduszki i Wszystkich Świętych. Na naszej stronie możecie zapalić świeczki pamięci swoim przodkom i krewnym.  Zachęcam. Szczegóły tu.

-                               29 października 2020 - Bazując na herbarzach można by pomyśleć, że przodek autora - Marcin Krogulecki - był "damskim krawcem". Same córki. Ostatnie odkrycia autora pokazują, że było zgoła inaczej. Mało tego - dwoje dzieci Marcina było chrzczonych w odstępie dwóch miesięcy. Dlaczego? Przeczytacie o tym tu. Dzięki ostatnim odkryciom wiemy także, że pisarzem żup wielickich Marcin został wcześniej, niż sądziliśmy.

-                               28 października 2020 - Na stronie znajdziecie już akt chrztu odkrytej niedawno, nieznanej siostry dziadka autora - Bolesława Plucińskiego. Akt ten daje nam też pewne informacje o stryju Bolesława. Szczegóły tu.

-                               27 października 2020 - Na stronie znajdziecie już - odnaleziony właśnie przez autora - akt chrztu naszej pra...babki - Teresy z Włodkowskich Tabaszowskiej. Okazuje się, że Teresa rodziła się dużo później, niż zakładaliśmy (prawie 20 lat po swoim najstarszym bracie przyrodnim).  Miała też jeszcze rodzoną siostrę. Przeczytacie o tym tu.

-                               26 października 2020 - Autor przegląda od kilkudziesięciu godzin otrzymane ostatnio w niezwykłych okolicznościach dokumenty i są już tego pierwsze efekty. Na stronie są już dzieci naszego przodka - Adama Włodkowskiego - z jego pierwszego małżeństwa. Okazuje się, że było ich więcej.

-                               23 października 2020 - Autor dodał na stronę testament swojej pra...babki - Anny Piotrowej - z roku 1587.

-                               22 października 2020 - Autor odnalazł w ksiegach Bochni kolejnych naszych krewnych. To siostra naszego pra...dziadka Stanisława Piotrowicza oraz jej mąż i syn, a także ciotka Stanisława. Znamy już mniej więcej rok w którym ślub brała córka Stanisława - Zofia. Więcej szczegółów tutaj.

-                               21 października 2020 - Na stronie znajdziecie już większą i bardziej wyraźna wersję aktu ślubu naszych przodków - Andrzeja Wóycickiego i Weroniki z Piotrowskich. Wiedzieliście, że uroczystość była podwójna? Dokładnie w tym dniu i w tym samym kościele żenił się brat Weroniki. Sprawdźcie który klikając tutaj. Tu też znajdziecie wspomniany akt.

 

-                               21 października 2020 - Na stronę autor dodał akt ślubu siostry jego pra...babki - Agnieszki Kroguleckiej z bratem przestryjecznym poety - Jana Andrzeja Morsztyna - Aleksandrem, bachmistrzem Wieliczki. Szczegóły tu.

-                         20 października 2020 - Na stronie możecie juz obejrzeć w całości legitymację poselską księdza Aleksandra Wóycickiego wydaną w listopadzie 1922 roku. Szczegóły tu.

-                         19 października 2020 - Wyjaśnienie tej zagadki zabrało autorowi 2 lata i wymagało przejrzenia tysięcy zapisów w księgach sądowych krakowskich i księgach miejskich Bochni. Życiorys naszego przodka - Marcina, pisarza żup bocheńskich i wielickich,  znajdziecie tu. Już wiemy jakie nazwisko nosił. 

-                  17 października 2020 - Takiej sensacji autor sie nie spodziewał! Właśnie odkrył, że jego dziadek, Bolesław Pluciński, miał jeszcze jedną siostrę, o której pamięć w rodzinie nie pozostała. Do rodziny Tauzowskich dodano kolejne osoby.  Szczegóły tu.

-                  15 października 2020 - Wiemy komu i kiedy nasz przodek Marcin Krogulecki sprzedał swój  dom w Bochni (XVI wiek).  Przeczytacie o tym tu.

-                        15 października 2020 - Na stronie możecie obejrzeć tzw. kenkartę księdza Aleksandra Wóycickiego (wydaną w roku 1943). Kenkrta to dokument wydawany obligatoryjnie przez okupacyjne władze niemieckie.Wiemy już, co znajdowało się na brakującym fragmencie dokumentu, wycietym prawdopodobnie przez księdza Aleksandra. Szczegóły tu

-                       13 października 2020 - Pamietacie dom przy Rynku Górnym w Bochni który w roku 1606 kupił nasz przodek? Wiemy kiedy i komu go sprzedał. Właśnie znalazłem dokument o tym mówiący. Ta informacja może być dla nas wskazówką miejsca z którym nasz przodek był związany i gdzie rodziły się jego dzieci. Szczegóły tu.

-                       6 października 2020 - Autor odkrył właśnie, że jeden z naszych przodków studiował pod koniec XVI wieku na Akademii Krakowskiej. Jaki tytuł uzyskał? I jaką prace dostał po studiach? Przeczytacie o tym tu.

-                           5 października 2020 - Anna Gruszczanka - wnuczka czy córka? Autor rozwiązał tę zagadkę. Wiemy też kim był szwagier naszego przodka - Marcin Niestoikowicz. Szczegóły tu

-                      4 października 2020 - Dotychczas wiedzieliśmy jedynie, że rodził się w Galicji Austriackiej. Jako jedyny, bo reszta rodzeństwa rodziła się na terenie zaboru rosyjskiego. Teraz już wiemy gdzie dokłądnie rodził się brat pra...dziadka autora - Karol Tauzowski. Wiemy też, że miał jeszcze dwa imiona. Szczegóły tu.

-                     1 października 2020 - W roku 1541 pra...babka autora - Dorota, żona Pawła Pellio,  sprzedła swój dział spadły na nią po ojcu swojemu stryjowi. Z tego dokumentu poznaliśmy nazwisko panieńskie Doroty i stan do którego należała. Przeczytasz o tym tutaj.   

-                     30 września 2020 - Na stronie znajdziecie już wspomniany poniżej testament naszej pra...babki - Małgorzaty. Kliknijcie tu.

-                     30 września 2020 - Autor właśnie otrzymał kolejne dokumenty od tłumacza. Tym razem zapłacił więcej niż zwykle, ale warto było. Tłumaczenia niektórych dokumentów będą pełne,   a   nie skrócone. Dziś na stronie pojawi się testament naszej pra...babki z XVI wieku. Bardzo szczegółowy. Dzięki niemu wiemy co po Małgorzacie pozostało. Złota biżuteria, czepce, perły, zastawa stołowa i wiele innych rzeczy. Na przetłumaczenie czeka jeszcze wiele dokumentów. Autor liczy na Wasze wsparcie -  odkrywajmy historie naszych przodków razem. Tu dowiecie się jak można wesprzeć autora (albo zaglądając do działu "Wsparcie" na stronie głównej wojciccy.net).  Testament pojawi się jeszcze dziś tutaj. Ile były warte talerze cynowe w roku 1554? Przeczytacie w testamencie.

-                      27 września 2020 - Autor znalazł nieco więcej informacji o jednym z naszych najbardziej tajemniczych przodków. Nazwisko które nosił dziś już w Polsce nie występuje. Nie znamy pochodzenia naszego przodka. Ale właśnie udało się ustalić co robił pod koniec XVII wieku. Szczegóły tutaj.

-                      25 września 2020 - Dzięki zrobionym przed autora kolejnym testom genetycznym udało nam się zlokalizować grób naszego krewnego, który zmarł w X wieku!!!  Gdzie został pochowany? W którym roku rodził się nasz i jego wspólny przodek? Odpowiedzi znajdziecie w dziale "Genealogia Genetyczna".

-                      8 września 2020 - Autor dodał na stronę odnalezionych dwa dni wcześniej naszych kolejnych przodków. Czasem dobrze jest zrobić sobie przerwę w przeglądaniu pewnych ksiąg by potem do nich wrócić i złapać nowy trop. Szczegóły tu.

-                      7 września 2020 - Na stronie pojawiło się kilkanaście nowych osób. To rodziny sióstr przodka autora - Marcina Kroguleckiego. Nowe nazwiska w rodzinie to Niestoikowicz, Racławski, Włodarek, Czepiel, Gregierkiewicz i Przyłęcki.

-                      5 września 2020 - W roku 1603 uczciwe matrony z Bochni domagały się sprawiedliwości i skarżyły na niejaka kucharkę Jadwigę, która z domów w których służyła kradła różne rzeczy. Dokonała kradzieży w domu pra...babki autora. Przeczytacie o tym tu.

-                      4 września 2020 - Na stronie jest kolejny dokument dotyczący naszych przodków, którego tłumaczenie autor niedawno zlecił. W roku 1609 szlachetny  Marcin Krogulecki spłacał rodzinę, by przejąć dom w Bochni. Gdzie stał ten dom i ile marcina kosztował? Przeczytacie o tym tutaj.

 -                          4 września 2020 - Czytanie ksiąg sądowych miasta Bochni linijka po linijce jest bardzo czasochłonne (bardzo) ale pozwala mi na wyłuskanie drobin informnacji o naszych przodkach żyjących w tym mieście w XVI wieku. Autor ma dla  Was kolejną porcję informacji o naszym przodku - szlachetnym Krzysztofie Lassocie.

-                      3 września 2020 - Na stronie autor umieścił  lepszej jakości i bardziej wyraźne akty chrztu naszego przodka - Franciszka Wóycika (1750)  i jego żony Marianny (1761).

-                      2 września 2020 - Na stronie jest nowy dokument. W roku 1593 brat pra...babki autora Zofii z Piotrowiczów Lassotowej  domagał sie od niej przed sądem części rzeczy pozostałych po ich babce - Annie zwanej Piotrową.  Bartłomiej Piotrowicz wyliczał sprzęty, z których część powinien otrzymać. Przeczytasz o tym tutaj.

-                      1 września 2020 - Są nowi kuzyni na stronie.Ich nazwiska to Kaufenberg, Koprkowicz i Rozwadowski.

-                      28 sierpnia 2020 - Autor odnalazł w ksiegach miejskich Bochni więcej informacji o swoim przodku - szlachetnym Krzysztofie Lassocie.

-                          24 sierpnia 2020 - Przodek autora - Klemens Pyeczonka procesował się przez wiele lat (1530-35) ze swoją matką o majątek pozostały po jego ojcu Wojciechu. Przeczytasz o tym tutaj.

-                          24 sierpnia 2020 - Nowy dokument na stronie.  W roku 1555 pra...babka autora - Zofia z Gąsiorków Klimkowa, zawarła ugodę ze spadkobiercami swojej teściowej (Małgorzaty Gruszczyny, I voto Pyeczonczyny),  a babki swoich dzieci. Wcześniej przez wiele lat trwały spory o majątek pozostały po pierwszym mężu Małgorzaty - Wojciechu Pyeczonce, które ze swoją matką, Małgorzatą, prowadził przodek autora - Klemens Pyeczonka. Na stronę dodano także przyrodnią siostrę Klemensa i jej potomstwo oraz imię pierwszej żony naszego przodka - Wojciecha Pyeczonki. Przeczytacie o tym tutaj.

-                               19 sierpnia 2020 - W dziale miejscowości możecie już obejrzeć - zrobione przez autora w tym roku - zdjęcia z Sobkowa-Nidy. Tu na przełomie XVIII i XIX mieszkali nasi przodkowie o nazwisku Grodowski i Lisowski.

-                         19 sierpnia 2020 - Są nowi Tauzowscy na stronie. Uzupełniłem też kilka informacji o Tauzowskich, którzy byli juz w naszym drzewie.

-                        11 sierpnia 2020 - Do drzewa autor dodał kolejne osoby o nazwisku Szychowski i Kotlicki.

-                        9 sierpnia 2020 - Po lekturze książki Heleny Kapeluś z roku 1964 "Stanisław z Bochnie, Kleryka Królewski" i zweryfikowaniu prezentowanych tam dokumentów i odnalezieniu kolejnych dotyczących naszych przodków wprowadziłem w drzewie kilka zmian w linii dotyczącej Gąsiorków. Szczegóły tu.

-                            3 sierpnia 2020 - Odebrałem dziś przesyłkę i od razu odesłałem. Czekam na wyniki najbardziej zaawansowanych, dostępnych dziś testów genetycznych, które powiedzą nam więcej o naszych przodkach w linii Wójcickich. Żałuje, że nikt z rodziny Wójcickich nie zdecydował się na partycypację w kosztach (podobnie było niestety przy kilku poprzednich badaniach). Moje wyniki będą tożsame dla wszystkich Panów Wójcickich z naszej rodziny. Tak czy owak gdy tylko otrzymam rezultaty podzielę się nimi na stronie wojciccy.net :) Kim byli przodkowie Macieja Wójcickiego-Wóycika-Woyta?Musimy uzbroić się w cierpliwość i wkrótce będziemy wiedzieć więcej. Mam nadzieję :)

-                        20 lipca 2020 - Autor odkrył właśnie jak na imię miała jego pra...babka, a matka słynnego Anserinusa (którego niektórzy stawiają przed Mikołajem Rejem). Na stronie znajdziecie także dokumenty w którym owa prababka regulowała z córką długi. O tym tutaj

-                             8 lipca 2020 - Autor uściślił niektóre fakty dotyczące ślubu jego przodków Kacpra i Marianny Tauzowskich, oraz zgonu matki Kacpra - Tekli. Przeczytasz o tym tutaj.

-                        7 lipca 2020 - Podczas pobytu w parafii Janina koło Buska Zdroju autor odnalazł pewien dokument, który pozowlił nam uzupełnić historię rodziny Tauzowskich. Autor przeszukiwał księgi metrykalne tejże parafii 15 lat wcześniej, ale wówczas nie pokazano mu wszystkiego. Teraz odkrył skarb dla genealogów i ma fantastyczną wiadomośc dla szukających przodków w parafii Janina. Szczegóły tutaj.

-                        5 czerwca 2020 - W drzewie są kolejne osoby. To członkowie rodziny Ginglass z Brazylii.

-                        31 maja 2020 - Po wielu latach poszukiwań w aktach metrykalnych Rio de Janeiro autor odnalazł wreszcie ostateczne potwierdzenie, że mieszkający licznie w Brazylii członkowie rodziny  Ginglass, są potomkami brata jego prapradziadka. Udało się to dzięki odnalezieniu aktu zgonu Estacii Ginglass. Szczegóły tu.

-                        26 maja 2020 - W dziale Przepisy kulinarne jest już przepis na młodą kapustę autorstwa Mamy autora.

-                        25 maja 2020 - W drzewie jest 25 nowych osób. Okazuje się bowiem, że nie tylko dzieci przodka autora - Walentego Tauzowskiego - przeniosły się ze świętokrzyskiego w okolice Sosnowca pod koniec XIX wieku. Kupione ostatnio przez autora dokumenty pokazują, że także potomkowie siostry Walentego podążyli za kuzynami. Przy okazji okazało się, że siostra Walentego wydała jedną ze swoich córek, za brata teściowej jednego ze swoich synów. Nowe nazwiska w drzewie to Czarnecki, Michniewski, Lechowski, Płocki, Ptaszyński, Blamowski, Sikorski. Szczegóły tutaj.

-                        19 maja 2020 - Na stronie znajdziecie już tłumaczenie z łaciny umowy przedślubnej przodków autora - Ludwika herbu Suchekomnaty Pieńkowskiego i Łucji Ryszewskieh herbu nieznanego

-                        18 maja 2020 - Autor zaktualizował historię (etymologię) nazwiska Dytkowski (Dydkowski). Zajrzyjcie tu.

-                        18 maja 2020 - Na stronie znajdziecie fragment spisu ludności województwa krakowskiego z roku 1790, w którym wymieniony jest nasz przodek, Kazimierz Dytkowski. Wiemy gdzie wtedy mieszkał.

-                        17 maja 2020 - Autor wyprowadził linię skoligaconych z nami  Pokutyńskich do 1740 roku.

-                        16 maja 2020 - Autor odnalazł akt chrztu zięcia wspominanego wcześniej Kacpra Tauzowskiego. Udało sie ustalić nazwisko matki Kajetana Pokutyńskiego, jego drugie imię oraz pewne sensacyjne okoliczności jego poczęcia. Sami sprawdźcie o co chodzi. 

-                        16 maja 2020 - Jest kolejny dokument dotyczący przodka autora - Kacpra Tauzowskiego. W roku 1855 otrzymał posadę ekonoma folwarków Bugaj i Młodzawy w dobrach hrabiego Zygmunta Wielopolskiego. Z jaką pensją i na jakich zasadach?

-                        16 maja 2020 - Na stronie znajdziecie dokument z roku 1862. Dotyczy przodka autora - Kacpra Tauzowskiego, który był wcześniej ekonomem we wsi Kopernia w Ordynacji Myszkowskich.  To pismo Kacpra do hrabiego Zygmunta Wielopolskiego i administracji jego dóbr. Kacper prosi o posadę i wypłatę zaległej pensji. Z jakim skutkiem?

-                        14 maja 2020 - Autor właśnie odkrył, że brat jego prababki, Władysław Tauzowski, o którym pisał wczoraj, miał wspólnych przodków ze swoją żoną. Szczegóły tu.

-                        13 maja 2020 - Kolejnym bratem naszych prababek i pradziadków o którym niewiele wiemy jest Michał Tauzowski. Miał córkę. Teraz wiemy, że wyszła za mąż i też miała dzieci. Sprawdźcie tu.

-                        13 maja 2020 - Władysław Tauzowski to brat naszych prababek i pradziadków o którym wiedzieliśmy najmniej. Dzięki nabytym ostatnio dokumentom wiemy już więcej. Sprawdźcie czy po  przeprowadzce ze świętokrzyskiego w okolice Sosnowca wrócił w rodzinne strony swoje i żony, czy został w Zagłębiu. Kim był z zawodu gdy rodziła się jego pierwsza znana nam córka. Jakie było jej drugie imię i kim byli jej chrzestni. Przekonacie się tu.

-                        13 maja 2020 - Dobrze jest czasami pójść trochę inną ścieżką w poszukiwaniach i sprawdzić nowe dokumenty. Wczoraj autor rozpoczął przeglądanie archiwum Ordynacji Pińczowskiej Myszkowskich i Wielopolskich. Był ciekaw, czy znajdzie tu jakieś informacje o swoich przodkach o nazwisku Dytkowski i Tauzowski. I udało się. Od spisów z roku 1790 przeszedł do akt metrykalnych i początki historii rodziny Dytkowskich mógł uporządkować. Szczegóły znajdziecie tu oraz w etymologii nazwiska Dytkowski. (nowe informacje o Tauzowskich wkrótce).

-                        12 maja 2020 - Na stronie możecie obejrzeć kolejny dokument związany z księdzem Aleksandrem Wóycickim. Prymas Polski, Stefan Wyszyński przenosi księdza Aleksandra Wóycickiego z Diecezji Mohylowskiej do Diecezji Warszawskiej. Jest też list księdza Aleksandra do prymasa, w którym przypomina dlaczego został przeniesiony kiedyś z Diecezji Warszawskiej do Mohylowskiej.

-                        12 maja 2020 - W albumie rodzinnym Plucińskich znajdziecie nowe zdjęcia, w tym ulubioną fotografię autora przedstawiającą jego dziadka, Bolesława Plucińskiego jako nastolatka (na fotografii także brat Bolesława - Zygmunt).

                         12 maja 2020 - Na stronie znajdziecie kolejny dokument dotyczący naszych przodków wraz z tłumaczeniem z łaciny. To dokument z roku 1727 w którym przodek autora - Jan Czuynowicz ze swoim bratem, Stanisławem, ustępują z części swoich praw dziedzicznych po swojej babce  na rzecz Sebastiana z Tabaszowej Tabaszowskiego (zapewne brata matki Jana i Stanisława)  

-                        12 maja 2020 - Mamy więcej informacji o rodzinie Tauzowskich. Autor kupił ostatnio kilka dokumentów dotyczących tej familii. Są to między innymi dwa akty chrztu dzieci Edmunda Tauzowskiego: Józefa i Tadeusza. Z dokumentów tych wiemy kim byli inni członkowie rodziny i gdzie mieszkali. Pojawiają się w nich także tajemniczy panowie Plucińscy: Edward i Józef, których nie ma w naszym drzewie. Czyżby to nieznani nam bracia pradziadka autora - Karola Plucińskiego?

-                        7 maja 2020 - Pierwsze spotkanie przyszłych teściowych z synowymi nie jest łatwe. Jakie wrażenie wywarła na Klementynie Ksawerze z Plucińskich Tauzowskiej  narzeczona jej syna - Mara z domu Iberle przy pierwszym spotkaniu? Przeczytacie w dziale Stare Listy (list Klementyny do syna z roku 1938).

-                        6 maja 2020 - Na stronie znajdziecie kolejny dokument. Umowa między naszymi przodkami z roku 1536. Rzecz dzieje sie w Bochni a dotyczy Zofii Gąsiorkówny i Klemensa Pyeczonki. 

-                        4 maja 2020 - Autor opłacił kolejne tłumaczenia dokumentów związanych z naszymi przodkami. Jeden z nich to umowa przedsluba spisana przez dwoje jego przodków - Jana Tatarczyk Pieńkowskiego h. Suchekomnaty i Mariannę Tworczyk Dąbrowską herbu Dabrowa. Oryginał i tłumaczenie znajdziecie tutaj.

 -                       3 maja 2020 - Na stronie znajdziecie kolejny dokument dotyczący naszych przodków. W 1678 roku  Jan Tabaszowski uprowadził do swojej wsi Wysokie poddanego szwagierki swojej żony ze wsi Zalesiany.  Przeczytacie o tym tutaj.

-                         18 kwietnia 2020 - Autor odkrył gdzie mieszkał i kim był w roku 1678 jego przodek - Jan Tabaszowski herbu Prus I. To może być wytłumaczenie okoliczności zawarcia małżeństw między Tabaszowskimi, Włodkowskimi i Kroguleckimi.

-                         13 kwietnia 2020 - Do działu Stare Listy autor dodał list Henryka Kamińskiego do jego ciotki, Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej (rok 1936).

-                         8 kwietnia 2020 - Zajrzyjcie do działu "Przepisy rodzinne" . Danuta z Pasikowskich Siewierska podzieliła się z nami rodzinnym przepisem na kruche ciasteczka wielkanocne.

-                         4 kwietnia 2020 -  W roku 1575 jeden z przodków autora - tuż przed śmiercią - musiał spłacić dług. Z tego dokumentu dowiadujemy się  czym zajmował, jak postanowił spłacić dług i  czy żona się na to zgodziła?

-                        1 kwietnia 2020 - Autor odnalazł akt ślubu brata swojej prababki - Kunegundy z Ginglasów Szychowskiej. Akt ten dostarczył nam nowych informacji o Piotrze i jego żonie oraz jej rodzicach.

-                       1 kwietnia 2020 -  Nowy dokument na stronie. W roku 1609  pra....babka autora - Agnieszka z domu Pawłowa - I voto Piotrowiczowa, II voto Szulcowa, III voto Chwilowa wnioskowała o areszt na śledzie. Dlaczego? Przeczytasz o tym tutaj.

 -                           28 marca 2020 - Autor odebrał właśnie kilka kolejnych tłumaczeń z łaciny ( dla zainteresowanych - ich łączny koszt to tym razem 185 pln).Jeden z tych dokumemtów mówi o tym, że  nasz przodek, Piotr Lanio, sprzedał w roku 1542 swój dom w Bochni. Wiemy gdzie stał ten dom i kto go kupił. Miejsce wymieniane w dokumencie istnieje do dziś. Tu znajdziesz szczegóły.

-                       27 marca 2020 - W drzewie pojawiły się nowe osoby ze strony Wójcickich. Uzupełnienie zawdzięczamy Agnieszce Banks z d. Czapskiej. Czekamy na więcej.

-                        27 marca 2020 -  Nowy dokument na stronie. W roku 1608 jedna z pra...babek autora, została napadnięta w swoim domu. Była wtedy sama ze swoją córką. Przeczytasz o tym tutaj).

-                       26 marca 2020 - Właśnie otrzymałem od tłumacza 10 kolejnych tłumaczeń z łaciny ( dla zainteresowanych - ich łączny koszt to 250 pln) . Oto pierwszy z dokumentów. W roku 1651 przodek autora - Adam Włodkowski ze swoim szwagrem Aleksandrem Morsztynem spłacili Kazanowskich, kończąc tym samym spór  jaki teść Adama i Aleksandra (także przodek autora) prowadził z Kazanowskimi o wieś Książnice. Przeczytasz o tym tutaj.

 -                        25 marca 2020 - Autor zamieścił na stronie dokument z roku 1603 w którym jego pra...babka - Agnieszka z Pawłowiczów I-voto Piotrowiczowa, II-voto Szulcowa, III_voto Chwilowa (mieszczanka z Bochni) zeznawała przed sądem jako świadek. Co robiła 6 października tego roku i co widziała? Przeczytasz o tym tutaj.  

-                        20 marca 2020 - W drzewie są kolejne informacje dotyczące potomków Kazimierza Kamińskiego i Pelagii z Paprockich. Dziękujemy kuzynowi, Sławomirowi Kamińskiemu.   Są też kolejne zdjęcie w albumie Tauzowskich.

-                        18 marca 2020 - Autor otrzymał właśnie tłumaczenie pewnego dokumentu. Może on obrócić wniwecz nasze dotychczasowe ustalenia na temat naszego przodka - Marcina Kroguleckiego i zadać kłam zeznaniom świadków w procesie sądowym. Szczegóły tutaj, na dole strony.

-                        27 lutego 2020 - Kolejny znany Polak w naszym drzewie. To Łukasz Górnicki  - polski humanista renesansowy, poeta, pisarz polityczny, tłumacz, sekretarz królewski Zygmunta Augusta (1559) i jego bibliotekarz, starosta niegrodowy tykociński (1571), starosta wasilkowski (1576), prebendarz dóbr duchownych (otrzymywał dochody z probostw wielickiego i kęckiego oraz kanonii kruszwickiej), wójt wasilkowski.

-                        26 lutego 2020 - W drzewie pojawili się kolejni, odnalezieni przez autora przodkowie a wraz z nimi w dziale "Znani kuzyni" pojawił się kolejny wielki Polak. To Stanisław Kleryka zwany Anserinusem albo Stanisławem z Bochni. Polski poeta za wielu uznawany za pioniera renesansowej poezji w Polsce, kapelan Zygmunta starego, dyrygent jego nadwornej kapeli. Zdaniem wybitnego znawcy epoki, Henryka Barycza, to jemu, a nie Rejowi, powinno przysługiwać miano ojca nowożytnej poezji polskiej (wikipedia). To, której z naszych pra...babek Stanisław Kleryka był bratem - sprawdzicie tutaj. Znów jesteśmy w dwóch liniach w roku 1470.

-                        26 lutego 2020 - Na stronie znajdziecie już historię pochodzenia naszego przodka - Marcina Kroguleckiego. Autor przejrzał tysiące dokumentów i wyciągnął z nich wnioski, które przedstawił  tu.

-                        25 lutego 2020 - W linii Plucińskich i Tauzowskich jesteśmy już w roku 1470. Autor odnalazł właśnie kolejne dwa pokolenia naszych przodków. To szlachta z okolic Krzeczowa. Szczegóły znajdziecie tu.

-                        22 lutego 2020 - Znamy kolejną naszą pra...babkę w linii Tauzowskich i Plucińskich urodzoną około roku 1500. Szczegóły tutaj.

-                        20 lutego 2020 - W drzewie są nasi kolejni przodkowie w linii Plucińskich-Tauzowskich. Autor ustalił imiona i nazwiska naszych kolejnych pra....dziadków mieszkających w XVI wieku w Bochni. To Paweł... i Piotr....

-                        14 lutego 2020 - Lubicie zagadki detektywistyczne? Autor ma dla Was propozycje rozwikłania jednej z nich. Chodzi o pochodzenie naszego przodka - Marcina Kroguleckiego. Czy był szlachcicem czy też mieszczaninem. I kto był jego ojcem? Sprawa jest skomplikowana. Przeczytajcie zeznania świadków i napiszcie autorowi co sądzicie. Chętnych do zabawy zapraszamy tu.

-                        10 lutego 2020 - Autor opłacił kolejne tłumaczenia dokumentów z XVI i początku XVII wieku. Dostarczają nam one wiele informacji. Wiemy gdzie mieszkali nasi przodkowie, gdzie w Bochni stały ich domy, kiedy je kupili. Wiemy tez co jedna z naszych pra...babek i jej córka zapisały w testamentach. Kosztowności, grunty w Bochni.... ale nie tylko. Szczegóły znajdziecie w biogramach Marcina Kroguleckiego i jego żony klikając tutaj.

-                        9 lutego 2020 - Autor uporządkował ostatnie odkrycia jakich dokonał w księgach miasta Bochni. Jeden z naszych przodków okazał się być szlachcicem mieszkającym w mieście, poznaliśmy nazwisko panieńskie jednej z naszych prababek choć wciąż nie znamy imienia jej męża. W innym przypadku znamy tylko imiona naszych przodków i nie wiadomo czy mieli nazwiska bo rzecz dotyczy początku XVI wieku. Szczegóły znajdziecie zaczynając od Marcina Kroguleckiego i jego żony  i sprawdzając informacje o ich  przodkach. Nowe nazwiska w rodzinie to Klimkowicz, Niestoikowicz i Włodarkowicz.

-                        7 lutego 2020 - Na stronę dodano trzeciego męża naszej, mieszkającej w XVII wieku w Bochni pra....babki, Agnieszki (był on burmistrzem miasta). Udało się tez ustalić jej nazwisko panieńskie oraz funkcję jaka sprawował w mieście inny nasz przodek, a zięć Agnieszki.

-                        6 lutego 2020 - Autor dodał na stronę odnaleziony właśnie testament wuja swojej pra...babki - Bartłomieja Piotrowicza alias Szulc, landwójta Bochni. Na stronie pojawiły się też jego dzieci.

-                        3 lutego 2020 - Po półtora roku od ostatniego odkrycia, czyli po około1500 godzin bezowocnych poszukiwań autora - wreszcie się udało. Mamy dwa kolejne pokolenia przodków w linii Tauzowskich. Będziecie zaskoczeni. Sprawdźcie tutaj.

-                         30 stycznia 2020 - Do albumu rodzinnego Tauzowskich autor dodał 9 kolejnych zdjęć, jakie otrzymał od Danuty z Pasikowskich Siewierskiej i Sławomira Kamińskiego. Dziękujemy.

-                       29 stycznia 2020 - W parafii Bobin k. Kazimierzy Wielkiej trafiłem na ślad żyjącej pod koniec XVIII wieku Katarzyny Tauzowskiej. Z początku nie wiedziałem, jak jest z nami spokrewniona, ale po kilkugodzinnym   śledztwie udało mi się to ustalić. Szczegóły znajdziecie tutaj.

-                        20 stycznia 2020 - Na stronę dodano kilkunastu naszych kolejnych krewnych z linii Tauzowskich-Kamińskich

                         17 stycznia 2020 - W herbarzu Bonieckiego wspomniana jest siostra pra...babki autora - Justyna Olszyńska  i jej córka spłodzona z Mateuszem Kuczyńskim - Marianna. Marianna Kuczyńska miała zostać porwana przez krewnych matki - Olszyńskich - i wydana za Wojciecha Żebrowskiego w roku 1690. Czy tak było? Autor odebrał właśnie opłacone tłumaczenie odnalezionych ostatnio dokumentów i wszystko stało się jasne.  Przeczytasz o tym tutaj.

-                        15 stycznia 2020 - Na stronę dodano kilku naszych kolejnych krewnych z linii Tauzowskich

-                             3 stycznia 2020 - W księgach sądowych ziemi nurskiej autor odnalazł dziś kolejnych krewnych ze strony Pieńkowskich. Okazuje się, że siostra naszej pra...babki - Marianny z Podgórskich Uścińskiej miała więcej dzieci. Jeden z jej synów był Sedzią Grodzkim Kamienieckim.

                         3 stycznia 2020 - Dzień wolny od rana autor spędza na uzupełnianiu rodzinnego albumu. Dodał już ponad 20 kolejnych starych zdjęć oraz kilkadzesiąt lepszych wersji tych które już w albumach były.  Nowe zdjęcia znajdziecie w albumach Kacprzyków, Ginglasów, Szychowskich, Wójcickich i Plucińskich.

-                        2 stycznia 2020 - A albumie rodzinnym są już zdjęcia przedstawiające Antoniego Pieńkowskiego, którego potomków udało się odnaleźć dzięki badaniom genetycznym. Jest też wiele starych, fantastycznych zdjęć ze strony Tauzowskich.

-                        2 stycznia 2020 - Na stronie znajdziecie nowych członków naszej rodziny, czyli odnalezionych dzięki badaniom genetycznym potomków brata mojego pradziadka - Antoniego herbu Kownaty Pieńkowskiego, który w roku 1913 wyemigrował do USA.

30 grudnia 2019 - Kochani. Tytułem ogłoszeń i podsumowania 2019 roku. Rok 2019 kończymy z 12 osobami, które posiadają login do naszej          strony i tym samym wspierają moje poszukiwania. To daje mi 600 złotych wsparcia rocznie - za co tym osobom dziękuję. Muszę jednak wspominieć, że w ciągu ostatnich 20 lat moje wydatki związane z poszukiwaniami wynosiły około 10 tysięcy rocznie. W tym roku to około 6 tysięcy, bo coraz więcej dokumentów jest dostępnych w internecie. Jeśli jednak mój codzienny czas, jaki poświęcam na poszukiwania i budowę drzewa, wycenimy rynkowo - to uzbiera się kwota około 55.000 złotych. Mamy zatem łącznie kwotę ponad 60.000 złotych kosztów rocznie po mojej stronie versus 600 złotych wsparcia. Mam nadzieję, ze to zestawienie zachęci innych członków naszej rodziny do wsparcia moich poszukiwań i dołączenia do zalogowanych użytkowników. Genealogia to moja pasja. Nie mam zamiaru z niej rezygnować. Ale wsparcie rodziny w zabezpieczaniu spuścizny naszych przodków jest nie do przecenienia. Pozdrawiam serdecznie :) Autor

-                        29 grudnia 2019 - Zainspirowany fotografiami jakie otrzymał w czasie swiąt od Danusi Siewierskiej (wkrótce pojawia się w albumie), autor odnalazł dziś  kolejne dokumenty.Znamy już datę urodzin brata dziadka autora - Zygmunta Plucińskiego, który miał prawdopodobnie brata bliźniaka!. Autor odnalazł także akt chrztu urodzenia syna siostry jego  prababki (Tauzowscy) - Kazimierza Kamińskiego. Uzupełnił także dzieci i ich potomków ze strony innej siostry jego  prababki (Tauzowscy) a mianowicie Marianny z Tauzowskich Wilmanowej. Jej syn trafił do Kielc, gdzie się ożenił a córka z mężem do Czestochowy. Mamy też kolejne dzieci tejże córki o nazwisku Cugowska.

-                        24 grudnia 2019 - Autor odnalazł w światowej bazie genetycznej - swoją kolejną krewną. Erin jest drugą już kuzynka odnalezioną dzięki badaniom genetycznym. Jest potomkinią brata pradziadka autora, który na początku XX wieku wyemigrował na USA a w czasie II WŚ kontakt z nim i jego rodziną urwał się aż do 2019 roku. W USA żyją dziś potomkowie Antoniego Pieńkowskiego herbu Kownaty. Szczegóły odnalezienia Erin znajdziecie w dziale "Odzyskani".

-                     22 grudnia 2019 - Autor zabezpieczył dane z blisko 45 starych dyskietek, na których znajduje się mnóstwo dokumentów i listów z pierwszych lat tworzenia naszego drzewa i budowy strony wojciccy.net. Na dyskietkach (które łącznie zajęły na dysku niecałe 30 MB) znalazły się też zdjęcia, w tym fotografie  ze strony Pieńkowskich, które w ostatniej chwili udało się zabezpieczyć autorowi w roku 2002, a których nie było na innych nośnikach. Te fotografie możecie obejrzeć w Albumie Rodzinnym Pieńkowskich lub klikając tu i tu

-                      19 grudnia 2019 - Album Rodzinny nadal sie powiększa. U Kacprzyków znajdziecie między innymi nigdy nie publikowaną fotografię Zbigniewa i Marii z Sokołowskich Romerów. Z kolei u Tauzowskich mnóstwo nowych i poprawionych zdjęć. Jest nowe zdjęcie rodziny Kamińskich czy sióstr Tauzowskich ( w tym prababki autora). Wiele fotografii ma teraz większe rozmiary i lepszą jakość. Dzięki temu widać np, że Pelagia z Kamińskich Sass ma na zdjęciu warkocze! Teraz wygląda zupełni inaczej, niż na poprzedniej, ciemniejszej fotografii. Kompletnie nowa fryzura. Miłego oglądania.

-                     18 grudnia 2019 - W Albumie Rodzinnym są kolejne zdjęcia u rodziny Wójcickich. Sa zdjęcia ślubne dzieci Kazimierza Wójcickiego oraz bardzo klimatyczne zdjęcie zimą, na którym jest dziadek autora - Roman Wójcicki - z dwoma braćmi - Teofilem i Zygmuntem.

-                     14 grudnia 2019 - Autor rozpoczął uzupełnianie drzewa o informacje jakie dostał  podczas ostatniej wizyty  w Mistowie od Cioci Lidii z Wójcickich Wocialowej. Przybywa w drzewie potomków brata  dziadka autora, czyli wnuków i prawnuków Kazimierza Wójcickiego. Będa też stare zdjęcia rodziny Wójcickich z kolekcji Cioci Lidii oraz jej przepisy kulinarne. Sprawdzajcie dział nowości.

-                        12 grudnia 2019 - W albumie rodzinnym znajdziecie kolejne nowe zdjęcia u Szychowskich, Wójcickich, Plucińskich, Pieńkowskich. Jest grupowe zdjęcie Wójcickich na którym widać ponad 20 osób reprezentujących 3 pokolenia ( fotografia z lat 40-ych). Sa zdjęcia komunijne braci Beliców i oraz braci ciotecznych - Włodzimierza Plucińskiego i Zenona Michalskiego. Sa tez nowe lepszej jakości zdjęcia wielu przedstawicieli naszej rodziny.

-                     10 grudnia 2019 - Autor uporzadkował dziś album rodzinny Wójcickich. Będziecie mieli co oglądać podczas świąt :). Pojawiły się nowe zdjęcia. Są to nigdy niepublikowane zdjęcie ślubne dziadków autora, ich córki Elżbiety jako małej dziewczynki z zabawkami z tamtych czasów. Jest też zdjęcie rodziny Wójcickich z lat 40-ych przed domem w Tymoteuszewie z gromadką dzieci ( zwróćcie uwagę na ich fryzury!). Kilka zdjęć zostało poprawionych i możecie je oglądać w większych wersjach - w tym zdjęcie Benedykta Wójcickiego.    

-                     7 grudnia 2019 - Zajrzyjcie do historii Mistowa. Znajdziecie tam kolejne uzupełnienie. To informacje z dokumentów do jakich dotarłem niedawno. W drugiej połowie XIX wieku lasy mistowskie zostały wydzierżawione mieszkańcowi Mińska. Kim był dzierżawca? Jakie musiał spełnić warunki? Ile drzewa kupowali okoliczni chłopi?

-                     4 grudnia 2019 - W dziale miejscowości znajdziecie zdjęcia z Wieliczki koło Krakowa. Z tutejszą kopalnią soli związani byli nasi przodkowie o nazwiskach Krogulecki i Włodkowski oraz skoligacony z nimi Aleksander Morsztyn.

-                     4 grudnia 2019 - Na stronie znajdziecie już uporzadkowane, z nowymi, wiekszymi zdjęciami, albumy rodzinne Szychowskich i Ginglasów. Miłego ogladania.

-                     30 listopada 2019 - Autor dodał do Albumu Rodzinnego kolejne zdjęcia ze strony rodziny Plucińskich. Mama autora w wieku kilku lat, jej siostra w wieku lat kilkunastu, dziadkowie autora w wieku bardzo młodym oraz zdjęcie Krystyny Plucińskie z Michałem Ciechomskim w roku ich ślubu. Jest też fotografia dziadka autora z małym synem i bratem dziadka. Spójrzcie jak są ubrani!

-                   29 listopada 2019 - Na stronie możecie znaleźć nowe informacje o gnieździe Wójcickich - Mistowie. Ile warte były te dobra w roku 1832? I kto się o nie spierał i dlaczego? Nowy fragment historii Mistowa, odtworzony dzięki odnalezionym niedawno dokumentom,  zaznaczono kolorem brązowym.

 -                   23 listopada 2019 - W dziale "Stare Listy" pojawił się list napisany w roku 1934 przez Klementynę z Plucińskich Tauzowską do syna, Bogusława. Klementyna wychodzi z ciężkiej choroby. Wspomiona krewnych i opisuje jaki plon daje przydomowy ogródek.

-                   13 listopada 2019 - Autor odnalazł dokument w którym Aleksander Pieńkowski pozwał swoich braci - Tomasza, Mikołaja i Ludwika ( przodka autora). Dlaczego bracia spotkali sie przed sądem? Przeczytacie o tym tutaj. Ten dokument jako jedyny znany autorowi pokazuje wyraźnie 3 pokolenia jego przodków Pieńkowskich, co swego czasu było trudne do ustalenia. Tu poznajemy także kolejne wsie, których fragmenty posiadali nasi przodkowie.

-                  4 listopada 2019 - W dziale Ciekawostki pojawił się kolejny zapis z ksiąg sądowych ziemi nurskiej. Autor zlecił tłumaczenie dokumentu, w którym jego przodek - Jerzy Ryszewski - wraz ze swoim synem, został pozwany przez swoich siostrzeńców. Poszło o ziemię po teściu Jerzego - Walentym Niemi(e)rze.

-                  31 października 2019 - W dziale Zagadki pojawiło się kolejne zdjęcie. Nietypowe, ale związane ze świętem które pojutrze będziemy obchodzić. Przedstawia leżącą w trumnie kobietę ( takie były wówczas zwyczaje na wsiach) i siedzącego w pobliżu mężczyznę.  Autor przypuszcza, że zmarła to Karolina z Krzyżanowskich Wójcicka - jego praprababka, a matka księdza profesora Aleksandra Wóycickiego. Jeśli tak by było - mielibyśmy do czynienia z jedynym zachowanym wizerunkiem Karoliny. Zajrzyjcie do działu Zagadki. Zdjęcie ma numer 16 i jest na samym dole.

-                  31 października 2019 - Na stronie pojawili się kolejni przedstawiciele szlachty ziemi nurskiej i okolic. To potomkowie przodka autora - Walentego Niemi(e)ry.

-                  30 października 2019 - Na stronie pojawiło się dwudziestu kolejnych przedstawicieli szlachty ziemi nurskiej i okolic. To potomkowie Kacpra Godlewskiego. Nowe nazwiska to Tyszka, Jakacki, Szabłowski i Grochowski.

-                  29 października 2019 - W dziale Etymologia w części poświęconej nazwisku Wójcicki możecie już przeczytać nieco zaktualizowaną w stosunku do wersji z pracy magisterskiej autora historię naszego nazwiska. I co ważniejsze - możecie zobaczyć jak wyglądał najwcześniejszy zapis naszego nazwiska z roku 1627 i 1628 !!!

-                  25 października 2019 -  Jeszcze jedna linia Godlewskich jest wyprowadzona do 1430 roku. To Godlewscy z Gorzejewa - przodkowie Jana "Marchelika" Godlewskiego, którzy pojawiają się w naszym drzewie za sprawą Swierżewskich (link w dziale nowości dla zalogowanych użytkowników).

-                  24 października 2019 - Powrót do poszukiwań w księgach sądowych ziemi nurskiej bardzo się opłacił. Autor odkrył pewien dokument, który w powiązaniu z innym, odkrytym już wcześniej pozwolił nam wyciągnąć linię Godlewskich z Godlewa Olszewa, Godlewa Gorzejewa, Godlewa Cechnów i Szulborza Kotów do roku 1430 !! Poznaliśmy też naszą nową pra...babkę o nazwisku Jabłonowska. Szczegóły znajdziecie rozpoczynając od Jana Godlewskiego, na którym dotąd linia ta się kończyła. (link w dziale nowości dla zalogowanych użytkowników)

-                  21 października 2019 - Autor uzupełnił dane i daty dotyczące dwóch sióstr swojej pra....babki o nazwisku Laza(o,u)rowicz i  ich mężów - Podgórskiego i Boguckiego (szlachty z ziemi nurskiej).

-                 17 października 2019 - W dziale Genealogia Genetyczna znajdziecie pełną listę naszych genetycznych krewnych, z którymi Wójciccy mają wspólnego przodka, jaki żył około roku 700 naszej ery. W ciągu ostatnich 1300 lat potomkowie naszego przodka zakładali własne rodziny. Płodzili kolejnych synów, zmieniali miejsce zamieszkania i dziś noszą najróżniejsze nazwiska Jeśli jesteście ciekawi jakie - zapraszam do odwiedzenia działu Genealogia Genetyczna właśnie. Nowe nazwiska autor oznaczył niebieską czcionką.

-                  9 października 2019 - W dziale Stare Listy znajdziecie list Klementyny Plucińskiej do Edwarda Tauzowskiegoo pisany w roku 1883 na kilka dni przed ich ślubem.  

-                  8 października 2019 - Autor odkrył właśnie jaki przydomek nosił jeden z naszych przodków o nazwisku Rostkowski. To trzecia linia tego nazwiska w naszym drzewie.

-                  5 października 2019 - Autor uzupełnił spis żydowskich karczmarzy ziemi nurskiej o kolejne osoby.

-                 3 października 2019 - W dziale Stare Listy znajdziecie już kolejny list, tym razem z roku 1938. Napisała go Marianna z Tauzowskich Wilmanowa do siostry - Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej.

-                 28 września 2019 - Czy widzieliście kiedykolwiek tak zwany akt znania, który pani młoda (albo pan młody) dołączali do aktu ślubu w przypadku, gdy nie mogli dostarczyć odpisu metryki urodzenia? Obejrzycie go klikając tutaj. To akt znania jednego z naszych przodków.

-                 24 września 2019 - Na stronę dodano odpis aktu chrztu naszej pra...babki w linii Kacprzyków. Po szczegóły kliknij tutaj.

-                 24 września 2019 - Autor zakończył (drugie już) przeglądanie ksiąg metrykalnych z Tykocina w poszukiwaniu aktu chrztu jego przodka - Jana Radziwońskiego, by rozwiązać zagadkę miejsca urodzenia Jana. Czy sie udało? Sprawdźcie.

-                 22 września 2019 - W rocznicę odsłonięcia w rodzinnym Mistowie tablicy pamiątkowej poświęconej księdzu Aleksandrowi Wóycickiemu - możecie już obejrzeć film z tych uroczystości. Kliknijcie tutaj.

-                 17 wrześn 2019 -  W połowie września powróciłem do poszukiwań przodków w ksiegach sądowych ziemi nurskiej. Czekam aż w internecie pojawią na nowe dokumenty z Małopolski, by wrócić do poszukiwań przodków ze strony Tauzowskich. Dziś w księgach nurskich znalazłem zapis dotyczący rodziców i dziadków spokrewnionego z nami generała Kazimierza Pułaskiego. Okazuje się, że jego babka miała drugigo męża.

-                 21 sierpnia 2019 -  Na stronie pojawiły się nowe osoby. Są to wielmożni: Jan Młodkowski, Kazimierz Minnicki, Michał Burski oraz Piotr Kiechel. Tu sprawdzicie kim byli.

-                 30 lipca 2019 -  W dziale "Miejscowości" możecie już obejrzeć zdjęcia wsi Tabaszowa k. Nowego Sącza- gniazda naszych przodków o nazwisku Tabaszowski herbu Prus I. Zdjęcia autor robił w czerwcu podczas swojej wakacyjnej wedrówki śladami naszych przodków. To jedno z najpiękniej połozonych gniazd naszych przodków w całym drzewie genealogicznym.

-                 29 lipca 2019 -  Autor znalazł  ostatnio dokument, dzięki któremu można było przyporządkować dzieci Benedykta Włodkowskiego ( bratanka pra...babki autora) jego dwóm żonom. Pojawiło się też nowe nazwisko w drzewie - Kleczkowski.

-                 25 lipca 2019 -  W dziale "Etymologia nazwisk" możecie już przeczytać - zaktualizowaną o ostatnie odkrycia - historię rodziny Plucińskich.

`                 24 lipca 2019 - Dziś podczas poszukiwań naszych przodków  w księgach krakowskich natrafiłem na nazwisko Szweykowski, czyli dokładnie takie, jakie nosiła żona Andrzeja Tauzowskiego, naszego przodka. Bardzo ciekawe są okolice w jakich mieszkała Katarzyna.. Zwiększa to szanse na odkrycie historii naszych przodków o tym nazwisku. Szczegóły w notatce dotyczącej Anny ze Szweykowskich Tauzowskiej.

-                 23 lipca 2019 - Wreszcie udało się rozwiązać rodzinną zagadkę! Autor odkrył kiedy i gdzie spotkały się rodziny Tauzowskich, Kamińskich i Plucińskich, by aż 12-cioro z ich dzieci stworzyło małżeństwa. Wiem już kiedy mniej więcej część rodziny przeniosła się w okolice Sosnowca. Nowe informacje - dla ułatwienia - bedą przez jakiś czas oznaczone brązową czcionką. Na stronie możecie już przeczytać zaktualizowaną historię rodziny Tauzowskich.

-                 22 lipca 2019 - Autor dodał właśnie kilka nowych informacji o synach Walerii z Tauzowskich Pokutyńskiej i jej mężu - Kajetanie Pokutyńskim.  

-                 20 lipca 2019 - Na stronie znajdziecie już rozwiązanie zagadki dotyczącej tajemniczej siostry prababki autora, Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej. O Antoninie Tauzowskiej wiedzieliśmy jedynie, że istniała i miała męża o nazwisku Kamiński. Autor odnalazł jej akt ślubu i wszystko stało się jasne.

-                 19 lipca 2019 - Autor dodał na stronę akt ślubu siostry swojej prababki - Jadwigi Tauzowskiej z Józefem Kamińskim (oraz akt slubu rodziców Józefa). Odszukał także przodków Józefa siegając do II połowy XVIII wieku.

-                 18 lipca 2019 - Dziś od jego napisania mija dokładnie 115 lat. Na stronie w dziale "Stare listy" możecie już przeczytać list Klementyny z Plucińskich Tauzowskiej do jej męża - Edwarda. Klementyna jedzie na spotkanie z rodziną po śmierci jednego z kuzynów. Opisuje wiele osób z rodziny. List ten zainspirował autora do przejrzenia ksiąg metrykalnych pewnej parafii. Kilkudziesięciogodzinna kwerenda pozwoliło rozwiązać wiele zagadek, które pozostawały od lat nierozwiązane. Szczegóły tych odkryć  wkrótce.

-                 16 lipca 2019 - Autor odnalazł akt ślubu Edwarda Tauzowskiego z Klementyną Ksawerą Plucińskąą. Edward był bratem prababki autora a Klementyna siostra pradziadka autora.

-                 12 lipca 2019 - W dziale "Stare listy" możecie już przeczytać list młodego żonkosia - Edwarda Tauzowskiego,  do jego żony - Klementyny Ksawery z Plucińskich Tauzowskiej. To perełka. List z roku 1883!

-                 9 lipca 2019 - Możecie już obejrzeć zdjęcia przepięknego, XV wiecznego dworu obronnego w Jeżowie k. Bobowej. Jeden z naszych przodków był w XVIII wieku administratorem tych dóbr. Autor zwiedzał Jeżów w czerwcu tego roku. 

-                 8 lipca 2019 - W dziale "Miejscowości" możecie już obejrzeć zdjęcia kolejnej wsi, która kiedyś należała do naszych przodków. To Książnice koło Bochni.

-                 8 lipca 2019 - Na stronie możecie już obejrzeć przygotowany przeze autora film biograficzny o księdzu profesorze Aleksandrze Wóycickim.

-                 4 lipca 2019 - Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda XVI wieczny, drewniany kościół w Podolu koło Nowego Sącza, czyli w parafii związanej z naszymi przodkami o nazwisku Czuynowicz - to możecie już obejrzeć zdjęcia zrobione podczas ostatniego pobytu autora w Małopolsce.

-                 1 lipca 2019 - Na stronie znajdziecie już pierwsze ze zdjęć z ostatnich wakacji autora w Małopolsce, podczas których zwiedzałem on miejscowości związane z naszymi przodkami. Na początek wieś Wysokie koło Nowego Sącza, która w II połowie XVII wieku należała do naszych przodków - Jana i Teresy z Włodkowskich Tabaszowskich.

-                 30 maja 2019 - Autor odnalazł żonę i teściów brata jednej ze swoich pra...babek. Nowe  nazwiska w rodzinie to Rybnicki i de Sutkowice Sutkowski.

 -                    30 maja 2019 - W rodzinie bywa różnie, zwłaszcza jeśli przodek miał dwie żony. Tu dowiecie się co pra...babka autora ze strony Tauzowskich dała na przechowanie w czasie Potopu w roku 1655 swojej pasierbicy, ile to było warte i dlaczego stało się osią sporu między pra...babka autora i jej pasierbicą. Autor otrzymał własnie od tłumacza kolejne zlecone tłumaczenie dokumentu z ksiąg sądowych krakowskich.  Ten dokument daje nam też informacje o kolejnej wsi która posiadali nasi przodkowie.

-                 29 maja 2019 - Autor odkrył, że jego żyjący w XVII wieku przodek ze strony Tauzowskich miał żonę (a z nią dzieci) zanim poślubił pra...babkę autora. W drzewie pojawiło sie kilka nowych osób i nowe nazwiska: Sieradzki, Skalski i Chronowski. Przeczytasz o tym tutaj.

-                 28 maja 2019 - Zajrzyjcie do działu genealogia genetyczna. Tam dowiecie się co wspólnego z dynastią Piastów mieli przodkowie Wójcickich z Mistowa.

-                 21 maja 2019 - Autor odnalazł kolejnego przodka w linii Szychowskich.

-                 18 maja 2019 - Na stronie pojawił się akt zgonu kolejnej z pra...babek autora ze strony Ginglasów,

-                 16 maja 2019 - Na stronie pojawił się akt zgonu jednej z pra...babek autora ze strony Szychowskich.

-                 13 maja 2019 - Autor odnalazł - pochodzący z roku 1720 - podpis jednej ze swoich prababek ze strony rodziny Tauzowskich. Możecie zobaczyć go klikając tu.

-                 8 maja 2019 - Autor odnalazł dokument z roku 1721, który dostarcza nam wielu nowych informacji o jego przodku - Józefie Czuynowiczu. Szczegóły znajdziecie tutaj.,

-                 18 kwietnia 2019 - Autor odnalazł w księgach sądowych krakowskich zapis dotyczący wsi z terenu Księstwa Siewierskiego. Z dokumentu dowiadujemy się od kiedy jego przodek - Józef Wierusz-Oliwiński był właścicielem części pewnych dwóch wsi i o co procesował się z łowczym Księstwa Siewierskiego. Przeczytasz o tym tutaj.

-                 28 marca 2019 - W dziale podpisy jest już  bardzo ładny i wyraźny podpis przodka autora - Walentego Tauzowskiego z roku 1864.

-                 4 marca 2019 -  Na stronie jest ostatni już fragment opisu Mistowa i jego mieszkańców poczyniony przez proboszcza. Tym razem dowiadujemy się, że we wsi  mieszkali nie tylko katolicy. Jakiego wyznania byli pozostali mieszkańcy? Jak się nazywali? I co sądził o nich ksiądz proboszcz? Link do dokumentu znajdziecie na samym dole historii Mistowa, którą to historię znajdziecie klikając tutaj.

-                 27 lutego 2019 - Jak ten czas leci. W tym roku mija 20 lat odkąd autor rozpoczął na poważnie tworzenie naszego drzewa genealogicznego i budowę strony wojciccy.net. Na początku znał imiona i nazwiska kilkunastu swoich przodków......W wyniku ogromnej pracy i poszukiwaniom, które pochłonęły dziesiątki tysięcy godzin - dziś znamy blisko 700-uset przodków. W drzewie jest ponad 7 tysiący osób i kilka tysiecy nazwisk. Udało się zabezpieczyć tysiące dokumentów, zdjęć i innych świadectw naszej przeszłości. W badaniach genealogicznych sięgnelismy XIII wieku. Dzięki badaniom genetycznym znamy naszą historię sprzed tysięcy lat. W drzewie pojawiło się wiele osób znanych z podręczników historii.Wszystkim którzy wspierali autora w poszukiwaniach i zechcieli mu w ciągu tych ostatnich 20 lat pomóc - z całego serca podziękowania. Przed autorem jeszcze lata poszukiwań. Liczymy na Waszą pomoc i zaangażowanie w tworzenie naszego drzewa rodzinnego.Dziś mamy 13 zalogowanych użytkowników. Autor liczy, że w tym roku dołączy do nas więcej osób. Wasze wsparcie finansowe, przy wciąż dużych kosztach związanych z poszukiwaniami, jest również dla autora bardzo cenne.

(wsparcieabonament)

Wszystkiego dobrego :) 

 

-                 21 lutego 2019 - Autor odnalazł w księgach sądowych krakowskich z roku 1660 testament szwagra swojej pra...babki - Aleksandra z Raciborska Morsztyna. Testament jest po polsku. Aleksander zapewnił w nim bezpieczną przyszłość swojej, żonie (a siostrze pra...babki autora).

-                 31 stycznia 2019 -  Jest kolejny fragment opisu Mistowa i jego mieszkańców przez proboszcza. Tym razem dowiadujemy się kto jest we wsi bezbożny, kto nie dał na budowę kościoła a kto nie bywał u spowiedzi.  Link do dokumentu znajdziecie na samym dole historii Mistowa, którą to historię znajdziecie klikając tutaj.

-                 25 stycznia 2019 - Zajrzyjcie do historii Mistowa. Są tam nowe informacje z pierwszej połowy XIX wieku. To fragmenty testamentu właściciela Mistowa - Konstantego Łęskiego. Co zapisał mieszkańcom wsi? Co im przed śmiercią darował? Kto dostał Mistów w spadku? Przeczytacie o tym tutaj (nowe informacje zaznaczono kolorem brązowym)

-                 24 stycznia 2019 - Na stronie pojawił się ostatni z dokumentów jakie autor kupił w Archiwum w Opolu, a które dotyczą rodziny Ginglas. To akt chrztu prapradziadka autora - Franciszka Ginglasa.

-                 7 stycznia 2018 - Przodkowie autora, a rodzice księdza Aleksandra Wóycickiego - ich także wspomniał w notatce ksiądz proboszcz opisując Mistów i jego mieszkańców. Niektórzy z Was będą bardzo zaskoczeni! Link do dokumentu znajdziecie na samym dole historii Mistowa, którą to historię znajdziecie klikając tutaj.

-                 26 grudnia 2018 - Na stronie znajdziecie kolejną część dokumentu o Mistowie widzianym oczami proboszcza. Kto prowadził w Mistowie sklep, kto był "patriarchą" wsi, komu wieś zawdzięczała powstanie szkoły, kto był tam nauczycielem i jak sie nazywał? Wreszcie kogo proboszcz charakteryzował w ten sposób: "rozumny, pankowaty ale z chłopską naturą"? Może się zdziwicie :) Link do dokumentu znajdziecie na samym dole historii Mistowa, którą to historię znajdziecie klikając tutaj.

-                 22 grudnia 2018 – Takie cacuszka wpadają w ręce bardzo rzadko. Autor pozyskał jakiś czas temu  rzecz niebywałą. Dokument sprzed 104 lat. Jego publikację zostawił jednak w prezencie dla czytelników tej strony na święta. W dokumencie tym ksiądz proboszcz opisuje dla swojego przełożonego mieszkańców wsi wokół Mińska Mazowieckiego. Wśród opisanych miejscowości  jest i  rodzinne gniazdo Wójcickich - Mistów. Kto był pobożny, a kto nie,  kto nadużywał trunków, kto inna wiarę praktykował? Kto płacił na kościół a kto miał węża w kieszeni? Kto zasłużył się dla wsi a z kim były problemy? Opisy barwne, dosadne. Ksiądz w opisach szczery i nie owijający w bawełnę. Na początek część pierwsza czyli kto był pobożny, a kto miał coś na sumieniu a co proboszczowi przyrzekał. Link do dokumentu znajdziecie na samym dole historii Mistowa, którą to historię znajdziecie klikając tutaj.

-                20 grudnia 2018 - W drzewie znajdziecie kolejnego słynnego Polaka. To Jan Łaski młodszy, dyplomata, sekretarz króla Zygmunta I Starego, teolog ewangelicko-reformowany, najwybitniejszy polski działacz reformacji.

-                18 grudnia 2018 - W albumie Wójcickich dodano niepublikowane wcześniej zdjęcie dziadka autora Romana z kilkorgiem jego rodzeństwa. Może ktoś z Was ma to zdjęcie w lepszej jakości?

-                12 grudnia 2018 - W dziale ze starymi listami jest już list z roku 1937 pisany przez Jadwige z Tauzowskich Kamińską do siostry  - Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej (prababki autora).  

-                7 grudnia 2018 - Na stronie sa kolejne uzupełnienia historii gniazda rodzinnego Wójcickich - Mistowa. Wiele nowych informacji daje nam testament właścicielki dóbr - Ludwiki z Łęskich Aksamitowskiej z roku 1830. Co komu przekazała? Jak i gdzie chciała być pochowaną? Jakie rady dawała swoim dzieciom i co ofiarowała mieszkańcom Mistowa? (nowe  fragmenty autor oznaczył na niebiesko)

-                5 grudnia 2018 - Są kolejne nowości w gałęzi Wójcickich. Jeden z naszych przodków otrzymał w roku 1830 pewną sumę pieniędzy. Od kogo i za co? Jakie informacje o nim samym dostaliśmy? Szczegóły znajdziecie klikając tu.

-                29 listopada 2018 - Autor odkrył nowe informacje o najstarszym bracie swojej prababki - Józefie Tauzowskim oraz jego kolejną córkę i jej męża.

-                28 listopada 2018 - Na stronie pojawił się nowy dział "Stare listy". Autor będzie tu publikował właśnie starą korespondencję członków naszej rodziny, jaką udało mu się zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń. Najstarszy dotąd list pochodzi z roku 1820.

-                27 listopada 2018 - Na stronie znajdziecie już pierwszy z listów siostry pradziadka autora - Klementyny Ksawery  z Plucińskich Tauzowskiej. Na początek list do syna - Bogusława z roku 1938.

                 21 listopada 2018 - Autor znalazł wreszcie czas by zacząć uzupełniać historię rodzinnego gniazda Wójcickich - Mistowa. Ta którą możecie przeczytać w Wikipedii pochodzi jeszcze z roku 2002 z pracy magisterskiej autora. W ostatnim czasie udało sie dotrzeć do danych i dokumentów, których wcześniej nie znaliśmy. Łatwo nie było, ale są! Na pierwszy ogień informacje o sprzedaży Mistowa  z przełomu XVIII i XIX wieku. Nie uwierzycie kim był sprzedający Mistów (ciekawa jest jego funkcja i pochodzenie) oraz jak rozległe drzewo genealogiczne przedstawił kupujacy wieś. Co znajdowało się w Mistowie w roku 1790? Jakie były granice wsi? Czy miała młyny i browary? Ile zapłacono za Mistów? I kim był przedostatni właściciel?

-                20 listopada 2018 - Na stronie możecie obejrzeć już odręczne podpisy kolejnych przodków autora z linii Tauzowskich (pochodzą z roku 1700).

-                29 października 2018 - Na stronie znajdziecie modlitwę za dusze zmarłych spisaną lub napisaną przez siostrę pradziadka autora Klementynę Ksawerę z Plucińskich Tauzowską. Autor sfotografował pożółkłe kartki podczas ostatniej swojej wizyty u Wuja Jana Tauzowskiego. Możecie zabrać ją ze sobą na cmentarze w najbliższych dniach.  

-                27 października 2018 - Na stronie przeczytacie już komu z naszych kuzynów ukazała się Św. Kinga oraz jaki był tekst tabliczki wotywnej jaką pozostawił u grobu świętej w roku 1644 przodek autora.

-                25 października 2018 - Autor dodał na stronę brata odkrytej niedawno swojej prababki oraz jego liczne potomstwo. Nowe nazwiska w drzewie to Nekanda-Trepka, Sobolewski, Lasocki, Lenczowski, Broczkowski, Bojanecki, Myszkowski.

-                24 października 2018 - Wiemy już jaką wieś koło Krakowa posiadał w pierwszej połowie XVII wieku odkryty niedawno przodek autora.

-                19 października 2018 - Autor dodał kolejne zdjęcia do albumu rodzinnego Tauzowskich i Plucińskich.

-                12 października 2018 - Na stronę dodano modlitwę skreśloną własnorecznie przez siostrę pradziadka autora - Klementynę Ksawerę z Plucińskich Tauzowską.

-                10 października 2018 - Po przejrzeniu dotąd 283 ksiąg sądowych krakowskich autor trafił wreszcie na ślad Tauzowskich. O wadze odkrycia autor pisze na końcu tekstu, który otworzy się Wam gdy klikniecie ten link.

-                10 października 2018 - W dziale "Etymologia nazwisk" autor dodał w nazwisku Tauzowski kolejnych potencjalnych swoich przodków o  nazwisku Tązowski oraz ciekawy przykład deklasacji w tej rodzinie. Sprawdż co było jej powodem.

-                9 października 2018 - W rodzinie pojawił się kolejny wielki polski poeta - Jan Andrzej Morsztyn. Tu też mamy kolejne powiązanie z ostatnim królem Polski, a nawet królami Szkocji z dynastii Stewartów.

-                8 października 2018 - Na stronie są kolejne informacje o odnalezionych ostatnio naszych przodkach. Wiemy jakie fukncje pełnili. Jedną z gałęzi autor wyprowadził do roku 1570.

-                6 października 2018 - Autor odkrył dziś, że jedna z sióstr jego pra...babki zmarła bezpotomnie, a jej mąż po jej śmierci zrobił coś nietypowego. To pierwszy taki przypadek w naszym drzewie.

-                5 października 2018 - W dziale "Media o nas" jest już kolejna publikacja tygodnika "Co słychać" o uroczystościach związanych z odsłonięciem tablicy księdza Aleksandra Wóycickiego.

-                1 października 2018 - W dziale "Media o nas" jest już notatka prasowa jaka znalazła się w lipcowym numerze tygodnika "Co słychać". Napisano w niej o planowanej uroczystości odsłonięcia tablicy księdza Aleksandra Wóycickiego. 

-                28 września 2018 - Na stronie możecie już obejrzeć fotorelacje z odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ksiedza Aleksandra Wóycickiego.

-                27 września 2018 - Na stronie sa już krewni odkrytej kilka dni temu naszej pra...babki. Nowe nazwiska w rodzinie to Morsztyn, Skarbek Borowski, Łodziński oraz Dembiński.

-                23 września 2018 - autor odnalazł dwa kolejne pokolenia przodków w linii Tauzowskich.

-                6 września 2018 - Autor dodał dziś akt ślubu swojego przodka - Wawrzyńca Krystoszka z roku 1792. Dokument przyniósł nam kilka ciekawych informacji o rodzinie.

-                30 sierpnia 2018 - Na stronie możecie już obejrzeć akt chrztu pra...babki autora Agnieszki Krystoszek (gałąź rodziny Ginglas). To prawdziwe niemiecki hieroglify!

-                28 sierpnia 2018 - Na stronie możecie obejrzeć prawdziwy skarb, czyli książkę z 1689 roku. To prawdopodobnie jedyna, pochodząca z bardzo bogatej biblioteki księdza Aleksandra Wóycickiego ksiązka,  jaka zachowała się w rodzinie. 

-                 27 sierpnia 2018 - Autor dodał na stronę nowe zdjęcia wsi rodzinnej Wójcickich - Mistowa

-                13 sierpnia 2018 - Autor dodał na stronę herb, którym posługiwali sie jego odnlezieni ostatnio przodkowie ze strony rodziny Tauzowskich.

-                24 lipca 2018 - W parafii w Mistowie została wmurowana tablica poświęcona księdzu Aleksandrowi Wóycickiemu. Jej oficjalne odsłonięcie odbędzie się 22 września 2018. Obejrzyj fotorelacje z montażu tablicy.

-                18 lipca 2018 - Autor odnalazł rodzeństwo odkrytej wczoraj jednej ze swoich pra...babek.

-                16 lipca 2018 - Kosztowało to autora sporo wydatków i dobrze ponad tysiąc godzin bezowocnych poszukiwań ale jego cierpliwość została nagrodzona. Dziś - po kilku latach szperania
                 w setkach  opasłych ksiąg krakowskich, sądeckich i bieckich - wreszcie udało się odnależć aż dwa kolejne pokolenia przodków w gałęzi Tauzowskich. Wreszcie !!!

-                5 lipca 2018 - Autor rozwiązał zagadkę miejsca urodzenia brata jego pradziadka - Romualda Plucińskiego. Dzięki temu wiemy więcej o naszym przodku - Władysławie Plkucińskim.

-                3 lipca 2018 - Na stronę dodano kolejnych kuzynów z Wysp Brytyjskich. Nowe nazwiska to Powell, Oddy, Cooper. Blundell i Mitchell.

-                2 lipca 2018 - Autor znalazł kolejne informacje dotyczące pochodzenia rodziny Tauzowskich.

-                1 lipca 2018 - autor wpadł na ślad nazwiska Szweykowski w Świętokrzyskiem. To pierwszy przypadek szlachty o tym nazwisku w tym regionie. Czy to krewni naszej pra...babki Anny?

-                30 czerwca 2018 - Autor dodał na stronę kolejny (z kupionych w Archiwum w Opolu) dokument dotyczący przodków o nazwisku Ginglas. Dzięki niemu wiemy czym trudnili się trzej przodkowie autora.

-                29 czerwca 2018 -  Na stronie można już obejrzeć zabytkowy krucyfiks, który zachował się z starym domu Wójcickich w ich rodzinnym Mistowie. Należał prawdopodobnie do księdza Aleksandra Wóycickiego lub jego rodziców. Autor zobaczył go w czerwcu 2018 roku pierwszy raz w życiu. Teraz i Wy go możecie obejrzeć.

-                27 czerwca 2018 - Na stronie pojawił się akt chrztu przodka autora - Pawła Ginglasa z roku 1787.

-                26 czerwca 2018 - W albumie rodzinnym Tauzowskich możecie obejrzeć kolejne, bardzo stare zdjęcie jednego z braci prababki autora.

-                26 czerwca 2018 -  Autor odnalazł kolejnych członków rodziny ze strony Ole(i)wińskich.

-                15 czerwca 2018 - Możecie już obejrzeć akt chrztu praprapradziadka - Tomasza Ginglasa z roku 1828.

-                12 czerwca 2018 - autor dodał na stronę pierwszą część naszych angielskich kuzynów ze strony rodziny Lipków.

-                12 czerwca 2018 - W albumie rodzinnym pojawiła się - - w części dotyczącej Tauzowskich nieznana wcześniej fotografia Henryka Kamińskiego, siostrzeńca prababki autora - Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej.

-                   11 czerwca 2018 - Do albumu rodzinnego Plucińskich autor dodał niepublikowane wcześniej zdjęcie Klementyny Ksawery z Plucińskich Tauzowskiej, siostry jego pradziadka.

-                   10 czerwca 2018 - Autor dodał pierwszy z serii dokumentów dotyczących rodziny Ginglas. Na poczatek rok 1774 i ślub Pawła Ginglasa z Agnieszką Babig.

-                5 czerwca 2018 - W dziale Genealogia Genetyczna mozecie już przeczytać więcej o najnowszych, kolejnych już badaniach genetycznych, jakie autor zrobił w USA. Tam także próba rozwiązania zagadki pochodzenia naszych przodków o nazwisku Ginglas.

-               4 czerwca 2018 - W badaniach nad historią rodziny nastąpił epokowy przełom!!! Po raz pierwszy udało się autorowi odnaleźć członka naszej rodziny dzięki porównaniu wyników badań genetycznych, dostępnych w światowej bazie.  Wyniki testów  laboratoryjnych zostały poparte badaniami w starych dokumentach. Szczegóły znajdziesz w dziale "Odzyskani" czytając o naszej nowej kuzynce - Marlene Bender.

 -               29 maja 2018 - w albumie rodzinnym sa już uporządkowane zdjęcia krewnych ze strony rodziny Kacprzyków.

 -               9 kwietnia 2018 - autor odnalazł poszukiwany od wielu lat akt zgonu swojego przodka Wincentego Tymoteusza Karola Grodowskiego.

 -               28 marca 2018 - Autor dodał do działu zagadki dwa kolejne zdjęcia. Może Wy pomożecie odkryć kogo przedstawiają.

 -               28 marca 2018 - Kilkanaście nowych zdjęć ze strony rodzin tauzowskich i Plucińskich jest juz na stronie w albumach rodzinnych

-                27 marca 2018 - Determinacja i upór się opłacają. Autor otrzymał właśnie od Weroniki z Zarzyckich Plucińskiej i Jolanty z Szafranów Karaszewskiej kilkadziesiąt niewidzianych wcześniej                  fotografii członków rodzin Plucińskich i Tauzowskich oraz rodzin z nimi skoligaconych. W kolejnych dniach na naszej stronie będą dodawane kolejne zdjęcia naszych kuzynów. Autor ma                  nadzieję że dołączy do nas więcej osób i będziemy mogli dodać na naszą stronę więcej starych i nowych fotografii rodzinnych. Zabezpieczmy je dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję że                  uda się jeszcze ocalić od zapomnienia wiele widocznych na zdjęciach osób. Coraz mniej wśród nas seniorów którzy są w stanie rozpoznać osoby widoczne na zdjęciach. Pamiętajcie o tym.

 -               22 marca 2018 - na stronie pojawili się kolejni członkowie rodziny Pokutyński. (nowe nazwisko w rodzinie to Fankanowski)

-               22 marca 2018 - autor odnalazł kolejne wnuki i drugą synową siostry swojego przodka - Balbiny Józefy z Tauzowskich Widlickiej.

               21 marca 2018 - na strone dodano dyplom ukończenia przez Aleksandra Wóycickiego ukończenia w roku 1908 studiów na Uniwersytecie Paryskim

               19 marca 2018 - autor zlecił tłumaczenie kolejnego dokumentu z ksiąg sądowych ziemi nurskiej. Zobaczcie co w roku 1786 spotkało jego przodka - Ludwika Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty z miejscowości Pieńki Wielkie. 

               19 marca 2018 - do działu zagadki dodano zdjęcia trzech młodych mężczyzn prawdopodobnie z rodziny Fijałkowskich bądź Tauzowskich. Rozpoznajecie ich? 

             15 marca 2018 - Autor odnalazł i dodał na stronę kolejne informacje o rodzinie Tauzowskich i Fijałkowskich.

                5 marca 2018 - Dziś przypada 140 rocznica urodzin najwybitniejszego z Wójcickich - księdza profesora Aleksandra Wóycickiego.  Film dokumentalny o Księdzu - przygotowany przez autora - jest już gotowy. Można go obejrzeć tutaj.

-              25 lutego 2018 - kalendarium rodzinne zostało uzupełnione o kilka wydarzeń, o których autora ostatnio poinformowano.

-              27 stycznia 2018 - w albumie rodzinnym pojawiło się wcześniej niepublikowane zdjęcie brata pradziadka autora - Romualda Plucińskiego.

-              26 stycznia 2018 - na stronę dodano krewnych Joanny ze Ślepowrońskich primo voto Zakrzewskiej, secundo voto Podgórskiej. Nowe nazwiska na stronie to Obrycki i Zembrowski.

-              22 stycznia 2018 - Po kilkunastu latach poszukiwań autor odnalazł akt urodzenia swojego przodka - Kacpra Tauzowskiego. O problemach w poszukiwaniu  informacji na temat Kacpra, znaczeniu tego odkrycia  i trafnym założeniu autora przeczytaz tutaj

-              20 stycznia 2018 - na stronę dodano zdjęcia z miejscowości Goworowo k. Ostrowi Mazowieckiej. W tej parafii leżały dobra należące do przodków autora o nazwiskach Ponikiewski h. Trzaska i Olszyński h. Pniejnia. .

-              13 stycznia 2018 - do działu genealogia genetyczna dodano mapę z trasą,  jaką pokonali przodkowie Wójcickich wędrując na przestrzeni wieków ze swojego gniazda na Mazowsze.

-              12 stycznia 2018 - w albumie rodzinnym Wojcickich pojawiły się nowe zdjęcia pradziadków autora - Jana i Józefy z Woźniców Wójcickich. .

-              11 stycznia 2018 - w dziale ciekawostki można znaleźć opinie wystawioną Edwardowi Tauzowskiemu w roku 1894 przez hrabiego Stanisłwa Łosia, u którego Edward był ekonomem.

-              10 stycznia 2018 - na stronie pojawili się krewni autora w linii Olszyńskich. Nowe nazwiska w drzewie to Wiszowaty i Alexandrowicz.

-              6 stycznia 2018 - autor dodał na stronę zdjęcia z parafii Chruszczobród k.Siewierza. W tej parafii leżały w XVIII wieku dobra należące do jego przodków o nazwisku Wierusz-Olewiński. 

-              22 grudnia 2017 - do działu "Przepisy rodzinne" dodano wigilijną fasolę z grzybami, która mogła pojawiać się w domach Tauzowskich i Plucińskich, a przygpotowywała ją Maria z Tauzowskich Fijałkowska. Przepis mamy dzięki Jolancie z Szafranów Karaszewskiej. 

-              22 grudnia 2017 - autor dodał na stronę drugą żonę Józefa Tauzowskiego i jej krewnych.

-              17 grudnia 2017 - Album Rodzinny jest już kompletny. Dodano ostatnie części poświęcone Kacprzykom i Woźnicom.

-              16 grudnia 2017 - w Albumie Rodzinnym pojawiły się kolejne części - poświęcone Szychowskim, Ginglasom i Plucińskim.

-              16 grudnia 2017 - w Albumie Rodzinnym pojawiły się kolejne części - poświęcone Pieńkowkim i Tauzowskim.

-              15 grudnia 2017 - na stronie pojawił się nowy dział - Album rodzinny - gdzie w jednym miejscu znajdziecie fotografie znajdujące się na całej stronie wojciccy.net . Pierwsza częć albumu - poświęcona Wójcickim - już jest. 

-              13 grudnia 2017 - do działu zagadki dodano kolejne fenomenalne zdjęcie z roku 1905, które otrzymaliśmy od Jolanty z Szafranów Karaszewskiej. To także wycieczka do Ojcowa. 

-              4 grudnia 2017 - do działu zagadki dodano fenomenalne zdjęcie z roku 1905, które otrzymaliśmy od Jolanty z Szafranów Karaszewskiej. (Dziękujemy:)). Na fotografii członkowie naszej rodziny na wycieczce w Ojcowie. Rozpoznana została jedna z 11 osob. Może kogoś kojarzycie?  

-              3 grudnia 2017 - na stronę dodano inwentarz rzeczy po pułkowniku Pawle Rosochackim, sporzadzony w roku 1728 przez jego żonę. 

-              2 grudnia 2017 - kolejni członkowie naszej rodziny są na stronie. To ciąg dalszy rodziny z USA  (potomków Szychowskich). Jest też kolejna Szkotka o nazwisku McKay.

-              2 grudnia 2017 - drzewo zostało uzupełnione o gałązkę ze strony rodziny Szafranów. Nowe nazwiska w drzewie to Karaszewski, Pinkosz i Grzesiak.

-              29 listopada 2017 - autor dodał na stronę informacje o mężu i teściach siostry swojej prababki - Rozalii z Pietraszewskich Plucińskiej. Npowe nazwiska w rodzinie to Głogołowicz i Pasternak.

-              28 listopada 2017 - do drzewa dodano kolejnych przodków ze strony rodziny Plucińskich.

-              27 listopada 2017 - na stronę dodano kolejne osoby ze strony Gwoździkiewiczów z Opatowca. Autor opisał - bazując na niekompletnym spisie do nieistniejących dziś ksiąg metrykalnych - prawdopodobnych przodków w linii Gwoździkiewiczów.  

-              25 listopada 2017 - udało się odnaleźć kolejnych przodków ze strony rodziny Plucińskich. Jedną z linii autor wyprowadził prawie do XVII wieku.

-              23 listopada 2017 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii ze strony Plucińskich.

-              21 listopada 2017 - na stronę dodano małżonków rodzeństwa pra..babki autora - Rozalii z Pietraszewkich Plucińskiej. Jej brat - Paweł - był około roku 1857 policjantem w Opatowcu. W tym także roku Paweł poprosił na matkę chrzestną swojej córki burmistrzową Opatowca.  

-              19 listopada 2017 - autor odkrył, że jego pra...babka - Rozalia z Piatraszewskich Plucińska, miała przyrodnie rodzeństwo.    

-             19 listopada 2017 - na stronie pojawiła się wieksza wersja popisu przodka autora - Wincentego Plucińskiego z 1849 oraz lepszej jakości akt zgonu innego z przodków - Józefa Pietraszewskiego. Obaj byli mieszczanami z Opatowca. 

-             18 listopada 2017 - na wojciccy.net jest już większa wersja podpisu przodka autora Jozefa Pietraszewskiego z roku 1847. Sprawdz w dziale "Podpisy".

-             18 listopada 2017 - na stronę dodano akt zgonu pra...babki autora - Franciszki z Widłaków primo voto Pietraszewskiej, secundo voto Michałowskiej (akt z  roku 1847). 

-             17 listopada 2017 - na stronie pojawiły się bardziej czytelne wersje aktów zgonów przodków autora - Łukasza Plucińskiego oraz Marianny z Szynalewskich Pietraszewskiej.

-             17 listopada 2017 - do działu "Odzyskani" dodano naszego nowoodkrytego krewnego. Jest nim Amerykanin - Paul Roman. Mamy wspólnych przodków w gałęzi Szychowskich. 

-             15 listopada 2017 - autor odnalazł dtę ślubu swoich przodków - Adama Rostkowkiego i Marianny Skłodowskiej.

 -             27 października 2017 - Sądowe księgi brańskie okazują się kopalnią wiedzy na temat szlachty ziemi nurskiej. Księgi nurskie z XVII wieku praktycznie nie zachowaly się do naszych czasów ( z wyjatkiem kilku egzemplarzy) dlatego też poszukiwania na tych terenach są utrudnione. Autor znalazł już kilka informacji w tychże księgach brańskich. Dziś pierwsza z nich, czyli kolejne dane o przodkach autora: Macieju Woytkowskim i Teresie z Boguckich. Znamy ich kolejną córkę i jej męża, także brata Teresy oraz nowe wsie na których dziedziczyli Boguccy. Nazwa pewnej wsi zapisana została inaczej, niż brzmi jej dzisiejsza forma.

-             25 października 2017 - do działu "Herby" dodano herb Cholewa i jego opis. Herbem tym pieczętowali się odnalezieni kilka dni temu przodkowie o nazwisku Cholewa/Cholewicki. 

-             25 października 2017 - możecie już przeczytać na stronie uzupełnioną o ostatnie odkrycia i ustalenia historię rodziny Tauzowskich.

-             25 października 2017 - na stronę dodano kolejne odnalezione dziecko przodka autora - Andrzeja Tauzowskiego.

-             18 października 2017 - Udało się odnaleźć kolejnych przodków i to rodzonych w XVI wieku. W rodzinie pojawiło się nazwisko Cholewa herbu Cholewa, które w XVII stuleciu przybrało formę Cholewicki.

-             16 października 2017 - Na stronie pojawił sie inwentarz, który w roku 1785 sporzadziła szwagierka przodka autora - Romualda Grabińskiego - Urszula z Dmochowskich. To spis rzeczy pozostałych po jej mężu, Adamie. Podobnie mogło wyglądać obejście, w którym mieszkał sam Romuald. Budynki należące do niego są zresztą w tym spisie wspominane. Inwentarz znajdziesz tutaj).

-            8 października  2017 - autor dodał na stronę wielu członków skoligaconych z Tauzowskimi rodzin Łebkowskich i Widlickich.   

-            3 października  2017 - Eureka !!!. Po wielu latach poszukiwań autor odnalazł akt zgonu swojego prapradziadka - Władysława Plucińskiego.  

-            3 października  2017 - jeśli jesteście ciekawi, jak mogła wygladać osada w której około 1000 lat temu żyli przodkowie Wójcickich - zapraszam do działu genealogia genetyczna. Tam odnajdziecie film wizualizujący taką osadę.

-            2 października  2017 - na stronie pojawiły się kolejne informacje związane z Tauzowskimi. Okazuje się, że przodek autora - Kacper Tauzowski - gdy był ekonomem w Teressowie stracił roku po roku dwie dorosłe córki. Jena z nich zmarła dzień po porodzie dziecka. Co stało się z dzieckiem? Szczegóły znajdziesz tutaj. 

-            2 października  2017 - na stronę dodano datę i miejsce ślubu Edmunda Stanisława Tauzowskiego z  Marianną Władysławą Plucińską. W akcie tym podano także inne ciekawe informacje dotyczące państwa młodych.

-            25 września  2017 - w linii rodiny Tauzowskich pojawili się kolejni członkowie rodzin Pokutyńskich i Michniewskich

-            15 września  2017 - na stronę dodano zdjęcie przedwojennej ulicy Zielnej w Warszawie. Dokładnie tak widziała ją z domu w którym mieszkała prababka autora - Anna z Kacprzyków Pieńkowska. 

-            15 września  2017 - dodano tłumaczenie z łaciny dokumentu,  w którym przodkowie autora - Kazimierz Godlewski i Franciszka z Ładów odzyskują pożyczone pieniądze. Dokument pochodzi z roku 1758 z ksiąg sądowych ziemi nurskiej

-            17 sierpnia  2017 - na stronie pojawiły się zdjęcia z miejscowości Sławkowo k. Różana  - na pozątku XVIII wieku mieszkał tu przodek autora, Sebastian Lazarowicz.

-            10 sierpnia  2017 - na stronie pojawiły się zdjęcia z miejscowości Batogowo k. Różana  - na pozątku XVIII wieku mieszkał tu przodek autora, Sebastian Lazarowicz.. 

-            9 sierpnia  2017 - na stronie pojawiły się zdjęcia z miejscowości Ponikiew Duża k. Otrowi Mazowieckiej - gniazda przodków autora o nazwisku Ponikiewski. 

-            28 lipca 2017 - Autor zlecił tłumaczowi z łaciny opracowanie dla nas kolejnych dokumentów z ksiąg sądowych ziemi różańskiej. Jeden z nich przynosi nam bardzo interesujące informacje. Otóż w roku 1674, po śmierci ojca pra...babka autora - Marianna Olszyńska,  pozostawała z siostrą w prywatnym więzieniu, po tym, jak Podczaszy Zakroczymski gwałtem opanował dobra Kamiona, należące do ich  ojca. Zrobił to za namową wuja Justyny i Marianny - Podczaszego Nurskiego Andrzeja Pogorzelskiego, który był ich prawnym opiekunem. W roku 1674 brat Justyny i Marianny - Stanisław, procesował się z obydwoma podczaszymi. Historię jak z trylogii Sienkiewicza przeczytasz tutaj.

-            26 lipca 2017 - na stronę dodano umowę przedślubną z roku 1727, zawartą przez przodków autora - Michała Rostkowskiego i Agnieszkę Janczewską.

-            13 lipca 2017 - Autor dodał więcej szczegółów do działu poświęconego genealogii genetycznej. W światowej bazie danych pojawiają się wciąż nowe - spokrewnione z nami osoby. Jeśli chcecie wiedzieć jakie nazwiska noszą dziś nasi genetyczni kuzyni - kliknijcie tutaj.

-            10 lipca 2017 - na stronę dodano kolejnego (żyjącego w XVII wieku) przodka ze strony babki ojczystej autora - Zofii z Pieńkowskich Wójcickiej.

-            4 lipca 2017 - do drzewa rodzinnego dodano króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego

-            30 czerwca 2017 -  Wiemy gdzie około 1000 lat temu osiedli przodkowie Wójcickich po wyjściu z terenów Skandynawii, a zanim trafili na wschodnie Mazowsze. Szczególy w dziale "Genealogia Genetyczna".

-            28 czerwca 2017 -  na stronie pojawił się kolejny z serii tłumaczonych z łaciny dokumentów dotyczących przodków autora. Autor rozpocząl zlecanie płatnych tłumaczeń kilka tygodni temu. Tym razem dokument z roku 1645 gdzie wymieniani sa chłopi należący do przodka autora - Wojciecha Konstantego Olszyńskiego herbu Pniejnia. 

-            28 czerwca 2017 -  na stronie pojawił się pierwszy z serii tłumaczonych z łaciny dokumentów dotyczących przodków autora. Autor rozpocząl zlecanie płatnych tłumaczeń kilka tygodni temu. Na początek dokument z roku 1621 związany z Zygmuntem Olszyńskim herbu Pniejnia. 

-            27 czerwca 2017 -  autor odkrył przydomek jednego ze swoich przodków - Jana Skłodowskiego (ur. 1655).

-            18 czerwca 2017 -  na stronę dodano zdjęcie księdza Aleksandra Wóycickiego podczas uroczystości w Pałacu Rzeczpospolitej w Wilnie (lata 30=te).

-            16 czerwca 2017 -  w dziale etymologia pojawiło się nowe nazwisko - Świerżewski. Autor odnalazł kilka przydomków, jakimi na początku XVIII wieku posługiwali się Świerźewscy.

-            13 czerwca 2017 -  autor dodał na stronę zdjęcia z wycieczki księdza Aleksandra Wóycickiego do Zakopanego (lata 30-te) 

-            9 czerwca 2017 -  autor dodał na tronę zdjęcie odcisku pieczęci swojego  przodka, Jana Kretkowskiego, Kasztelana Rypińskiego z roku 1422. 

-            7 czerwca 2017 -  na stronę dodano kolejnych członków rodziny, przedstawicieli szlachty ziemi nurskiej, o nazwoskach Kempisty i Grzymała

-            21 maja 2017 -  autor odnalazł siostrę swojego przodka, Kacpra Godlewskiego.

-            17 maja 2017 -  udało się odnaleźć kolejnego przodka w linii Zaleskich herbu Lubicz. Ojcem Marcina był Andrzej z Zalesia-Rosochatego w ziemi nurskiej.

-            11 maja 2017 -  autor dodał na stronę umowę tzw. "dożywocia" spisanego w roku 1649 przez jego przodków - Konstantego Wojciecha Olszyńskiego herbu Pniejnia i    Katarzynę Ponikiewską herbu Trzaska.   

-            13 kwietnia 2017 -  na stronie pojawiła się notatka biograficzna przodka autora - Myślibora, protoplasty Kretkowskich. 

-            4 kwietnia 2017 -  żoną Jana Kretkowskiego Starszego była nieznana z imienia córka dziedzica Mielżynka k. Lubrańca. Jest już na stronie.

-            3 kwietnia 2017 -  na stronie pojawił się biogram Jana Kretkowsiego Starszego, Kasztelana Rypińskiego i Dobrzyńkiego, uczestnika Bitwy pod Grunwaldem. 

-            29 marca 2017 -  W drzewie pojawili się kolejni przodkowie w linii Kretkowskich h. Dołega: Jan syn Jana, wnuk Andrzeja Słupa z Wierzbicka, a prawnuk Myślibora, sędziego dobrzyńskiego.  

-            28 marca 2017 -  Mamy kolejną pra...babkę. Prof. Zbigniew Anusik poinformował nas, że żoną przodka autora - Andrzeja Kretkowskiego, wojewody brzesko-kujawskiego (zm. w 1480), była Katarzyna Odrowąż. 

-            28 marca 2017 - autor dodał na stronę swojego kolegę z pracy - Michała Piotra Bochwica herbu Radwan. Autor ma wspólnych przodków z pierwszą żoną ojca Michała - Teresą Marią z Rudzińskich. 

-            24 marca 2017 - autor odkrył w księgach sadowych płockich dwóch braci swojej prababki Jadwigi z Rościszewskich-Olszyńskiej (córki kasztelana raciąskiego), o których nie wspominają opracowania genealogiczne ani herbarze.

-            20 marca 2017 - na stronie pojawili się kolejni przodkowie autora. Żoną Andrzeja Kucieńskiego herbu Ogończyk (kasztelana gostyńskiego i wojewody rawskiego) była Elżbieta Kretkowska herbu Dołęga, córka Andrzeja Kretkowskiego - wojewody brzesko-kujawskiego.

 -            19 marca 2017 - Dzięki odnalezieniu w internecie pracy Pana Zbigniewa Anusika pt. "Garwascy herbu Grzymała w XV–XVII wieku. Przyczynek do dziejów i genealogii rodu" udało nam się poznać kolejnych przodków. Linię Garwaskich z roku 1480 (dane z herbarzy) udało się wyprowadzić do roku 1270 ! Praca Pana Anusika dała nam mnóstwo informacji o naszych przodkach Garwaskich.

-            17 marca 2017 - autor jest coraz bliżej dodania do naszego drzewa Marii Skłodowskiej-Curie. Trzy pra...prababki autora wywodziły się z rodziny Skłodowskich, której przedstawicielką była wielka polska uczona. Wczoraj autor odnalazł kolejne zapisy o przodkach Marii Skłodowskiej-Curie oraz imię jednej ze swoich pra...babek. Matką Marii ze Skłodowskich Rostkowskiej była Anna. Niestety nie podano jej nazwiska panieńskiego.

-           15 marca 2017 -  autor miał nadzieję, że odnalazł akt chrztu brata swojego pradziadka - Romualda Plucińskiego. Niestety akt chrztu był niepełny. 

-           14 marca 2017 -  autor dodał na stronę dokument pochodzacy z księgi sądowej ziemi nurskiej powiatu ostrowskiego z lat 1634-40. dotyczący jego przodka - Melchiora Godlewskiego. Dokument tym cenniejszy, że księgi z powiatu nurskiego (gdzie leżało nalęzące w części do Melchiora - Godlewo-Gorzejewo)  z tych lat się nie zachowały

 -           7 marca 2017 - Autor otrzymał w ostatnich dniach realne wsparcie w poszukiwaniach genealogicznych. Postanowił to odnotować, ponieważ otrzymane 150 pln - jest dopiero drugim  w ciągu prawie 20 lat poszukiwań wsparciem finasowym. Niniejszym zachęcam członków rodziny i sympatyków naszej strony do partycypacji w jej utrzymaniu i kosztach poszukiwań. Nawet niewielkie cegiełki wpłacane systematycznie przyspieszą poszukiwania i budowę naszej strony oraz pozwolą zwiekszyć jej zasób.
Autor od początku sam finansuje stronę wojciccy.net i poszukiwania. Jeśli zechcecie go wesprzeć - szczegóły znajdziecie poniżej.

-           16 lutego 2017 -  Marcin Szatański - to szwagier pra...babki autora - Julianny z Wocialów Krzyżanowskiej. Jej siostra - Marianna - wyszła za Marcina w Mińsku w roku 1837.  

-           16 lutego 2017 - na stronę dodano żonę brata pra...babki autora - Agnieszki z Gryzów Zagórskiej. Antoni Gryz ożenił się z Anną Zagórską.

-           16 lutego 2017 - autor odnalazł akt ślubu bratanka swojej pra...babki - Rozalii z Wocialów Wójcickiej. Stanisław Wocial ożenił się w roku 1836 w Mińsku Mazowieckim.

-           12 lutego 2017 - autor postanowił sprawdzić rodzinę Krzyżanowskich, która pojawiła się w drzewie za sprawą matki tzw. Króla Czekolady czyli Adama Piaseckiego. Co z z tego wyniko można zobaczyć przechodząc do kolejnych pokoleń Krzyżanowskich.

-           10 lutego 2017 - na stronę doano kolejnych członków rodziny Wójcickich. W księdze gości wpisała się Urszula Małgorzata Pilich-Kosieradzka, której babcia była z domu Wójcicka. 

-           7 lutego 2017 - w dziale "Odzyskani" pojawił się nasz kolejny krewny. To Pan Karol Wójcicki, z którym - co ciekawe -  jesteśmy spokrewnieni w linii Tauzowskich, a nie Wójcickich.

-           6 lutego 2017 - na stronę dodano męża i dzieci siostry przodka autora - Franciszki Krzyżanowskiej

-           27 stycznia 2017 - do działu "znani kuzyni" dodano generała Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera. Z generałem autor ma wspólnego przodka w linii Rościszewskich. Wspolni przodkowie z generałem pojawią się także prawdopodobnie w linii Zarembów i Zaleskich

-           25 stycznia 2017 - autor odnalazł kolejną siostrę swojego pradziadka - Salomeę Plucińską, o której istnieniu nie wiedział. W drzewie pojawiły się nazwiska Skąpski i Kunert. Dzięki aktowi ślubu Salomei wiemy, że w roku 1900 żył jeszcze przodek autora - Walenty Tauzowski, i że wraz z synem byli mistrzami w fabryce w Sosnowcu-Pogoni. 

-           18 stycznia 2017 - w księgach sądowych ziemi nurskiej autor odnalazł potomków swojej krewnej - Marcjanny z Olszyńskich Rakowskiej.

-           17 tyznia 2017 - autor dodał na stronę naszą nową kuzynkę. To żona Marcina Ginglasa - Karolina Gorzelniak. Ród Ginglasów - dziś w Polsce bardzo nieliczny - ma kolejnego męskiego potomka - Macieja. 

-           27 grudnia 2016 - autor dodał na stronę akt drugiego ślubu swojego przodka - Józefa Pietraszewskiego. Z tego aktu dowiedzieliśmy się, jak brzmiało panieńskie nazwisko matki Józefa.

-           16 grudnia 2016 - autor dokonał bardzo niecodziennego odkrycia. Okazuje się, że jego przodek - Wojciech Rostkowski został w roku 1752 zamordowany. Przeczytasz o tym w zeznaniach jego zabójcy złożonych przed sądem w Nurze. 

-           1 grudnia 2016 - autor dodał kolejnych przodków w linii Tauzowskich - Antoniego i Zofię z Barańskich. W dziale etymologia pojawiła się na nowo opisana historia tego rodu.

-           27 listopada 2016 - wiemy już gdzie brali ślub przodkowie autora - Andrzej i Anna ze Szweykowskich Tauzowscy. Zapis o tym wydarzeniu autor odnalazł w spisie do ksiąg parafii Koziegłowy k. Częstochowy.

-           25 listopada 2016 - autor odnalazł kolejnych przodków w linii Rostkowskich. Ojem Andrzeja "Wincencika" Rostkowskiego był Stanisław, a żoną Andrzeja, Zofia         z Zawistowskich, córka Jana. Na stronę dodano dzieci Andrzeja i Zofii oraz akt chrztu ich syna - Wojciecha, który był przodkiem autora.

-           24 listopada 2016 - na stronę dodano akt ślubu przodków autora - Kacpra Uścińskiego i Heleny z Kietlińskich.

-           17 listopada 2016 - udało się odnaleźć nazwisko panieńskie pra...babki autora , a żony Jana Pietraszewskiego - Franciszki.

-           15 listopada 2016 - autor odnalazł kolejnych przodków o nazwisku Gawryałek i Kowalik.

-           15 listopada 2016 - autor odnalazł kolejnych przodków o nazwisku Gawryałek i Szczepanik.

-           13 listopada 2016 - na stronę dodano kolejną znaną z polskiej historii postać - Mikołaja Reya z Nagłowic.

-           5 listopada 2016 - autor odnalazł kolejną swoją pra...babkę. Udało się dzięki wskazówce skoligaconego z nami Pana Michała Skrzypeckiego. Pan Michał zwrócił naszą uwagę na notatkę o tym ślubie, która pojawiła się w Genetece (genealodzy.pl ).  Autor sięgnął do ksiąg metrykalnych parafii Glinianka i Mińsk Mazowiecki. Żoną przodka autora - Pawła Łojka z Glinianki była Elżbieta z Gawryałków z Jędrzejnika, leżąego na pograniczu obu wspomnianych wcześniej parafii. Z wstepnego rozeznania wynika, że w linii Gawryałków uda nam się odnależć kolejnych przodków.

-           1 listopada 2016 - autor odnalazł akt zgonu swojego przodka - Macieja "Okunia" Rostkowkiego. 

-           8 sierpnia 2016 - na stronę dodano zdjęcia miejscowosci  Fałkowice k. Opola. W tej parafii w XVIII i XIX wieku mieszkali przodkowie autora o nazwiskach Ginglas, Jany, Paluch i Kritosek.

-           8 sierpnia 2016 - na stronę dodano zdjęcia miejscowosci ziemi nurskiej, których części należały w XVIi XVII wieku do przodków autora. Są to Godlewo Mierniki, Godlewo Gudosze, Szulborze Wielkie, Szulborze Koty, Janczewo Wielkie, Janczewo Sukmanki,  Krzeczkowo Szepielaki i Skłody Średnie

-           7 sierpnia 2016 - na stronę dodano zdjęcia z miejscowosci Łochyńsko, gdzie rodził się w roku 1666 przodek autora, Walenty Struski.

-           29 lipca 2016 - na stronę dodano film z odnalezienia na Uniwersytecie w Wilnie portretu Kiędza Profesora Aleksandra Wóycickiego.  (Tu możesz ściągnąć film na dysk / Tu możesz obejrzeć online na Vimeo.

-           29 lipca 2016 - na stronę dodano podstronę "Varia" dotyczącą księdza Aleksandra Wóycickiego. Znajdą się tam różnego rodzaju pamiątki po Księdzu Profesorze.

-           28 lipca 2016 - na stronę dodano kilka powiększonych wersji zdjęć służbowych księdza Aleksandra Wóycickiego.

-           5 lipca 2016 - na stronę dodano akt chrztu przodka autora - Wincentego Tymoteusza Karola Grodowskiego rodzonego w Jedrzejowie koło Kielc w roku 1771. 

-           28 zerwca 2016 - autor odnalazł kolejnych kuzynów żyjących w XVIII wieku, między innymi żony i teściów Stanisława Woytkowskiego i Pawła Grodzkiego którzy byli braćmi pra...babek autora - Jadwigi z Woytkowskich Podgórskiej i Urszuli z Grodzkich Godlewskiej.

-           29 maja 2016 - autor dodał do rubryki "odzyskani" rodzinę Ginglass z Brazylii. To potomkowie brata prapradziadka autora.

-           27 maja 2016 - w nawiązaniu do obchodzonej ostatnio rocznicy zakończenia Bitwy o Monte Cassino autor odnalazł datę śmierci synowca swojego pradziadka. Józef "Tatarczyk" Pieńkowski zginął w tej bitwie 17 maja 1944 roku. Pochowany  został w grobie o numerze 3-A-5.

-           16 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Godlewo Warsze i Boguty Milczki, które należały do jego przodków o nazwiskach Godlewski i Bogucki.

-           9 maja 2016 - do działu podpisy autor dodał podpis swojego przodka - Stanisława Pieńkowkiego z roku 1710.

-           9 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Zuzela. Na terenie tej parafii leżało kilka wsi związanych z przodkami autora.  Tu urodził się prymas Wyszyński.

-           9 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Rostki Wielkie, która była gniazdem rodowym jego przodków o nazwisku Rostkowski.

-           7 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Podgórze-Gazdy, która była gniazdem rodowym jego przodków o nazwisku Podgórski.

-           28 kwietnia 2016 - w księgach sądowych ziemi nurskiej udało sie odnaleźć nowych przodków. Kolejną pra...babką autora, żoną Szymona Janczewskiego była Dorota Dmochowska herbu Pobóg, córka Stanisława. 

-           27 kwietnia 2016 - na stronie od dziś będzie się pojawiać więcej dokumentów poświęconych księdzu profesorowi Aleksandrowi Wóycickiemu, w tym nowe, większe zdjęcia i artykuły prasowe poświęcone księdzu.

-           21 kwietnia 2016 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Zuzela akt ślubu swoich przodków z roku 1661 - Jakuba Grodzkiego  i Apolonii z Szulborskich h. Murzynowa Głowa

-           14 kwietnia 2016 - na stronę dodano zdjęcia brata dziadka autora - Henryka Plucińskiego i jego żony Jadwigi z Krupczyńskich.

-             14 kwietnia 2016 - autor dodał na stronę cztery odnalezione siostry swojej pra...babki Agnieszki z Janczewskich Rostkowskiej oraz ich mężów i dzieci. Nasze drzewo powiększyło się o kolejnych kilkanaście osób. Warto zauważyć, że córka Agnieszki i córka jej siostry, Marianny, wyszły za dwóch braci - synów Jana Skłodowskiego: Adama i Stanisława. W drzewie pojawiło się tez nowe nazwisko: Obrębski.

-          4 kwietnia 2016 - autor uzupełnił drzewo o kilkoro przedstawicieli szlachty ziemi nurskiej po tym, gdy Pan Robert Tryniszewski poinformował nas, że na stronie wojciccy.net odnalzał kolejnych swoich przodków, którzy sa także przodkami autora. Są nimi Jakub Grodzki i Apolonia z Szulborskich (ur. ok. 1650)

-          11 marca 2016 - autor dodał dokument z 1859 roku informujący o zapowiedziach przedślubnych jego przodków - Władysława Plucińskiego i Angelli Grodowskiej. Był on dołączony do aktu ślubu w tak zwanych allegatach parafii Pińczów. 

-          3 marca 2016 - na stronę dodano odpis aktu chrztu przodka autora - Władysława Plucińskiego z roku 1835. Autr odkrył go w allegatach, czyli dokumentach załączanych do aktów slubu parafii Pińczów. To odkrycie tym bardziej cenne, że do naszych czasów nie zachowała się księga chrztów z roku 1835 z parafii Opatowiec, w której rodził się Władysałw.

-        28 lutego 2016 - na stronie pojawiły się kolejne umowy przedślubne, jakie w roku 1711 zawarły trzy pary przodków autora: Jan "Tatarczyk" Pieńkowski z Marianną "Tworczyk" Dąbrowską, Wacław Dmochowski z Jadwigą Dmochowską oraz Stanisław Tryniszewski z Kontancją "Karasek" Pieńkowską.

-        19 lutego 2016 - autor dodał na stronę umowę przedślubną, jaką w roku 1736 w Nurze zawarli jego przodkowie - Jan Uściński i Marianna Podgórska.

-        17 lutego 2016 - autor dodał na stronę umowę przedślubną, jaką w roku 1742 w Nurze zawarli jego przodkowie - Adam Pieńkowski i Ewa Tryniszewska,

-        10 lutego 2016 - na stronę dodano oryginalny dokument z 1778 roku, w którym przodek autora - Jan Uściński - rozporzadza swoim majątkiem. Przeczytasz o tym tutaj.  

-        9 lutego 2016 - dzięki odnalezieniu umowy sporzadzonej przed drugim ślubem oprzed pra...babkę autora dowiedzieliśmy się jak nazywał się jej ojciec. Petronela z Konarzewskich była córką Andrzeja.

-        25 stycznia 2016 - autor dodał na stronę umowę przedślubną, jaką zawarł w roku 1728 jego przodek - Wojciech Rostkowski oraz jego pierwsza żona - Ludwika Lipska.

-      20 stycznia 2016 - W księgach sadowych ziemi nurskiej autor odnalazł dokument z roku  1797, w którym jego przodek - Maciej Rostkowski "Okuń" wraz z krewnymi (między innymi szwagrem i synami drugiego szwagra) oraz  sąsiadami postanowił bronić nalężacych do nich lasów, które były pustoszone i wycinane przez obcych. Przeczytasz o tym tutaj. W dokumencie znajdziesz też przydomki, jakich używali szlachetni Rostkowscy.

-      13 stycznia 2016 - na stronie jest już dostępna kolejna, odnaleziona w księgach sądowych ziemi nurskiej z roku 1791, umowa przedślubna przodków autora - Kacpra Godlewskiego i Marianny z Rostkowskich.

-       9 stycznia 2016 - czytelnicy mogą obejrzeć o dziś oryginalny dokument z roku 1792, w którym przodek autora - Maciej Uściński - skarżył się z braćmi  na szlachetnych Kietlińskich i procesował z nimi za szkody jakie w jego dobrach w Godlewie Olszewie wyrządzali. Przeczytasz o tym tutaj,  a tu znajdziesz wspomniany dokument.

-     5 stycznia  2016 -  na stronę autor dodał akt ślubu swoich porzodków - Kacpra Godlewskiego i Marianny Rostkowskiej zawartego w Zuzeli w roku 1791.

-     12 grudnia  2015 -  na stronie pojawiły się akty zgonów przodków autora - Bartłomieja i Ewy Szychowskich

-     8 grudnia  2015 -  autor dodał dokument z roku 1795 w którym jego przodek - Kacper Gozdawa Godlewski oskarża Antoniego Kempistego o pobicie. Przeczytasz o tym tutaj

-     7 grudnia  2015 -  na stronie pojawił się dokument znaleziony w księgach metrykalnych parafii Zaręby Kościelne. W 1809 udaremniono próbę podrzucenia niemowlęcia do klasztoru w Zarębach Kościelnych. Przeczytasz o tym tutaj

-     27 listopada 2015 - na stronę dodano dokument z roku 1799, w którym wnukowie przodka autora - Mateusza Godlewskiego - uzgadniają miedzy sobą sprawy majątkowe. Przeczytasz o tym tutaj.

-    19 listopada 2015 - na stronę dodano akty zgonów przodków autora - Piotra Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty oraz jego żony - Józefaty Tryniszewskiej herbu Poraj.  

-     13 listopada 2015 - na stronę dodano akt chrztu przodka autora - Mateusza Godlewskiego, urodzonego w roku 1689 w Szulborzu w parafii Zuzela.

-     25 października 2015 - autor odnalazł kolejnego przodka. Jest nim Kacper Pieńkowski herbu Suchekomnaty. ojciec Jana.

-     14 października 2015 - autor dodał kilkadziesiąt osób ze strony rodziny Tauzowskich. Są to potomkowie Apolonii z Tauzowskich i Antoniego Żelazowskiego. Dzięki temu w rodzinie pojawiły się takie nazwiska warszawskich rodzin  jak Pfanhauser, Nurnberger, Richter czy Gundelach (ewangelicy). Mieszkający na przełomie XVIII i XIX wieku w świętokrzyskiem Żelazowscy, przenieśli się na początku XIX wieku w okolice Ożarowa Mazowieckiego koło Warszawy, gdzie mieli majątek.

-     29 września 2015 - autor dodał dokument dotyczący bratanka jego pra...babki - Urszuli z Grodzkich Godlewskiej. W roku 1757  szlachetny Wincenty Grodzki został doprowadzony przed sąd w Nurze w związku z kradzieżami, jakich się wielokrotnie dopuścił. Przeczytasz o tym tutaj.

-     28 września 2015 - autor dodał na stronę przykładowy dokument dzierżawy (arendy) karczmy przez Żyda od szlachcica. W tym przypadku Żyd Osiey Dawidowicz wynajmuje karczmę od Józefa Kruszewskiego, Regenta Grodzkiego Brańskiego.

-    19 września 2015 - do rubryki "Znani kuzyni" dodano Króla Czekolady - Adama Antoniego Piaseckiego, polskiego przemysłowca i filantropa. Twórcę fabryki, której kontynuatorem jest Wawel SA.

-    4 sierpnia 2015 - na stronę dodano zdjęcia miejscowosci Domaradz k Opola, w której mieszkali w XVIII i XIX wieku przodkowie autora o nazwisku Ginglas.

-    25 lipca 2015 - na stronę dodano fragment lustracji dóbr pozostałych w Województwie Krakowskim po duchowieństwie galicyjskim, a przywróconych Rzeczpospolitej, z 1789 roku, w której wymienieni są mieszkańcy miasta Opatowiec k. Tarnowa. Wsród mieszczan są dwaj przodkowie autora: Stefan Pluciński (piekarz) oraz Wincenty Gwoździkiewicz (garbarz). 

-    25 lipca 2015 - W 1720 roku przed sądem w Nurze zeznawała wykorzystana seksualnie przez dwóch szlachciców chłopka, Anna Łukasikówna, poddana Adama Złotkowskiego. Z jednym z nich urodziła dziecko. Podano, że nieżywe. Przeczytasz o tym tutaj.

-    20 lipca 2015 - dodano opis Wójtostwa Krypskiego z roku 1774, w którym wymieniany jest przodek autora - Kazimierz Ostolski.

-    20 lipca 2015 - na stronę dodano fragment inwentarza Starostwa Liwskiego z roku 1570, do którego należała wieś Krypy. Fragment ten opisuje wieś Krypy, w której w wieku XVIII mieszkali przodkowie autora o nazwiskach Ostolski i Piotrowski. Tu także (Kolonia Krypy) rodziła się Danuta Wałęsowa. 

-    6 lipca 2015 - autor dodał na stronę oryginalny dokument z księgi sądowej ziemi nurskiej, w  którym zeznaje pewien złodziejaszek. Z dokumentu wynika, że w roku 1753 okradł dwóch przodków autora: Baltazara Godlewskiego herbu Gozdawa z Godlewa Olszewa oraz Jerzego Ryszewskiego (herbu nieznanego) ze Skłodów Stachów.

-    26 czerwca 2015 - do działu "Podpisy" dodano autograf przodka autora - Kazimierza Godlewskiego pochodzący z księgi sądowej ziemi nurskiej z roku 1773.

-    10 czerwca 2015 - na stronę dodano podpis jednego z przodków autora - Mateusza Godlewskiego herbu Gozdawa. Podpis znajdowal się w sądowej księdze nurskiej grodzkiej wieczystej z roku 1743.

-    2 czerwca 2015 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków! Okazało się, że żoną urodzonego około roku 1670 Jana Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty, była Katarzyna Budziszewska herbu Grzymała, córka Macieja. Dodatkowo autor odkrył, że Katarzyna wyszła po smierci Jana za Hipolita Tryniszewskiego herbu Poraj, który był bratem dwóch innych przodków autora, a mianowicie Franciszka i Stanisława Tryniszewskich.

-    2 czerwca 2015 - na stronę dodano dokument z roku 1725 spisany w języku polskim.  To umowa dotyczaca wsi Szulborze Koty w ziemi nurskiej, jaka zawarł przodek autora, Mateusz Godlewski z Petronelą z Boguckich Szulborską.

-    9 kwietnia 2015 - autor odszukał swojemu kuzynowi, Dariuszowi Ciechomskiemu, jego przodków, począwszy od rodzonego w roku 1834 Feliksa Pawła Cichomskiego, do rodzonego około roku 1730 Stanisława Ciechomskiego. Poszukiwania te zajęłyby jeszcze kilka lat temu wiele miesiecy. Księgi metrykalne znajduja się bowiem w wielu odlełych archiwach. Dziś, dzięki bazom w internecie (no i troche znajomościom i doświadczeniu autora :) )  - wystarczyły niecałe dwa dni. Wszystko także dzięki wielkiemu projektowi indeksacji ksiąg metrykalnych w Polsce prowadzonych przez miłośników genealogii. Tu widać potęgę internetu :)

-    6 kwietnia 2015 -  na stronę dodano list Anny Sokalskiej. W 1812 dawała w nim błogosławieństwo swojemu synowi, Franciszkowi, który żenił się w Bejscach  z siostrą przodka autora - Marianną Scholastyką Tauzowską. Listo dołączono do aktu ślubu w tzw. allegatach.  Przeczytasz go tu.

-    4 marca 2015 - na stronę dodano kilkanaście osób z rodziny przodków autora - Rosochackich herbu Prus 3. Między innymi Mikołaja Franciszka Rosochackiego, który był ciwunem trocki w 1670 roku, surrogatorem grodzkim wileńskim w latach 1669-1670, pisarzem ziemskim wileńskim w latach 1667-1685, sędzią ziemskim trockim w 1659 roku, pisarzem skarbowym Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1658 roku, pisarzem ziemskim trockim w 1653 roku, pisarzem grodzkim trockim w 1650 roku, sekretarzem Jego Królewskiej Mości w 1658oraz Stanisława Rosochackiego który był Pisarzem Grodzkim Trembowelskim. W drzewie pojawili się przy tej okazji przedstawiciele rodzin Ciechanowieckich, Krasowskich i Kostrów.

-    18 stycznia 2015 -  w Radiu dla Ciebie ukazała się druga część audycji w ramach cyklu Rody i Rodziny Mazowsza, w której autor opowiadał o poszukiwaniach genealogicznych i historii naszj rodziny. Posłuchasz jej klikając ten link. Z pośpiechu wkradł się tu jeden błąd. Pozdrawiam Ciocię Jadwigę z Wójcickich Dymowską, która została Jadwigą z Dymowskich Wójcicką :)

-    11 stycznia 2015 -  w Radiu dla Ciebie ukazała się pierwsza część audycji w ramach cyklu Rody i Rodziny Mazowsza, w której autor opowiadał o poszukiwaniach genealogicznych i historii naszj rodziny. Rozmowę przeprowadził red. Piotr Szymon Łoś. Posłuchasz jej klikając ten link

 -    19 listopada 2014 - autor dodał na stronę dokument, który wyjaśnia dlaczego jego przodek - mieszczanin z Buska - Kazimierz Dytkowski posiadał w roku 1817 fragmenty folwarku zwanego Sapieńszczyzna. Okazuje się, że wraz z innymi mieszczanami kupił go w roku 1807 od szlachetnych Krzeczowskich. Przeczytasz o tym tu. 

-    5 października 2014 - na stronę dodano zdjęcia testamentu brata pra...babki autora - księdza Franciszka Stanisława Kostki Dąbrowskiego herbu Dąbrowa, proboszcza parafii Dąbrowa Wielka koło Czyżewa. Dokument sporządzono w roku 1750.

-    27 września 2014 - autor odkrył nową pra...babkę. W księdze sądowej ziemi nurskiej z lat 1695-97 udało się odnaleźć żonę Pawła Ryszewskiego, Elżbietę z domu Kempisty vel Kępisty herbu Niesobia. 

-    14 września 2014 - na stronę dodano artykuł, który ukazał się 5 września 2014 w tygodniku Prestiż, wydawanym na wschodnim Mazowszu. Napisano w nim  o poszukiwaniach naszych przodków. 

-    11 września 2014 - autor odnalazł w księgach sądowych ziemi różańskiej dokument, w którym stryjeczny brat przodka autora - Stanisław Krzeczkowski wywodził się przed sądem w Warszawie ze szlachectwa w roku 1670. Na świadków wziął krewnych ze strony swojej matki i ojca. Zeznawało ich sześciu. Wszyscy potwierdzili, że Stanisław był szlachcicem i pieczętował się herbem Prawdzic. Dzięki temu dokumentowi potwierdziliśmy herbarzowe koligacje Krzeczkowskich oraz poznaliśmy kilku nowych krewnych.

-    9 września 2014 - na stronę dodano dokument z roku 1709, w którym pra...babka autora, Teresa z Godlewskich Świerżewska popadłszy po śmierci męża w tarapaty finansowe spisuje umowę z Józefem Ołdakowskim, miecznikiem drohickim.  

-    7 września 2014 - w księgach sądowych ziemi nurskiej, które po czteroletniej przerwie znów są udostępniane w Archiwum Głównym Akt Dawnych, udało się odnaleźć kolejnego przodka. Ojcem rodzonego około roku 1630 Pawła Pętkowskiego h. Jastrzebiec był Jan, właściciel części wsi Pętkowo Wielkie. Wiemy to z tego dokumentu. 

-    26 sierpnia 2014 - dzięki tzw. allegatom do aktów ślubów z I  połowy XIX wieku z parafii Lubochnia k. Tomaszowa Mazowieckiego autor odkrył swoje dwie kolejne pra...babki. Żoną Filipa Andryszczaka była Marianna z d. Urbaszek, a żoną Pawła Waszczyka była Balbina z d. Bąk. Dzięki allegatom ( dodatkowym dokuemntom) poznaliśmy także daty chrztów przodków autora - Pawła Andryszczaka i jego żony - Katarzyny z d. Waszczyk. Daty te sa najprawdopodobniej tożsame z datami urodzenia.

-    1 lipca 2014 - autorowi udało się rozwikłać zagadkę jego brazylijskich kuzynów. Przeglądając w internecie akta parafii Św. Luisa Gonzagi w miejscowości Brusque w Brazylii odnalazł akta chrztu na interesujące go nazwisko Ginglas. Cztery lata temu autor natrafił w archiwum swojej rodziny ze Smardzewic na stare zdjęcie w sepii przedstawiające jakąś rodzinę z dziećmi. Na odwrocie zdjęcia był stempel zakładu fotograficznego z Rio de Janeiro. Okazało się, że w rodzinie został przekaz, że któryś z członków rodziny Ginglasów wyemigrował do Brazylii. Nie wiadomo było ani kiedy, ani kto, W internecie autor odnalazł w Brazylii osoby o nazwisku Ginglas, ale nie znały one historii swojej rodziny, choć potwierdziły, że nazwisko pochodzi z Polski. Dziś odnalezione akty chrztu dały nam odpowiedź. W 1895 roku Stefan Ginglas chrzcił w miejscowości Brusque swoją córkę, Stanisławę. Jego żoną była Katarzyna Makowska. Problem w tym, że autor na stronie Mormonów (poświeconej poszukiwaniom przodków) odnalazł już kiedyś wzmianki o Stefanie Ginglasie, ale takiej osoby nie miał w drzewie rodzinnym i nie wiedział jak ją z rodziną powiązać. Wiedział, że Stefan był synem Tomasza i Rozalii ( jak jego pradziadek, Franciszek ) ale nie miał stu procent pewności, że Stefan jest bratem Franciszka. A aktach w Brazylii udało się jednak odnależć chrzest jeszcze jednego Ginglasa. Swego syna Antoniego - chrzcił ( w tym samym miesiącu i roku co Stefan ) Antonii Ginglas, syn Tomasza i Rozalii. I ten akt pozwolił nam rozwiązać zagadkę, bowiem Antoni ze swoją żoną Katarzyną Mielczarek już w drzewie rodzinnym występują. Ze wstępnych ustaleń wynika, że bracia Antoni i Stefan Ginglasowie (bracia prapradziadka autora) wyemigrowali do Brazylii około roku 1890, bowiem jeszcze w 1888 Antoni płodził dzieci w Tomaszowie Mazowieckim. Poszukiwania trwają. Żyjąca w Brazylii rodzina Ginglas wie, że są potomkami rodzącego się w roku 1919 lub 1925 Waltera Ginglasa, panieńskiego syna Estacji (Anastazji?) Ginglas. Nie znają jednak rodziców Estaci. Prawdopodobnie była ona córką Stefana bądź Antoniego. 

-    2 czerwca 2014 - autor dodał dokumenty dotyczące jego przodków - Jerzego Ryszewskiego (nieznanego herbu) i Franciszka Tryniszewskiego herbu Poraj z roku 1729.

-    2 czerwca 2014 - na stronę dodano dokument z ksiąg sądowych ziemi nurskiej z roku 1725, w którym rodzina Pieńkowskich herbu Suchekomnaty przedstawia dokumenty (począwszy od roku 1591) dotyczące rodzinnej wsi Pieńki Wielkie. 

-    28 maja 2014 - w księdze sądowej krakowskiej z lat 1785-1791 autor trafił na kolejne zapisy o Tązowskich i nieistniejącej już dziś miejscowości Tązewo z roku 1424. Nazwisko Tauzowska nosiła prababka autora. Odnalezienie przodków w tej linii jest jednym z trudniejszych zadań z jakim zmaga sie autor podczas budowy drzewa. Tauzowskich w Polsce jest dziś jedynie około 40 osób. Autor sądzi, że powodem może być fakt, iż przed rokiem 1700 Tauzowscy pisali się jako Tązowscy. Zapis nazwiska zmienił się po roku 1700 i dopiero od tego czasu Tauzowscy dziedziczyli nazwisko w tej formie. Stąd nie zdążyli się rozrodzić tak, jak by to miało miejsce gdyby dziedziczyli to nazwisko od roku 1400. Więcej przeczytasz o tym tutaj. 

-    16 maja 2014 - na stronę dodano dokumenty z ksiąg sadowych ziemi nurskiej z roku 1729 dotyczące przodków autora: Melchiora Świerżewskiego herbu Grabie, Sebastiana Lazarowicza (prawd. herbu Kościesza) i Jana Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty.

-    12 maja 2014 - na stronę dodano dokument z roku 1767 w którym przodek autora - Maciej Rostkowski herbu Dabrowa zawiera umowę w sprawie ziemi w miejscowości Kempiste Borowe z Antonim Kietlińskim herbu Odrowąż.

  -    9 maja 2014  - autor odnalazł swoich kolejnych przodków o nazwisku Syga. W księgach metrykalnych parafii Wyszonki Kościelne udało się odszukać, po ponownym przejrzeniu bardzo zniszczonej księgi, akt chrztu Kacpra Sygi. Dzięki temu wiemy, że był synem Jakuba i Barbary. Ponowne poszukiwania były konieczne, po odnalezieniu aktu zgonu Kacpra, z którego wynikało, że rodził się on dużo wcześniej niż autor zakładał. 

 -    29 kwietnia 2014 - dzięki skrupulatnym poszukiwaniom przedstawicieli szlachty ziemi nurskiej w księgach metrykalnych parafii Zuzela autor rozwiązał przez przypadek zagadkę nazwiska swoich przodków pochodzących z parafii Wyszonki Kościelne, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Zuzeli. Udało się również ustalić daty zgonu tych przodków. Przeczytasz o tym tutaj

  -    26/27 kwietnia 2014 - autor dodał na stronę kilkadziesiąt osób. Są to mieszkający w wiekach XVIII i XIX w parafiach Zaręby Kościelne i Andrzejewo przedstawiciele szlachty ziemi nurskiej.

 -    9 kwietnia 2014 - autor dodał na stronę ośmiostronicowy dokument z roku 1790, w którym rodzina jego pra...babki - Tekli Wierusz-Oliwińskiej - sprzedaje majątki Sikorka i Trzebiesławice, które dziś leżą na terenie Dąbrowy Górniczej i dzieli się uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi. Dokument pochodzi z ksiąg sądowych krakowskich. 

 -    23 marca 2014 - autor dodał na stronę swoją kolejną pra...babkę. Niestety znamy dziś jedynie jej imię. Nazywała się Katarzyna i była matką przodka autora - Józefa Czuynowicza oraz jego brata - Stanisława, który był proboszczem parafii Sączów w latach 1729-57.  

 -    19 marca 2014 - dzięki uprzejmości proboszcza sączowskiego, księdza Marka Sendala na stronie pojawił się akt ślubu przodków autora, który to ślub miał miejsce w parafii Sączów w roku 1760. Józef Oliwiński i Franciszka Czuynowiczówna pobrali się 22 stycznia. Na uwagę zasługują świadkowie. Był nim miedzy innymi mieszkający w Ożarowicach Jan Pinoci, podstoli czernichowski, pochodzący z włoskiej rodziny z Toskanii, która do Polski trafiła około roku 1640 poprzez dwór Habsburgów. Drugim świadkiem jest Jozef Demolin (Demulin) - zapewne pochodzenia francuskiego. 

 -    17 marca 2014 - na stronę w dziale "zdjęcia miejscowości" dodano krótkie rysy historyczne i zdjęcia miejscowości związanych z przodkami autora: Sączów, Wojkowice Kościelne, Trzebiesławice, Koziegłowy, Siewierz, Myszkowice, Czeladź i inn.

 -    26 lutego 2014 - dzięki pomocy Pana Andrzeja Wcisły, któremu dziekujemy - udało się w parafii Sączów odnaleźć kolejne pokolenie przodków. Okazuje się, że odnaleziona niedawno pra...babka autora - Franciszka Czuynowicz, była córką Józefa i Rozalii Czuynowiczów. W akcie chrztu z roku 1737, który wyszperał w parafii Sączów Pan Andrzej podano, że jej rodzice pochodzili ze Starostwa Krzeczowskiego. To bardzo ważna informacja, bo nazwisko Czuynowicz nie zachowało się do naszych czasów i internet prawie w ogóle nie zawiera informacji na jego temat. O Czuynowiczach milczą także herbarze, a wiemy, że byli rodziną szlachecką. W akcie chrztu Franciszki rodzice są tytułowani wielmożnymi. Teraz będzie można szukać ich śladów w okolicach Bochni.

-    21 lutego 2014 - autor odkrył w księgach sądowych ziemi krakowskiej swoich kolejnych przodków. W 1790 rodzeństwo Oliwińskich dzieliło się sporym majątkiem pozostawionym przez ich ojca. Dzięki temu wiemy, że rodzicami Tekli Oliwińskiej (żony Jana Tauzowskiego) byli Józef Wierusz-Oliwiński i Franciszka Czuynowicz. Z dokumentu wynika, że nazwisko Tekli brzmiało w pełni "Wierusz-Oliwińska". Nazwisko jej matki było niezmiernie rzadkie. Więcej o tym przeczytasz w etymologii nazwiska Oliwiński. Tam też poznasz szczegóły podziału majątku.  

 -    18 lutego 2014 - autor umieścił na stronie bardzo emocjonalny list matki do syna sprzed blisko 200 lat. Napisała go z Warszawy w roku 1820 Marianna primo voto Przyłucka, secundo voto Pirowiczowa do swojego - mieszkającego w Krakowie syna, Walentego. List wysłała na rok przed ślubem Walentego z siostrą pra...dziadka autora - Barbarą Marianną Tauzowską. W liście tym udzieliła synowi błogosławieństwa i opisała swoją trudną sytuację. Zawarła w nim także wiele wskazówek na życie. Przeczytasz go tutaj. 

 -    20 stycznia 2014 - na stronę dodano akta zgonów przodków autora: Szczepana Piotrowskiego, jego żony - Petroneli z Sobotów oraz jego teściowej - Klary z Jasińskich Czerwińskiej zwanej Sobotą. 

-    5 stycznia 2014 - autor dodał kilka osób z rodziny Tauzowskich i nowe fakty do etymologii Tauzowskich i Olewińskich. Okazało się, że przodek autora Walenty Tauzowski a 30 lat wcześniej jego stryj - Karol mieszkali w parafii Chotel Czerwony, która ma jeden z najbardziej urokliwych kościołów w Polsce. 

-    30 grudnia 2013 - autor odkrył co sie działo z jego przodkami: Janem Tauzowskim i Teklą z Olewińskich między rokiem 1799 (gdy byli ekonomami w Pyrzowicach k. Katowic) a rokiem 1812 gdy mieszkali w Cerekwi koło Bochni. W latach 1805-1808 zarządzali oni majątkiem Jankowice w parafii Książnice Wielkie koło Proszowic.

-    26 grudnia 2013 - na stronę dodano kilkadziesiąt osób - potomków Wojciecha Śniadego i Marianny z Szychowskich. Dane zawdzięczamy Pani Ilonie Gieras-Idczak. W rodzinie pojawiły sie między innymi nazwiska Busiakiewcz, Moczkowski, Kurowski, Modranka, Trzepadłek, Melon, Bekierc, Nowacki i Gogolewski. 

 -    28 października 2013 - w dokumentach kościoła w Rozprzy autor odkrył, że jego pra...babka Barbara Struska (nieznanego panieńskiego nazwiska) podarowała w roku 1705 kościołowi srebrną tabliczkę wotywną, a inna prababka - Justyna z Chrępów Struska - wstapiła w wieku 20 lat, w roku 1763 do bractwa różańcowego kościoła w Rozprzy.

 -    28 października 2013 - na stronę dodano kilkanaście osób o nazwisku Struski - głównie dzieci braci przodka autora - Stanisława Struskiego. 

  -   26 października 2013 - autor odkrył, że jego przodek Stanisław Struski (ur. 1731) miał przed pra...babką autora - Justyną Chręp - jeszcze jedną żonę i z nią kilkoro dzieci. To wyjaśniło dlaczego Stanisław ożenił się z Justyną w wieku lat 40. Dodatkowo z jednego z aktów chrztu dzieci z pierwszą żoną wiemy, że Stanisław był w Rozprzy szewcem. 

 -    20 października 2013 - dzięki porównaniu setek dokumentów z ksiag parafii Rozprza udało się odnaleźć kolejnych przodków o nazwisku Chręp. Poszukiwania były trudne, ponieważ w księgach metrykalnych nazwisko zapisywano też jako Chrępiński czy Chrepik, a formą wyjściową do poszukiwań była forma Krępa. Sukces był możliwy  dzięki odnalezieniu aktu chrztu pra...babki autora - Justyny, która wyszła za mąż jako Krępówka, a urodziła się jako Chrępińska. Nazwisko jej ojca zapisywano najczęściej jako Chręp.

 -    19 października 2013 - autor dodał na stronę nowe zdjęcia miejscowości Błogie Szlacheckie, które było siedzibą parafii, na terenie której leżała w XIX wieku miejscowość Trzebiatów. Na stronie pojawiły sie też zdjęcia Trzebiatowa. We wsi tej w XIX wieku mieszkali przodkowie autora o nazwiskach Wyszymierski i Szychowski.  

 -    19 października 2013 - autor dodał na stronę nowe zdjęcia miejscowości Rozprza, w której w wiekach XVII-XIX mieszkali jego przodkowie o nazwisku Struski i Wyszymierski. Co ciekawe, kościół w tej miejscowości wybudował pod koniec XVIII wieku - skoligacony z autorem - kasztelan sieradzki Szymon Zaremba.

 -    15 października 2013 - autorowi udało się odnaleźć w księgach metrykalnych parafii Rozprza akt ślubu swoich przodków: Stanisława Struskiego i Jadwigi Krempowskiej (Krępówny) z roku 1772.

 -    15 października 2013 - do działu Etymologia dodano nazwisko Wyśmierski (Wyszymierski, Wyszomierski)

 -    14 października 2013 - przeglądając akta zgonów z parafii Rozprza autor ustalił dwie rzeczy. Mianowicie, że jego przodek Jan Wyśmierski (Wyszomierski) był szewcem ( co odnotowano w akcie zgonu jego syna Wincentego), oraz, że zmarł w roku 1803 na chorobę o nazwie "febra putrida", czyli na zgniłą goraczkę, jak nazywano kiedyś tyfus. W akcie zgonu zatytułowano Jana "spectabilis" jak określano zamoznych mieszczan.

 -    14 października 2013 - na stronę dodano akt chrztu Józefa Wyśmierskiego i akt ślubu jego rodziców - Jana Wyśmierskiego z Magdaleną ze Struskich. Odnaleziono także nieznane dotąd dzieci tej pary. 

 -    13 października 2013 - poszukiwania w linii Struskich znów zakończone sukcesem -  udało się odnaleźć akt chrztu Walentego Struskiego dzięki czemu poznaliśmy jego rodziców - Piotra i Barbarę nieznanego nazwiska.  

 -    12 października 2013 - linię nazwiska Struski udało się cofnąć do wieku XVII. Autor odnalazł akt chrztu swojego przodka - Jakuba Struskiego rodzonego w roku 1701. Był on synem Walentego i Marianny nieznanego nazwiska, rodzonych około roku 1670.

 -    10 października 2013 - autor odnalazł swoich kolejnych  przodków o nazwisku Struski pochodzących z Rozprzy k. Piotrkowa Trybunalskiego. Po długich poszukiwaniach udało się odszukać akt chrztu Stanisława Struskiego dzięki czemu wiemy, że był on synem Jakuba i Jadwigi nieznanego nazwiska, rodzonych około 1700 roku. 

 -    27 września 2013 - na stronę dodano akty zgonu przodków autora - Mikołaja i Franciszki z Kubackich Sobolewskich.

 -    23 września 2013 - dzięki informacji od Pani Ilony Gieras-Idczak, która odnalazła w parafii Pabianice akt ślubu Konstantego Szychowskiego (rok 1890) dowiedzieliśmy się, że prapradziadek autora - Franciszek Szychowski  - miał  trzeciego syna (oprócz Stanisława i Antoniego). Idąc za ciosem i zaglądając do ksiąg metrykalnych dostępnych w internecie, autor odnalazł kolejne dzieci Franciszka. Okazało się, że rodziły się one w parafii Błogie Szlacheckie koło Tomaszowa Mazowieckiego, czyli zupełnie innym rejonie, niż rodzina Szychowskich mieszkała wcześniej. Franciszek miał tez drugą żonę, Wiktorię z Beńków.

 -    22 września 2013 - autor odnalazł akt zgonu swojej praprababki Marianny ze Stroińskich Szychowskiej, córki Andrzeja Szychowskiego i Eleonory z Michałowiczów. Marianna owdowiła wówczas swego męża Franciszka. Zmarła w 1886 Trzebiatowie w par. Błogie Szlacheckie k. Tomaszowa Mazowieckiego. 

-    13 września 2013 - autor odnalazł w allegatach (załącznikach) do aktów ślubów z parafii Zaręby Kościelne z roku 1814  trzy odpisy aktów dotyczących jego przodków. Są to odpis aktu chrztu Łukasza Pieńkowskiego h. Suchekomnaty (1794) oraz akt zgonu jego ojca, Ludwika (1807), a także odpis aktu chrztu żony Łukasza - Katarzyny z Godlewskich h. Gozdawa. Daty chrztu Katarzyny wcześniej nie znaliśmy z powodu braku ksiąg z tego okresu. 

-    2 września 2013 - na stronie pojawił się akt zgonu przodka autora, Kacpra Godlewskiego herbu Gozdawa, syna Kazimierza i Franciszki z Ładów herbu Łada. Kacper zmarł w roku 1814 w par. Zaręby Kościelne. 

-    26 sierpnia 2013 - na stronie pojawił się akt ślubu przodków autora: Łukasza Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty, syna Ludwika i Łucji z Ryszewskich herbu nieznanego oraz Katarzyny Godlewskiej herbu Gozdawa, córki Kacpra i Marianny z Rostkowskich herbu Dąbrowa. Ślub odbył sie w roku 1814 w Zarębach Kościelnych k. Ostrowi Mazowieckiej. 

 -    29 lipca 2013 - do drzewa  dodano Zygmunta Krasińskiego, polskiego poetę romantycznego, jednego z Trzech Wieszczów, z którym autor ma wspólnego przodka, żyjącego w |XV wieku Mikołaja Dzierzgowskiego.

-    22 lipca 2013 - autor dodał na stronę akt zgonu swojej pra...babki Anny ze Szweykowskich (Szwykowskich) Tauzowskiej. Anna, żona administratora różnych dóbr w okolicach Będzina i Koziegłów była tytułowana w różnych dokumentach jako "wielmożna". Po śmierci pierwszego męża (przodka autora - Andrzeja) wyszła za mąż za administratora wsi Zysławice w parafii Gorzków - Jana Lusińskiego. Zmarła tamże jako komornica. Zgłaszający jej zgon nie wiedzieli nawet kim byli jej rodzice, ani drugi mąż. Musiała być już wtedy uboga. Dawniej "wielmożną" - w akcie zgonu określono Annę jako "wdowę-kątnicę". Kątnik to sublokator, człowiek nieznany, komornik.

-    29 czerwca 2013 - na stronie pojawił się akt zgonu przodka autora - Franciszka Godlewskiego - syna Kazimierza Godlewskiego herbu Gozdawa i Anny z Uścińskich herbu Lubicz. Franciszek zmarł w roku 1858 w parafii Andrzejewo. Owdowił Józefatę z Dmochowskich herbu Pobóg. 

-    24 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt ślubu  swoich przodków: Jana Dmochowskiego herbu Pobóg syna Antoniego Dmochowskiego i Elżbiety Grabińskiej herbu Pomian z Marianną Pieńkowską herbu Suchekomnaty, córką Piotra Trojaczyka Pieńkowskiego i Józefaty Tryniszewskiej herbu Poraj. Młodzi pobrali się w roku 1813 w parafii Andrzejewo.  

-    23 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt z gonu  swojego pra...dziadka Macieja Uścińskiego, syna Jana Uścińskiego herbu Lubicz i Marianny Podgórskiej herbu Belina. 

-    23 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt zgonu  swojej pra...babki  Anny z Uścińskich Godlewskiej, żony Kazimierza Godlewskiego herbu Gozdawa. Anna zmarła w roku 1849. Była córką Macieja Uścińskiego herbu Lubicz i Magdaleny Godlewskich herbu Gozdawa. 

-    22 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt zgonu  swojej pra...babki Magdaleny z Gozdawów Godlewskich Uscińskiej, żony Macieja Uścińskiego herbu Lubicz. Magdalena zmarła w Godlewie Olszewie w parafii andrzejewskiej w roku 1811. Była córką Baltazara Godlewskiego i Marianny z Godlewskich, obojga herbu Gozdawa.

-    21 czerwca 2013 - na stronie pojawił się akt ślubu ślubu przodka autora - Macieja Uścińskiego herbu Lubicz z jego drugą żoną - Małgorzatą z Zilińskich. Maciej był synem Jana i Marianny z Podgórskich herbu Bylina, a Małgorzata córką uczciwych Tadeusza i Elżbiety. W dniu ślubu Maciej miał 72 lata, a jego wybranka 22 lata! 

-    21 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt gonu swojej pra...babki Antoniny z Rostkowskich Godlewskiej, herbu własnego Dąbrowa, żony Antoniego Godlewskiego herbu Gozdawa. Antonina zmarła w roku 1810 w Andrzejewie i była córką Adama Rostkowskiego i Marianny Skłodowskiej herbu Dołęga . 

-    18 czerwca 2013 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków. Na podstawie herbarzy udało się odtworzyć linię Kucieńskich herbu Ogończyk, czyli przodków pra...babki -  Elżbiety Kucieńskiej, żony kasztelana sierpskiego - Pawła Garwaskiego herbu Grzymała. Elżbieta nie występuje w herbarzach ale do dokumentów potwierdzających fakt, że była ona żoną Pawła Garwaskiego i matka jego dzieci dotarł w archiwach kościelnych historyk - Ksiądz Tadeusz Żebrowski, któremu serdecznie dziękujemy!. Linię Kucieńskich udało się wyprowadzić aż do urodzonego około roku 1270 Komesa Ogona, protoplasty rodu Ogończyków, zasłużonego księciu Ziemomysłowi. Drzewo liczy tym samym 25 pokoleń, licząc od autora.

-    2 maja 2013 - do działu "Odzyskani" dodano Panią Ilonę Gieras- Idczak, z którą autor ma wspólnych przodków - Jędrzeja Szychowskiego (ur. 1807) i Elżbietę z Sobolewskich (ur. 1812). Pani Ilona napisała do nas w kwietniu informując o naszej koligacji. Dzięki Pani Ilonie w drzewie pojawiło się kilkadziesiąt nowych osób - potomków wnuczki Jędrzeja i Elżbiety - Walerii.

-    15 kwietnia 2013 - autor odnalazł w parafii Sobków akt ślubu swoich przodków - Wincentego Grodowskiego i Bibianny Lisowskiej  Lisowskiej.

-    14 kwietnia 2013 - autor odnalazł w parafii Sobków akt chrztu swojego przodka - Izydora Grodowskiego z roku 1802.

-    13 kwietnia 2013 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków w linii Stroińskich, wszystko dzięki drugiemu ślubowi Stanisława Stroińskiego.

-    1 kwietnia 2013 - na stronę dodano etymologię nazwiska Rosochacki herbu Prus 3, które nosiły dwie pra...babki autora: Tekla (ur. ok. 1710) i Marcjanna (ur. ok. 1670).

 -    16 lutego 2013  - dzięki uprzejmości Pana Jerzego Bartnickiego (dziękujemy !) udało się rozwiązać zagadkę parafii syczowskiej, w której miała się rodzić siostra przodka autora, Jana  Tauzowskiego – Józefa. W akcie jej ślubu w Ostrowcach k. Starego  Korczyna napisano, że rodziła się w parafii syczowskiej. Autor sprawdził chrzty w parafii Syców k. Oleśnicy bo innej parafii, którą można by zapisać jako „syczowską”  nie znalazł. Gdy autor rozpoczął poszukiwania w księgach metrykalnych parafii koło Będzina w oczy rzuciła mu się miejscowość Sączów. W zapisie ręcznym „sączowski” i „syczowski” wyglądają podobnie. I okazało się, że intuicja znów nie zawiodła. W roku 1799 w parafii sączowskiej w miejscowości Pyrzowice chrzczono Balbine Józefę Franciszkę Tauzowską (akt odnalazł dla nas Pan Bartnicki). W tychże Pyrzowicach przodek autora – Jan Tauzowski – był wówczas administratorem. Autor miał nadzieje, że znajdzie tam też akty chrztów swego przodka Kacpra i jego brata Karola – rodzonych około roku 1800 synów Jana. Ich chrztów w tej parafii nie ma. Poszukiwania trwają.

 -    14 lutego 2013  - na stronę dodano odnalezione w księgach metrykalnych parafii Grodziec k. Będzina rodzeństwo pra...dziadka autora - Jana Tauzowskiego. Są nimi Apolonia Tauzowska oraz Wawrzyniec Jozef Jan Nepomucen czworga imion Tauzowski.

-    14 lutego 2013  - autor dodał informacje dotyczące sióstr jego prababki - Kunegundy Ginglas. Udało się odnaleźć informacje o mężu Sabiny Ginglas, którym był Józef Sobierajski oraz o teściach Marianny Ginglas, czyli małżeństwie Palusów.    

-    7 lutego 2013  - dodano etymologię nazwiska Olewiński (Oliwiński).  

-    17 stycznia 2013  - udało się odnaleźć w księgach sądowych ziemi krakowskiej powiatu lelowskiego z roku 1658 zapis, który być może przybliży nas do rozwiązania zagadki pochodzenia jego przodków o nazwisku Tauzowski. Przeczytasz o tym  tu. 

-    15 stycznia 2013  - po dwóch miesiącach oczekiwania autor otrzymał wyniki testów DNA, które przedstawiają drogę jaką przebyli jego przodkowie wychodząc z Afryki  75 tysięcy lat temu. Wyniki możesz obejrzeć tu. 

-    14 grudnia 2012  - autor odnalazł w Metryce Litewskiej kolejnych synów swego przodka Tworziana Dąbrowskiego. Odkrył także, że był ona właścicielem nie tylko wsi Dąbrowa Tworki ale też  części wsi Dąbrowa Wilki i że zmarł przed rokiem 1547.

-    7 grudnia 2012  - autor dodał skany aktów zgonu swoich przodków - Andrzeja i Elżbiety z Sobolewskich Szychowskich

-     4 grudnia 2012 -  podczas wizyty u Cioci Jadzi z Wójcickich Bartnickiej w Leontynie dostaliśmy przepis na najlepszą na świecie Napoleonkę. Znajdziecie go w dziale "Przepisy kulinarne".

-    29 listopada  2012  - autor odnalazł brata swego przodka, czyli  rodzonego około 1540 roku  Wawrzyńca "Tworek" Dąbrowskiego i jego kilku synów. 

-    27 listopada  2012  - na stronę dodano kilkadziesiąt osób związanych z przodkami autora o nazwiskach Szychowski i Stroiński. 

-    26 listopada  2012  - autor odnalazł akty zgonów swoich przodków - Andrzeja i Elżbiety z Sobolewskich Szychowskich. Oboje umarli w roku 1883 w Romanowie w par. Rzgów. 

-    18 listopada  2012  - autor dodał zdjęcie aktu ślubu swoich przodków Jana Uścińskiego h. Lubicz i Marianny z Podgórskich h. Belina, który odbył się w parafii Zuzela w roku 1736 oraz akt ślubu stryja Marianny, Antoniego Podgórskiego z Marianną z Lazarowiczów oraz ślub siostry tej ostatniej, Rozalii z Lazarowiczów ze Stefanem Boguckim h. Krzywda. Drzewo uzupełniono o kilka dat ślubów odnalezionych w księgach parafii Zuzela. 

 -    25 października 2012  - autor odnalazł siostrę swojego pra...dziadka - Annę Tworczyk Dąbrowską. Dzięki niej zyskaliśmy koligację z Wińskimi z Winnej w ziemi drohickiej.

-    4 czerwca 2012 - dzięki Małgorzacie z Tauzowskich Dziubłowskiej zyskaliśmy podobizny kilku osób z rodziny Tauzowskich ( m.in. Ewy z Tauzowskich Plucińskiej i Józefa Tauzowskiego oraz Edmunda Tauzowskiego i Marianny z Plucińskich Tauzowskiej) 

-    6 maja 2012 - udało się odnaleźć kolejnego przodka o nazwisku Dąbrowski i przydomku Tworek . To  od niego cała linia Dąbrowskich musiała wziąć swój przydomek. Ten przodek to rodzony około roku 1490 Tworzian (Tworek) Dąbrowski. 

-    24 kwietnia 2012 - udało się odnaleźć kolejnych dwóch przodków o nazwisku Dąbrowski i przydomku Tworek. Są nimi ojciec i dziadek Stanisława Dąbrowskiego urodzonego około 1600 roku.

-    24 lutego 2012 - udało się odnaleźć akt chrztu siostry prapradziadka autora - Klementyny Plucińskiej. Dzięki temu uda sie najprawdopodobniej ustalić także daty i miejsce urodzenia pozostałego rodzeństwa, na ślady którego dotąd autorowi nie udało się natrafić.

-    1 lutego 2012 - udało się postawić milowy krok w okrywaniu historii przodków o nazwisku Tauzowski. Autor odnalazł zapis o chrzcie swojego przodka Jana Tauzowskiego w roku 1773. Odkrycia dokonał sięgając trochę intuicyjnie i trochę przypadkowo do indeksów ksiąg parafii Koziegłowy. Ślady Tauzowskich w tych latach i tym rejonie pojawiały się ale bardziej na południe, w okolicach Będzina. Teraz zasięg poszukiwań musi zostać rozszerzony. Być może śladów żony Jana - Tekli z Olewińskich i jego matki Anny ze Szweykowskich trzeba szukać bliżej Częstochowy, a nie Krakowa? 

-   24 stycznia  2012 - autor dodał na stronę zdjęcia aktów chrztu swoich przodków: Józefa WysimierskiegoMagdaleny Struskiej oraz zdjecia aktów ślubu Jana Wysmierskiego z Magdaleną Struską oraz Pawła Andryszczaka z Katarzyną Wayszczyk.

 -   15 stycznia 2012 - udało się odnaleźć kolejnych przodków o nazwisku Struski. Rodzicami ostatniej dotąd, znanej autorowi pra...babki w tej linii - Magdaleny ze Struskich Wyzimirskiej (rodzonej w 1777 roku) byli Stanisław Struski i Justyna Krępówna. 

 -   12 stycznia 2012 - autorowi udało się na podstawie aktów metrykalnych z ksiąg parafii Rozprza ustalić najbardziej prawdopodobną formę nazwiska jego pra...babki Konstancji Wyśmierskiej, której nazwisko przybierało w jej przypadku,  a także w przypadku  członków jej rodziny  kilka różnych form. Nazwisko najprawdopodobniej powinno brzmieć Wysimierski.  Wcześniej zapisywano je w różnych latach jako m. in. Wyszomirski, Wizimirski,  Wyszmierski,  Wyśmierzyński, Wysiemierski). W jednym z aktów podano, że rodzina Wysimierskich przybyła do Rozprzy z Wielkopolski. To tłumaczy rzadkie występowanie nazwiska w tych stronach. 

 -   5 grudnia  2011 - udało się odnaleźć akta metrykalne w księgach parafii Sławno, dzięki którym autor poznał nazwisko swoich kolejnych przodków - Nosol (zapisywane jako Nosal i Nosalik). W tej linii udało się tez odnaleźć kolejne pokolenie przodków.  

-   30 listopada 2011 - autor odnalazł w księgach parafii Lubochnia kolejnego przodka. Przy okazji okazało się, że nazwisko jego córki - zapisywane na kilka różnych sposobów - powinno brzmieć jeszcze inaczej - Wajszczyk.

-   11 października  2011 - do drzewa dodano kolejnych przodków w linii Dzierzgowskich - Pawła Dzierzgowskiego i Mikołaja Nagórkę. 

-   22 lipca 2011 - po wielu latach poszukiwań i kwerendzie w kilkudziesięciu parafiach świetokrzyskiego autor odnalazł akt zgonu swojego pra...dziadka - Kacpra Tauzowskiego. Niestety nie podano w nim kim byli rodzice Kacpra i gdzie sie rodził, przez co nie udało się wciąż rozwikłać na 100 procent tajemnicy pochodzenia Kacpra. Przeczytasz o tym tutaj.

-   22 lipca 2011 - udało się odnaleźć akt zgonu pra..babki autora - Bibianny z Lisowskich Grodowskiej. Niestety nie podano w nim gdzie sie rodziła ani kim byli jej rodzice co utrudnia poszukiwania w linii Lisowskich.

-   3 lipca 2011 - autor ponownie podliczył liczbę osób występujących w drzewie genealogicznym. Od czasu ostatniego liczenia (około 2 lat temu) autor dodał do drzewa 1000 członków rodziny i w drzewie znajduje się już 5.000 osób !

-   12 czerwca 2011 - udało się odnaleźć dokumenty które rzuciły nowe światło na pochodzenie przodków autora o nazwisku Sobolewski. Wiemy skąd w okolice Łodzi przybył Mikołaj Sobolewski.

-   16 maja 2011 - autor dodał na stronę odnalezionych kolejnych przodków swego pra...dziadka - Wincentego Grodowskiego.

-   11 maja 2011 - po ponownym przeszukaniu ksiąg metrykalnych parafii Mileszki udało się odnaleźć akt zgonu pra...babki autora - Ewy z Pastuszków, żony Jędrzeja Szychowskiego. Niestety nie podano w nim gdzie Ewa się rodziła ani tego czyją była córką, co utrudni dalsze poszukiwania w tej linii.

-    8 kwietnia 2011 - autor dodał do działu "podpisy" podpis Jana Tauzowskiego, a na podstronę poświęconą Janowi Tauzowskiemu - jego akt zgonu.

-    4 kwietnia 2011 - autor dodał do działu "odzyskani" Marcelego Tauzowskiego z którym po raz pierwszy skontaktował sie w 2003. Dopiero teraz udało się połączyć nasze rodziny.

-    2 kwietnia 2011 - po wielu latach poszukiwań, przejrzeniu ponad tysiąca ksiag metrykalnych z kilkudziesięciu parafii w świętokrzyskiem, Zagłębiu i na Śląsku - autor dodał kolejnych przodków w linii Tauzowskich - rodziców i dziadków Kacpra Tauzowskiego.

-    30 marca 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Bejsce akt chrztu swojej pra...babki - Franciszki Kowalskiej. Dzięki temu wiemy, że miała siostrę bliźniaczkę.

-    4 marca 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Stary Korczyn akt zgonu swojego potencjalnego przodka w linii Tauzowskich - Jana. Dzięki temu dokumentowi poznaliśmy rodziców Jana oraz inne istotne imformacje. O szczegółach przeczytasz tutaj.

-    4 marca 2011 - autor odnalazł nazwisko panieńskie jednej ze swoich pra...babek. Agnieszka Kowalska nazywała się z domu Bartoszewska.

-    20 lutego 2011 - autor dodał do działu "Odzyskani" Panią Marię Trzecianowską z domu Ginglas. Dziadek Pani Marii i prababka autora byli rodzeństwem.

-    20 lutego 2011 - autor dodał do działu "Odzyskani" Pana Rafała Małkowskiego, z którym ma wspólnych przodków żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku.

 -    29 stycznia 2011 - autor dodał do działu Etymologia nazwisk - kolejne nazwisko - Grodowski

 -    28 stycznia 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Stary Korczyn akt zgonu swojego przodka - mieszczanina z Opatowca - Wincentego Plucińskiego i akt ślubu jednej z jego córek. Dzięki temu wiemy więcej o tym czym się zajmował i gdzie mieszkał. Czytaj tutaj. 

 -    27 stycznia 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Nagłowice kolejną pra..babkę - Bibiannę z Lisowskich, żonę Wincentego Grodowskiego. Dzięki temu odkryciu wkrótce będzie możliwe odnalezienie kolejnych porzodków w linii Grodowskich i Lisowskich w parafii Jędrzejów.

 -    6 grudnia  2010 - autor dodał na stronę kilkadziesiąt nowych osób związanych z rodzinami Borzeckich, Dytkowskich, Jaskulskich i innymi z Buska. Miało to związek z bardzo dokładnymi poszukiwaniami w księgach metrykalnych parafii Busko. Autor przejrzał niemal wszystkie akta ślubu z lat 1820-1867 oraz kilkaset aktów zgonu. Dzięki temu historia rodziny Borzęckich w Busku nabiera bardziej wyraźnych barw. Przeczytasz o tym tu.

-    11 listopada 2010 - autor otrzymał od Pana Roberta Borzęckiego akt ślubu z parafii Św Jana w Warszawie, który może rzucić nowe światło na historie przodków autora z Buska, noszacych nazwisko Borzęcki. Przeczytasz o tym w etymologii nazwiska Borzęcki.

-     4 listopada 2010 - autor dotarł do najstarszego - jak dotąd - dokumentu związanego z jego przodkami o nazwisku Tauzowski. Więcej przeczytasz o tym tutaj. Natomiast tu możesz obejrzeć dokument.

-     29 października 2010 - autor natrafił w księgach metrykalnych parafii Daleszyce na akt ślubu Karola Tauzowskiego, który rzuca nowe światło na dotychczasowe badania nad historią nazwiska Tauzowski. Więcej przeczytasz tutaj.

-     23 września 2010 - podczas poszukiwań informacji o przodkach o nazwisku Tauzowski autor natrafił przypadkowo w skorowidzach do ksiąg metrykalnych parafii Mierzwin k. Pińczowa na informacje o przodkach o nazwisku Dytkowski, które rzucają nowe światło na pochodzenie rodziny. Przeczytasz o tym tutaj.    

-     2 września 2010 - autor odnalazł - po wielu latach poszukiwań - akt zgonu swojej pra..babki - Marianny z Karczewskich Tauzowskiej. Niestety w akcie nie zawarto informacji o rodzicach Marianny ani jej miejscu urodzenia co - w zwiazku z brakiem innych dokumentów - zmniejsza szansę na odnalezienie kolejnych przodkow w linii Karczewskich.

-     17 maja 2010 - dodano - pochodzący z roku 1624 - podpis przodka autora - Zygmunta Olszyńskiego herbu Pniejnia.

-     14 kwietnia 2010 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków - Michała Godlewskiego herbu Gozdawa i jego żonę Barbarę ze Świerz(rż)ewskich herbu Grabie.

-     7 kwietnia 2010 - dodano kolejną pra...babkę autora - Zofię z Kowalewskich, żonę Zygmunta Olszyńskiego herbu Pniejnia.

-     6 kwietnia 2010 - dzieki Panu Edwardowi Jabłońskiemu - indeksujacemu księgi metrykalne parafii w Polsce dla Geneteki.pl - udało się trafić na ważny ślad w odtwarzaniu dziejów rodziny Tauzowskich (więcej w etymologii nazwiska Tauzowskich). Dzięki Panu Edwardowi autor mógł dodać do kolekcji podpisów - podpis swojego przodka - Kacpra Tauzowskiego.

-     2 kwietnia 2010 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii Rosochackich herbu Prus 3 - Macieja.

-     17 marca 2010 - w drzewie umieszczono pisarza - Henryka Sienkiewicza z którym autor ma wspólnego przodka - rodzonego ok. roku 1410 - Mikołaja Dzierzgowskiego.

-     13 marca 2010 - dodano do drzewa brata pra...babki autora - Zofii (Barbary) z Dzierzgowskich h. Jastrzębiec - Mikołaja Dzierzgowskiego - Prymasa Polski.

-     13 marca 2010 - autor dodał - na podstawie herbarzy - przodków żony Jana Garwarskiego h. Grzymała - Zofii (Barbary) z Dzierzgowskich h. Jastrzębiec do roku 1360.

-     11 marca 2010 - dodano do drzewa kolejną pra...babkę autora - Jadwigę z Garwarskich h. Grzymała, żonę Adama Rościszewskiego h. Junosza i jej przodków.

-     7 marca 2010 - linię przodków autora o nazwisku Rościszewski wyprowadzono za Monografią Rodziny Rościszewskich do roku 1260, zaczynając od Jadwigi Rościszewskiej h. Junosza, żony Michała Olszyńskiego h. Pniejnia.

-     6 marca 2010 - linię przodków autora o nazwisku Olszyński h. Pniejnia wyprowadzono za herbarzem Uruskiego do 1440 roku, poczynając od Michała Olszyńskiego.

-     5 marca 2010 - do drzewa dodano nowych przodków autora - Katarzynę z Ponikiewskich herbu Trzaska, żonę Konstantego Olszyńskiego h. Pniejnia i jej ojca - Wojciecha.

-     26 lutego 2010 - do listy proboszczów ziemi nurskiej i okolic dodano kolejnego księdza, proboszcza nurskiego - Antoniego Godlewskiego h. Gozdawa - który jest jednoczesnie członkiem rodziny.

-     24 lutego 2010 - udało się odnaleźć kolejnego przodka w linii Olszyńskich herbu Pniejnia - Konstantego oraz jego ojca - Zygmunta.

-     8 grudnia 2009 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii Świerz(rż)ewskich h. Grabie- Pawła.

- 20 listopada 2009 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii Skłodowskich h. Dołęga - Józefa.

-    14 listopada 2009 - w dziale Historia Rodziny dodano notę biograficzną Zofii Wójcickiej z d. Pieńkowskiej - babci autora

-    14 listopada 2009 - dodano podstrone "zagadki". Będą się tam pojawiać między innymi fotografie, które nie wiadomo gdzie zostały zrobione albo kto na nich                 uwieczniony. Autor prosi Rodzinę o pomoc w rozwiązaniu tych zagadek. 

-    9 listopada 2009 - zmieniła się strona główna www.wojciccy.net Wcześniej wyglądała tak

-    7 listopada - na stronie głównej pojawił się link do rodzinnych przepisów kulinarnych, które do tej pory znajdowały się na podstronach poświęconych poszczególnym członkom rodziny

-    6 listopada 2009 - dodano opis sprawy, w której szlachcice z Pieńków Wielkich uwolnieni zostali od zarzutu "przyspieszenia" śmierci miejscowego arendarza

-    4 listopada 2009 - autor rozpoczął spisywanie proboszczów i innych księży oraz organistów z parafii ziemi nurskiej i okolic w XVII, XVIII i XIX wieku

-    Listopad 2009 - w drzewie pojawili się prezydent i były premier RP.

-    Październik 2009 - autor rozpoczął spisywanie arendarzy karczm w ziemi nurskiej i okolicach w XVIII wieku